ابزارهای دیجیتال مارکتینگ

ابزارهای دیجیتال مارکتینگ چیست؟

ابزارهای دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ چیست؟ آیا با انواع دیجیتال مارکتینگ آشنا هستید؟ چه ابزارهایی برای ارتقا دیجیتال مارکتینگ وجود دارد؟ بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ چیست؟ چگونه می‌توان این ابزارها را در حوزه دیجیتال مارکتینگ به کار برد؟ ابزارهای دیجیتال مارکتینگ در چه زمینه‌هایی بازدهی بیشتری دارند؟

در تعریفی ساده می‌توان دیجیتال مارکتینگ را این گونه توصیف کرد: بازاریابی از طریق ابزارهای دیجیتال و هوشمند. اما اگر به همین تعریف ساده بیشتر دقت کنید متوجه نکات کلیدی و مهم بسیاری خواهید شد. یکی از مهم‌ترین نکاتی که در تعریف دیجیتال مارکتینگ نهفته است به کارگیری ابزارهای متفاوت در بازاریابی می‌باشد.

بدیهی است برای این که در بازار رقابت رشد چشمگیری داشته باشید باید از ابزارهای خلاقانه، به جا و مناسب استفاده کنید. در این صورت شما موفق خواهید شد که تعریف دیجیتال مارکتینگ را محقق سازید و به هدف خود دست یابید.

هدف از انجام دیجیتال ‌مارکتینگ قرار گرفتن در زمره متخصصان و برندگان بازار رقابت با استفاده از ابزارهای دیجیتال در بازاریابی است. تنها راه دستیابی به این هدفِ مهم، شناخت ابزارهای دیجیتال مارکتینگ و به کارگیری موثر هر یک در زمینه‌های متفاوت است.

 امروزه با پیشرفت روز افزون تکنولوژی و به دنبال آن افزایش طرفداران دیجیتال مارکتینگ ابزارهای متفاوتی در دیجیتال مارکتینگ طراحی شده است.تعداد و تنوع این ابزار‌‌ها بسیار بالا است. ما در این مطلب قصد داریم کاربردی‌ترین و پرطرفدارترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ را به شما معرفی کنیم تا شما نیز در دسته متخصصان و فعالان دیجیتال ‌مارکتینگ به درجات بالایی دست یابید.

ابزارهای دیجیتال مارکتینگ

چرا استفاده از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ اهمیت دارد؟

امروزه راه‌های متفاوتی برای بازاریابی محصولات و خدمات وجود دارد که در این میان بازاریابی آنلاین با توجه به رشد گسترده تکنولوژی اهمیت بسیاری پیدا کرده است. می‌توان گفت آن دسته از شرکت‌ها، برندها، فروشگاه‌ها و…که بازاریابی دیجیتال را به کار می‌گیرند، در ارائه خدمات و محصولات به مشتریان خود موفق‌تر عمل می‌کنند.

 در این میان افرادی که از راهکارهای قدیمی برای جذب مشتری بهره می‌گیرند کم کم از دور رقابت خارج می‌شوند. به این ترتیب، بازاریابی دیجیتال و بهره‌گیری از ابزارهای بازاریابی دیجیتال به ارائه‌دهندگان خدمات و محصولات کمک می‌کند که به اهداف خود که مهم‌ترین آن جذب مشتری و مخاطب است دست یابند.

 اگر دیجیتال مارکتینگ را به یک پازل تشبیه کنیم برای این که بتوانید در آخر کار نتیجهِ دلخواه و تمام و کمالی کسب کنید لازم است که از تمامی اجزای دیجیتال مارکتینگ با‌خبر باشید و به درستی هر یک را در جایگاه خود به کار ببرید. ابزارهای دیجیتال مارکتینگ در زمینه‌های متفاوت از ایمیل‌های مارکتینگ گرفته تا تبلیغات آنلاین به شما کمک می‌کنند تا پازل دیجیتال مارکتینگ را به درستی بچینید.

به این ترتیب استفاده از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ اهمیت بسیار زیادی دارند. اما کدام ابزارها کاربردی‌تر هستند؟ کدام ابزار های دیجیتال مارکتینگ برای مارکترها سودمند‌تر خواهند بود؟ در ادامه به بررسی بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ خواهیم پرداخت. آژانس دیجیتال مارکتینگ نادین ایده شما را راهنمایی می‌کند که چگونه با استفاده از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ به اهداف خود در بازاریابی دیجیتال دست یابید.

۱- ابزارهای شبکه‌های اجتماعی ارگانیک

احتمالاً شما هم از آن دسته از افراد هستید که در شبکه‌های اجتماعی متفاوت از جمله اینستاگرام، فیسبوک و توییتر دارای حساب کاربری هستید. این امر طبیعی است که نتوانید به تنهایی تمامی این شبکه‌های مجازی را کنترل و مدیریت کنید. افرادی که از هوش سرشاری برخوردارند، در زمینه بازاریابی دیجیتالی از ابزارهای شبکه‌های اجتماعی بهره‌مند می شوند.

