آشنایی با تغییرات سئو از ده سال گذشته تاکنون

همه ما میدانیم که در عصر حاضر سئو امر مهمی در موضوع بازاریابی است. مؤثر بودن سئو تا حدود زیادی به‌روزرسانی همین موضوع بازاریابی بازمی‌گردد. شاید شما نیز از خود پرسیده باشید که سئو در چند سال گذشته چه تغییراتی کرده است.

آشنایی با تغییرات سئو

در روزهای اول سئو تمرین و فعالیتی بود که در آن کلیدواژه‌ها را در متن قرار می‌دادند و حتی از لینک‌های هرزه برای به دست آوردن رتبه موردنظر استفاده می‌کردند؛ اما اکنون به لطف پیشرفت و تغییرات الگوریتم‌های گوگل این شرایط تغییر کرده است. فکر می‌کنید این تغییرات تا چه اندازه توانسته‌اند در ارائه مطالب سایت و بازاریابی مؤثر باشد؟

حال به هشت مورد از تغییراتی که فرایند سئو در طی ده سال گذشته داشته است می‌پردازیم.

افزایش اهمیت سئو

یکی از بدترین و تاریک‌ترین دوران سئو اواسط سال ۲۰۰۰ بود؛ زیرا در این دوره نتایج جستجو پر بود از کلمات کلیدی و محتواهای اسپم. گوگل به‌تدریج معنا و دلیل افزایش رتبه در موتور جستجو را تغیر داد درنهایت در سال ۲۰۱۱ و با آپدیت الگوریتم پاندا، گوگل توانست همگان را متوجه کند که ازاین‌پس تمرکز کلمات کلیدی به سمت محتوای باکیفیت خواهد رفت. بعد از این آپدیت‌ها، همچنان گوگل در راستای مبارزه با اسپم فعالیت می‌کند به همین سبب آشنایی با تغییرات سئو یکی از واجبات هر سئوکاری می‌باشد.

می‌توان گفت که الگوریتم پاندا با پنالتی کردن وب‌سایت‌هایی که از کلمات کلیدی غیر مرتبط استفاده می‌کردند، فضای مجازی را به مکان بهتری تبدیل کرد. قبل از الگوریتم پاندا برای اکثر وب‌سایت‌ها همیشه کمیت بر کیفیت الویت داشت؛ اما پاندا با حمایت از وب‌سایت‌هایی که محتوای باکیفیت تولید می‌کردند توانست این فرایند را تا حدود زیادی تغییر دهد. اکنون می‌توان گفت سئو بازی است که اگر وبلاگ نویسان بتوانند محتوای باکیفیت‌تری تولید کند، قطعاً برندهٔ این بازی خواهند بود.

کاهش اهمیت لینک بیلدینگ

هنوز هم بیلدینگ یکی از رایج‌ترین و مرسوم‌ترین روش‌های به دست آوردن رتبه در نتایج گوگل محسوب می‌شود، اما اهمیت آن روزبه‌روز در حال کاهش است. در اوایل سال ۲۰۰۰ اهمیت لینک بیلدینگ بسیار زیاد شده بود اما در اواخر همین سال گوگل به این بازی پایان داد یک دستورالعمل برای لینک بیلدینگ ارائه داد که اکنون نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد.

حال لینک بیلدینگ تنها به دریافت لینک‌های طبیعی از روش‌هایی مانند پست میهمان محدودشده و تنها ازاین‌رو یک وب‌سایت می‌تواند رتبه‌اش را در موتور جستجوی گوگل بالا ببرد.

بازتعریف جستجوهای محلی

با تغییر و آپدیت الگوریتم پنگوئن به‌کل معنا و مفهوم جستجوهای محلی تغییر کرد. آپدیت جدید قابلیت این را داشت که به وب‌سایت‌هایی که بهتر بهینه‌سازی شده بودند به‌عنوان پاداش، رتبه‌های بهتر در جستجوهای محلی را اهدا می‌کرد. خوبی دیگری که این آپدیت جدید ارائه کرد این بود که گوگل توانست معیارهای سنتی رتبه‌بندی را با الگوریتم داخلی‌اش یکپارچه‌سازی کند.

تغییرات نتایج صفحهٔ جستجو

در سال‌های اخیر نتایج صفحات جستجو از مواردی است که بسیار تغییر کرده است. اکثر این تغییرات جزئی هستند اما تغییر بزرگی نیز در نحوهٔ نمایش نتایج در صفحات جستجو انجام‌گرفته است.

برای درک بهتر این تغییرات بهتر است فقط نگاهی به تصویر بالا که نتایج صفحات جستجوی گوگل در سال ۲۰۰۶ را نشان می‌دهد داشته باشید. برای کاربران امروزی، حتماً این نتایج عجیب‌وغریب است؛ به این دلیل که نتایجی که گوگل امروزه نشان می‌دهد نسبت به گذشته بسیار تغییر داشته است و می‌شود گفت بسیار بهتر شده است. نتایج گوگل در حال حاضر سریع‌تر و بهینه‌تر هستند و محتواها و وب‌سایت‌های باکیفیت در نتایج جستجو اولویت‌دارند.

