بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوایی چیست؟

بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوایی بازاریابی است که همواره در تلاش است تا با به اشتراک‌گذاری محتوای آموزشی، سرگرم‌کننده یا آگاهی‌بخش، به خوانندگان کمک کوچکی خواهد کرد. نتیجه این کار باعث خواهد شد تا مخاطبان در رفتار خود تغییراتی را حس کرده و آن‌گونه که بازاریابان دوست دارند صورت گیرد. این تغییر رفتار در حقیقت برای خرید محصول مرتبط برای بازاریابان خواهد بود.

در این نوع بازاریابی مردم را به انجام کاری مجبور نکرده و با این کار کمکی را به آن‌ها می‌کنیم تا تصمیم درست و بهترین تصمیم را بگیرند.

همچنین موسسه بازاریابی محتوایی (Content Marketing Institute)  نیز تعریفی ارائه داده است که برای شما ذکر می‌کنیم:

«هدف بازاریابی محتوایی، جذب و نگهداری مشتریان به‌وسیلهٔ تولید و سازمان‌دهی محتوای ارزشمند و مناسب به نیتِ تغییر یا تقویت رفتار مشتری است. این نوع بازاریابی، فرایندی مستمر است که در راهبرد کلی بازاریابی شما به بهترین نحو جای می‌گیرد و بر مالکیت رسانه متمرکز است نه اجارهٔ آن.»

در سال ۲۰۱۶ برخی از کسب‌وکارها به نیروهای بازاریابی محتوایی تردید داشتند؛ اما باید به یاد  داشته باشیم که تنها تعداد اندکی از شرکت‌ها از این نوع بازاریابی بامهارت و تخصصی که واقعاً نیازمند آن هستند بهره کافی را می‌برند.

شما با استفاده از این راهنما می‌توانید یاد بگیرید که چگونه برند خود را پیروزمندانه تبلیغ  و ترویج دهید. همچنین می‌توانید آموزش‌های لازم برای دریافت مشتریان باکیفیت از این راه را به دست آورید.

وبلاگ نویسی، بنیان بازاریابی محتوایی

اکثر افراد از سال‌ها قبل با وبلاگ‌ها سروکار داشته و آن‌ها را به‌خوبی به یاد دارند. وبلاگ شخصی افراد خیلی بیشتر از بازاریابی محتوایی وجود داشته است. در دنیای مدرن امروز اکثر کسب‌وکارها به وبلاگ نویسی روی آورده و وبلاگ نویسی منتهی به شخص و خاطرات شخصی نمی‌شود.

زمانی که شما محتوایی آموزنده و مفید را از طریق وبلاگ مرتبط با کسب‌وکار خود به اشتراک می‌گذارید، خواه یا نا خواه در چشم مشتریان در قالب یک کارشناس شناخته خواهید شد. این امر باعث خواهد شد تا بازدیدکنندگان به وبلاگ شما بازگشته و این بار به‌صورت خریدارانی در وبلاگ فعالیت داشته باشند.

به اشتراک‌گذاری رایگان محتوا باعث خواهد شد تا مشتریان با اعتماد بیشتری نسبت به شما اقدام به خرید و جمع‌آوری اطلاعت نمایند. این کار به آن دلیل است که شما نکات و اطلاعات کسب‌وکاری که در آن فعالیت دارید را به‌صورت رایگان در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهید.

فلسفه بازاریابی محتوایی

بعدازاینکه شما پرسش پاسخ سؤال «بازاریابی محتوایی چیست؟» را یافتید این بار باید از خود بپرسید که چرا باید از بازاریابی محتوایی بهره برد؟

سرمایه‌ای که شمار برای بازاریابی محتوایی هزینه می‌کنید بازدهی فوق‌العاده‌ای خواهد داشت. این بازگشت سرمایه شمارا قادر خواهد ساخت تا محتوایی کام برای بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی را برای خود فراهم کنید تا با این کار و تولید محتوای خوب بر روی وب‌سایت خود رتبه خوبی را در موتورهای جست‌وجو کسب کنید تا با این کار در رده‌های بالای جست‌وجو قرار گیرید که باعث خواهد شد ترافیک سایت شما افزایش یابد.  درواقع، بسیاری از شرکت‌ها باید بسیاری از تلاش‌های سئوی خود را بر بازاریابی محتوایی متمرکز کنند.