با استفاده از این ابزارها می‌توان به سادگی مدیریت حساب‌های کاربری را نظارت و کنترل کرد. همچنین شما می‌‌توانید با یک زمان بندی درست به اهداف بازاریابی دیجیتالی دست یابید. در این میان برخی از ابزارها به طور رایگان در اختیار کاربران قرار گرفتند که در ادامه این ابزارها را معرفی خواهیم کرد.

 

Social Mention

یکی از بهترین ابزارها در زمینه مدیریت حساب‌های توییتر، فیس بوک، یوتیوب و هشتاد شبکه اجتماعی دیگر Social Mention است. Social Mention، به کاربران این امکان را می‌دهد که از ایمیل‌های حاوی هشدار نیز مطلع شوند. معیارهای اصلی این ابزار به ترتیب زیر هستند:

  • علاقه: بررسی احتمال علاقمندی کاربران به برند و خدماتی که ارائه می‌دهید.
  • قدرت: بررسی احتمال تبلیغاتی که در رابطه با برند شما در شبکه‌ها اجتماعی انجام شده است.
  • رضایت: بررسی میزان بازخوردهای مثبت و منفی به برند و خدمات شما.

 

Icerocket

این ابزار کاربردی زمانی که برای اولین بار در سال ۲۰۰۴ مورد استفاده وبلاگ نویسان قرار گرفت، زمانی که به تازگی موتورهای جستجو افتتاح و راه‌اندازی شده بودند، تنها به منظور نظارت بر کلمات کلیدی وبلاگ‌ها سودمند بود. اما پس از آن با راه‌اندازی انواع شبکه‌های اجتماعی و گسترش آن‌ها یکی پس از دیگری، استفاده و کاربرد این ابزار بیشتر شد.

 به طوری که امروزه این ابزار شبکه‌های اجتماعی مثل فیس‌بوک و توییتر را نیز پشتیبانی می‌کند. از طریق Icerocket شما می‌توانید تعداد پست‌های وبلاگ در طی یک ماه و تعداد نمایش یک کلمه کلیدی در طول یک روز را بررسی کنید. تهیه گزارش از تمامی فعالیت‌ها یکی دیگر از کاربردهای ویژه Icerocket است.

Addictomatic

این ابزار، ساده و در عین حال بسیار کاربردی است که به دلیل قابلیت تغییر تنظیمات، کاربران به سرعت به آن عادت کرده و در زمینه‌های متفاوتی از آن بهره می‌گیرند. این ابزار کاربردی، به منظور نظارت بر اعتبار برند و نام تجاری شرکت و یا کسب و کارهای تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 ‏گوگل، یوتیوب، ورد‌پرس، توییتر و بینگ از جمله شبکه‌های اجتماعی هستند که از این پلتفرم برای جستجوی آخرین و جدیدترین اخبار، ویدیوها، تصاویر، پست‌ها و بلاگ‌ها استفاده می‌کنند. این ابزار کاربردی، بر اساس کلمات کلیدی و هایلایت‌ها به جستجو می‌پردازد.

Google Analytic

‏google analytics به عنوان یکی از کاربردی‌ترین  ابزارهای دیجیتال مارکتینگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. بازاریابان دیجیتالی و آنلاینی که قصد دارند از بازخوردهای مثبت و منفی درباره وب سایت‌شان مطلع شوند، می‌توانند این برنامه را به کار گیرند.

شما می‌توانید از طریق این برنامه به پروفایل کاربران و بازدیدکنندگان وب سایت‌تان دسترسی پیدا کنید و همچنین متوجه شوید که آن‌ها از چه طریقی به وبسایت شما رسیده‌اند و از چه ابزارهایی استفاده می‌کنند. به این ترتیب شما با شناخت مخاطبین خود قادر خواهید بود که محتوای وب سایت خود را به روز و مورد دلخواه مشتریان خود تنظیم کنید.

SumAll

SumAll ابزاری است که در بین کسب و کارهای کوچک در میان ابزارهای رسانه‌های اجتماعی طرفداران زیادی دارد. این برنامه به کاربران این امکان را می‌دهد که علاوه بر مدیریت و نظارت شبکه‌های اجتماعی خود مثل فیس بوک و توییتر، از خدمات دیگر ابزارهای دیجیتال مارکتینگ نیز بهره‌مند شوند. در صورتی که قصد به‌کارگیری این ابزار را دارید جالب است که بدانید شما از طریق ابزار SumAll، به ۴۲ خدمت مختلف دیگر دسترسی خواهید داشت.