سطح اطلاعات گوگل

سطح اطلاعاتی که امروزه گوگل در اختیار دارد بسیار متعجب کننده است اما این اما این سطح از اطلاعات پیش‌ازاین وجود نداشت. این سطح اطلاعات نشان می‌دهد که گوگل تلاش زیادی برای دادن پاسخ‌های واضح‌تر و بهتر کرده است.

ازاین‌رو افرادی که امروزه بهینه‌سازی سایت را انجام می‌دهند باید با تولید محتواهای باکیفیت، سطح دانش و اطلاعات گوگل را بهبود ببخشند. این نوع تغییرات بسیار هم مفید است؛ زیرا افراد را مجبور به این امر می‌کند که برنامه‌ریزی تولید محتوا را بر اساس نیازهای کاربران انجام دهند و محتوایی را تولید کنند که پاسخگوی نیازهای آنان باشد.

دستگاه‌های موبایل

استفاده از دستگاه‌های موبایل با چنان سرعت باورنکردنی‌ در حال افزایش است که حتی موتور جستجوی گوگل را هم وادار کرده تا نتایج خود را برای این دستگاه‌ها نیز بهینه کند و انحصار جستجو را از دسکتاپ خارج کند. گوگل در چند سال اخیر بسیار روی بهینه‌سازی وب‌سایت‌ها برای دستگاه‌های موبایل تأکید داشته است. حتی وب‌سایت‌هایی را که به‌اصطلاح فنی mobile-friendly هستند را در رتبه‌های برتر جستجوی خود قرار می‌دهد.

کاهش دوباره اهمیت کلمات کلیدی

همان‌طور که گفتیم گوگل با ارائهٔ الگوریتم‌های پاندا و پنگوئن به‌طور جد سعی در کاهش اهمیت کلمات کلیدی دارد. این موتور جستجو در الگوریتم مرغ مگس‌خوار نیز سعی داشت که با افزایش اهمیت جستجوهای معنایی، تمرکز را از روی کلمات کلیدی بردارد. این الگوریتم به گوگل اجازه می‌داد تا در عوض تمرکز بر روی کلمات کلیدی بداند کاربران چه چیزی را می‌خواهند جستجو کنند تا بر همین اساس نتایج را بر آنان نمایش دهد.

در این روش تمرکز از روی کلمات کلیدی برداشته شد و اهمیت آن کاهش یافت. به‌صورت خلاصه نیز می‌توان الگوریتم مرغ مگس‌خوار را یک الگوریتم بهینه‌ساز جستجوهای کاربران تعریف کرد.

اما نباید منکر این شد که کلمات کلیدی هنوز هم از اهمیت بالایی برخوردار هستند در رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها یکی از فاکتورهای مؤثر محسوب می‌شوند؛ اما با این فعالیت‌ها تمرکز اصلی سئو از روی کلمات کلیدی برداشته‌شده و در اکنون برای گوگل، محتوا در اولویت بیشتری قرار دارد.

به‌روزرسانی‌های مداوم

در سال‌های اخیر گوگل به‌صورت دائم آپدیت‌هایی را برای الگوریتم‌های پاندا، پنگوئن و مرغ مگس‌خوار منتشر کرده است. این به‌روزرسانی‌های مدام تا حدود زیادی مدیران وب‌سایت‌ها را در مورد اثرات این به‌روزرسانی‌ها نگران کرده بود؛ زیرا هر به‌روزرسانی، روی نحوهٔ نمایش نتایج در صفحات جستجو تأثیرگذار است و این به‌روزرسانی‌های به‌اصطلاح کوچک گاهی می‌تواند زحمات چندین سالهٔ یک وب‌سایت بزرگ را نابود کند.

فواید این به‌روزرسانی‌ها این است که می‌تواند متخصصان واقعی سئو را از متخصصان تقلبی متمایز کند و از طرفی نیز مدیران وب‌سایت‌ها را مجبور می‌کند که به‌صورت مدام روی بهینه‌سازی وب‌سایت و به‌خصوص ارائهٔ محتوای باکیفیت‌تر تمرکز کنند.

سخن پایانی

درباره آشنایی با تغییرات سئو باید بدانیم که کمتر کانال بازاریابی‌ای به‌مانند سئو این تغییرات را به خود دیده است؛ اما این تغییرات را باید خوب شمرد؛ زیرا سئو نسبت به گذشته بسیار لذت‌بخش‌تر و بهتر شده است. البته منظور این نیست که اکنون سئو در بهترین حالت خود قرار دارد؛ اما این کانال بازاریابی در حال حاضر از پیش قوی‌تر شده است که این پایه می‌توانند در آینده مستحکم‌تر نیز شوند.