بازاریابی محتوایی خدمات مشتری را بهبود می‌بخشد

این باور که تولید محتوا فقط راهی برای جذب مشتریان آینده است کاملاً اشتباه است. یک استراتژی محتوایی خوب شامل منابعی برای مشتریان موجود نیز خواهد بود. برخی از این‌ها عبارت‌اند از:

مطالب آموزشی: مطالب آموزشی مطالبی هستند که با نمایش محصولات و خدمات شما باعث خواهد شد تا خوانندگان اطلاعات بیشتری را در آن زمینه کسب نمایند.

پرسش‌های متداول: یکی از موضوعات محتوایی خوب پرسش‌های متداول هستند. چراکه شما با این کار می‌توانید زمان مناسبی را برای پاسخ‌گویی به سؤالات دیگران صرف کنید و وقتی مراجعه‌کنندگان از شما پرسشی دارند شما محتوای مربوطه را برای او ارسال می‌نمایید. این کار باعث خواهد شد تا ترافیک ارگانیک سایت شما به‌صورت ناخواسته افزایش یابد.

به‌روزرسانی‌های انجمن: به اشتراک‌گذاری مطالب آموزشی یا صرفاً اطلاع‌رسانی به مشتریان/مصرف‌کنندگان، حسی از یک انجمن و اجتماع را القا می‌کند و هم‌زمان، برند شمارا نیز به شیوه‌ای اصیل تبلیغ می‌نماید.

اصول تولید محتوای باکیفیت

یکی از سه دلیلی که مردم برندها را در شبکه‌های اجتماعی دنبال خواهند کرد محتوای جذاب است. برای تولید محتوای باکیفیت رعایت اصولی مهم است که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم داشت:

مزیت ایجاد کنید

محتوای شما باید دارای ارزشی واقعی باشد؛ این محتوا می‌تواند اطلاعاتی مفید، مطالب آموزشیِ کاربردی یا حتی سرگرمی را در خود جای دهد. محتوای شما باید توجه خواننده و درنهایت کسب‌وکارش را جلب کند. مقالات آموزشیِ کاربردی با عنوان‌هایی که با «چطور» آغاز می‌شوند، به‌طور ویژه در جلب مشتری کارکرد بالایی خواهند داشت.

سرعت عمل داشته باشید

سرعت ازآن‌رو، عاملی نیرومند است که مردم را وادار به اقدام و واکنش می‌کند. شما باید با محتوای خود، سرعت عمل را در افراد برانگیزانید. همه تلاش خود را به‌کارگیرید تا محتوایی تولید کنید که مخاطب را به اقدام وادار کند. بکوشید اطلاعات مناسب و تازه‌ای به دست آورید که درعین‌حال که حساس به زمان است، از ارزش بالایی نیز برخوردار باشد؛ بنابراین، اگر فرصتی با محدودهٔ زمانی سراغ دارید، هر چه سریع‌تر آن را با مخاطبان خود به اشتراک بگذارید.

ذکر منبع برای محتوی خود

مردم علاقهٔ زیادی به دانستن حقایق دارند. ممکن است شما مطالب زیادی از خود داشته باشید، اما بهتر است برای گفته‌های خود منابعی هم ذکر کنید. بهره‌گیری از داده‌های گوناگون به‌عنوان منابع مطالبتان، راهی مؤثر و آسان برای افزودن به حجم محتوا و دست‌به‌دست شدن آن‌ها خواهد بود. این منابع می‌تواند شامل آمار و ارقام و یا نمودار باشند. شما می‌توانید از آن‌ها در تولید محتوا بهره بگیرید تا مردم نیز شمارا جدی بگیرند. با این کار فرایند خوانش را هم ساده خواهید کرد.

یکی از اهداف شما اعتماد مردم به برند شما خواهد بود. پس برای آمار و شواهد خود، منابع موثق ذکر کنید تا به محتوای خود اعتبار بخشید.

تولید محتوای باکیفیت دلایل دیگری نیز دارد که در مقاله‌های بعدی به آن‌ها خواهیم پرداخت.