ابزارهای دیجیتال مارکتینگ

۲- ابزارهای شبکه اجتماعی پولی

هیچ‌گاه در دیجیتال مارکتینگ، قدرت شبکه‌ها و رسانه‌های اجتماعی را دست کم نگیرید. پیشنهاده آژانس دیجیتال مارکتینگ نادین ایده به شما این است که برای دیده شدن و مطرح شدن برندتان در بین کاربران فضاهای مجازی از ابزارهای شبکه اجتماعی پولی نیز بهره بگیرید.

شبکه‌های اجتماعی، غالباً با در دسترس داشتن اطلاعات دقیق و جزئیات مهم کاربران خود می‌توانند بر روی نظرات و بازخورد‌های آنان، در رابطه با برند شما بسیار تاثیر‌گذار عمل کنند.

 به این ترتیب حتی اگر برای این ابزارها هزینه‌ای پرداخت کنید در قبال آن اتفاقات مثبت و ارزشمندی برای برند شما به وجود خواهد آمد. آژانس دیجیتال مارکتینگ نادین ایده قصد دارد در ادامه این مطلب، موثرترین ابزارهای شبکه اجتماعی پولی را به شما معرفی کند.

پلتفرم بومی توییتر

توییتر، به عنوان یکی از موثرترین پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی در زمینه دیجیتال مارکتینگ در حال رقابت با فیس‌بوک و اینستاگرام است. در پایان سال ۲۰۱۷ تعداد کاربران توییتر چیزی در حدود ۳۰۰ میلیون نفر اعلام شد. در حال حاضر، روز به روز تعداد کاربران فعال در توییتر در حال افزایش است.

 توییتر به دلیل قابلیت دسترسی ساده، راحتی به اشتراک گذاشتن مطالب و آسان بودن به کاربران خود این امکان را می‌دهد که با برند‌ها و کسب و کارهای متفاوتی آشنا شوند. آن‌ها از طریق قابلیت ریتوییت، دنبال کنندگان خود را نیز از وجود یک برند آگاه می‌کنند. شما می‌توانید از طریق ابزار Analytics اعداد و ارقام توییتر را به سادگی بررسی کنید.

 به طور کلی استراتژی‌های متفاوتی برای بازاریابی دیجیتال در توییتر وجود دارد که آژانس دیجیتال مارکتینگ نادین ایده با ارائه خدمات دیجیتال مارکتینگ شما را راهنمایی می‌کند که چگونه از این ابزار کاربردی بهره‌مند شوید.

ویرایشگر قدرت فیس‌بوک

ویرایشگر قدرت فیس‌بوک یا همان power Editor، به‌عنوان یکی از کاربردی‌ترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ مورد توجه بازاریان دیجیتالی قرار دارد. پلتفرم تبلیغاتی فیس‌بوک دائما در حال به‌روز رسانی است و در هر آپدیت، خدمات جدیدتری برای هدف‌‌گذاری دیجیتال مارکتینگ ارائه می‌دهد.

پارامترهای بسیار دقیقی در این پلتفرم تنظیم شده است که به بازاریابان این امکان را می‌دهد که بازار هدف را در اختیار خود قرار دهد و به صورت موثر بر روی آن‌ها تاثیر بگذارد. این پلتفرم به قدری دقیق و کاربردی ساخته شده که به مارکترها این امکان را می‌دهد تا با به‌کارگیری برخی از محدودیت‌ها از هدر رفت بودجه جلوگیری کنند.

۳- ابزارهای بازاریابی ایمیل

ایمیل به عنوان غول بازاریابی دیجیتال یکی از قدیمی‌ترین و پرطرفدارترین کانالهای دیجیتال مارکتینگ محسوب می‌شود.شاید از طریق آشنایی با قدمت ایمیل، درک اهمیت به کارگیری ابزارهای بازاریابی ایمیل برای شما ساده‌تر باشد.

اولین بار در سال ۱۹۷۱ اولین نامه الکترونیکی ارسال گردید. روز به روز سرعت ابزارهای بازاریابی ایمیل در حال ارتقا است. به این ترتیب میزان استفاده از ایمیل در حال افزایش است. آژانس دیجیتال مارکتینگ نادین ایده در ادامه به بررسی ابزار‌های کاربردی بازاریابی ایمیل می‌پردازد.

Emma

این ابزار کاربردی مخفف بازاریابی ایمیل است. Emma دارای تمامی ابزارهای مورد نیاز برای دیجیتال مارکتینگ می‌باشد. بازاریابان دیجیتالی می‌توانند با استفاده از این برنامه از خدمات ویژه و باکیفیت جهت شناساندن برندشان به مشتریان بهره‌مند شوند.

Marketo

 اگر قصد دارید فعالیت‌های حرفه‌ای و تخصصی‌تری در زمینه بازاریابی ایمیل داشته باشید می‌توانید با استفاده از ابزار Marketo به اهداف خود دست یابید. Marketo، پاسخگوی همه آن چیزی است که شما در بازاریابی دیجیتال به دنبالش می‌گردید. با استفاده از این ابزار شما قادر خواهید بود بود فعالیت‌های مثبتی جهت معرفی برند خود انجام دهید.

ابزارهای تولید محتوا

یکی دیگر از راه‌های دستیابی به موفقیت و محبوبیت در بازاریابی دیجیتال، بهره‌مندی از ابزارهای تولید محتوا است. پادکست، فیلم، تصویر و وبلاگ تنها بخشی از راه‌های تولید محتوا در نظر گرفته می‌شود. تولید محتوا در زمینه‌های تصویری و بصری، در عصر امروز اهمیت ویژه‌‌ای پیدا کرده است.

بدیهی است که برای پاسخ به توقعات و نیازهای مخاطبین باید طبق میل آن‌ها برخورد کرد. به این ترتیب با شناسایی ابزارهای تولید محتوا قادر خواهید بود از طریق به‌کارگیری آن‌ها در زمینه دیجیتال مارکتینگ پیشرفت اساسی کنید.

آژانس دیجیتال مارکتینگ نادین ایده در زمینه تولید محتوا و به کارگیری انواع ابزارهای تولید محتوا در زمینه بصری و تصویری فعالیت‌های فوق العاده‌ای انجام می‌دهد. شما می‌توانید در کنار آژانس دیجیتال مارکتینگ نادین ایده به رویاهای‌تان در بازاریابی دیجیتال دست یابید.

Pablo

تولید محتوای بصری در کنار تولید محتوای وبلاگ در جهان امروز اهمیت ویژه‌ای دارد. بازاریابان دیجیتالی بیان می‌کنند که سهم عمده‌ای از پیشرفت‌شان مربوط به تولید محتوای بصری می‌باشد. شما با به‌کارگیری ابزار Pablo، می‌توانید به راحتی تصویری را خلق کنید که مورد توجه مخاطبین و مشتریان قرار بگیرد.

با اشتراک گذاشتن این تصویر در شبکه‌های مجازی به ویژه اینستاگرام  برند شما به معروفیت و محبوبیت زیادی دست پیدا خواهد کرد. البته لازمه این موضوع بهره‌مندی از خلاقیت و ابتکار است. خدمات دیجیتال مارکتینگ نادین ایده، در زمینه تولید محتوای بصری می‌تواند شما را در رسیدن به کمال و موفقیت راهنمایی کند.

Unsplash

اگر به دنبال راه آسانی برای دستیابی به یک منبع ارزشمند و کامل در زمینه دیجیتال مارکتینگ تصویری هستید این ابزار بسیار کمک‌کننده خواهد بود. شما می‌توانید در تولید محتوای تصویری خود سری به این سایت بزنید و به سادگی چند کلیک و یک جستجو آسان  تصاویر با کیفیت و دلخواه خود را برگزینید.

ابزارهای دیجیتال مارکتینگ

 

کلام پایانی

 در جهان امروز برای کشش مخاطبان باید از راه‌های جدید و خلاقانه استفاده کرد. برای اینکه بتوانید در زمینه دیجیتال مارکتینگ حرفی برای گفتن داشته باشید باید اطلاعات و علم‌تان را به روز کنید. یکی از راه‌های دستیابی به موفقیت در بازاریابی دیجیتال استفاده از ابزارهایی است که در این زمینه ساخته شده‌اند.

ابزارهای دیجیتال مارکتینگ شاخه‌های متعددی دارند که هر کدام خاصیت و ویژگی منحصر به فردی دارد که شما را به هدف اصلی‌تان که همان جلب رضایت مشتریان است نزدیک می‌کند. برخی از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ نیازمند صرف هزینه هستند اما در کنار آن‌ها ابزارهای موفق و کاربردی دیگری نیز وجود دارند که شما می‌توانید بدون صرف هیچ بودجه‌ای با مخاطبین خود ارتباط برقرار کنید.

 اگر به دنبال فروش بیشتر هستید؛ قطعا باید بیشتر تلاش کنید. اما گاهی این تلاش بدون هیچ علم و آگاهی انجام می‌شود. به این ترتیب هیچ سودی نخواهد داشت. برای اینکه ثمره کارتان، شما را به وجد آورد و در دنیای دیجیتال مارکتینگ برند خود را به برندی سرشناس تبدیل کنید باید از منابع معتبر اطلاعات کسب نمایید.

آژانس دیجیتال مارکتینگ نادین ایده با ارائه اطلاعات مفید در زمینه خدمات دیجیتال مارکتینگ و همچنین معرفی انواع ابزارهای دیجیتال مارکتینگ در تلاش است که شما را به رویای دور و دراز خود برساند.