بازاریابی محتوا کوتاه‌مدت

بازاریابی محتوا کوتاه‌مدت

محتوا کوتاه‌مدت به‌نوعی از محتوا میگویند که در دوره زمانی مشخصی انتشار می‌یابد. امکان دارد این اولین باری باشد که این عبارت را شنیده‌اید اما می‌توان به شما اطمینان داد که آخرین بار هم نخواهد بود. به محتوای کوتاه‌مدت، محتوای لحظه‌ای نیز میگویند. این نوع از محتوا به‌صورت ویژه‌ای در بازاریابی آنلاین و بازاریابی رسانه‌های اجتماعی جای دارد. به دلیل این‌که در زمان مشخصی پدیدار و قابل‌مشاهده هستند، این دسته از محتوا را محتوا کوتاه‌مدت نام‌گذاری کرده‌اند.

محتوا کوتاه‌مدت کجا استفاده می‌شود ؟

امروزه استفاده از محتوا کوتاه‌مدت که تنها در زمان اندکی قابل‌دسترس است رو به افزایش است. این دسته از محتوا توسط جایگاه ویژه و محبوبیت snap chat هدایت می‌شود. شبکه‌های اجتماعی دیگری مانند اینستاگرام و فیس‌بوک نیز بعد از snap chat این مسیر را ادامه داده‌اند. منظور از محتوا کوتاه‌مدت همان پخش زنده (live) و یا داستان (story) است که در مدت ۲۴ ساعت یا یک روز قابل‌مشاهده است.
اکنون باید بررسی کرد که این نوع از محتوا که پس از چند ساعت ناپدید می‌شوند، ارزش سرمایه‌گذاری دارد یا خیر. بازاریابی محتوا کوتاه‌مدت به‌گونه‌ای در بازاریابی دیجیتال مؤثر است که به شما توصیه می‌شود حتماً از آن استفاده کنید. این نوع از بازاریابی محتوا روشی ارزان و مطمئناً بسیار تأثیرگذار در بازاریابی شرکت شما است. بیش از هر چیزی باید بدانید به علت این‌که این نوع از محتوا در مدت‌زمان کمی قابل‌مشاهده هستند مخاطبان بسیار برای بازدید پست شما مشتاق هستند و هیجان دارند.

در ادامه بررسی می‌کنیم که به چه علت باید از بازاریابی محتوا کوتاه‌مدت استفاده کرد:

صداقت و اعتبار

از ارزش محتوا کوتاه‌مدت در دنیای بازاریابی نمی‌توان غافل شد. این نوع محتوا می‌تواند با روش‌ها و تکنیک‌های متفاوت خود بازار سنتی را به‌صورت نامحسوسی تغییر دهد. افرادی که تصمیم دارند نامی تجاری در شبکه‌های اجتماعی Instagram یا snapchat برای خود رقم بزنند از این قابلیت بسیار استفاده می‌کنند.

همچنین برخی از کاربران تصمیم به پیگیری آگاهانه از یک نام تجاری می‌گیرند و با مشاهده این نوع از محتواها، حس اعتماد و هیجان نسبت به برند تجاری شما در آن‌ها شکل می‌گیرد.

ترس از دست دادن و گم‌شدن FOMO

از جهت دیگر این نوع محتوا به ترس کاربران ضربه‌ای منتقل می‌کند، به صورتی که افراد به مشاهده مرتب و منظم محتوا شما رغبت می‌کنند زیرا آن‌ها نگران این موضوع می‌شوند که امکان دارد محتوا شما را از دست دهند و قبل از بین رفتن محتوا آن را مشاهده کنند.

پشت‌صحنه

شرکت‌ها و سازمان‌هایی که در این امر فعالیت می‌کنند، می‌توانند پشت‌صحنه نمایشگاه‌ها، پروژه‌ها و یا محصولات آینده خود را به اشتراک بگذارند و کاربران و مخاطبان بیشتری جذب کنند. این امر به بهبود بازاریابی آن‌ها کمک فراوانی می‌کند.

استفاده از موبایل

تقریباً اکثر انسان‌ها در دنیا چه افراد بزرگ‌سال، جوانان و نوجوانان دارای گوشی هوشمند هستند. با توجه به این موضوع که استفاده از این روش نیازی به دوربین، تجهیزات آن و نرم‌افزارهای ویرایش چندرسانه‌ای ندارد، برای شرکت‌ها این امر فراهم است که با به اشتراک گذاشتن کد QR یا Snapcode امکان دسترسی به محتوا کوتاه‌مدت را فراهم کرده و در بین کاربران توزیع کنند.

اثرگذاری بالا

محتوایی که قابل‌مشاهده باشد ۴۰ برابر بیشتر در شبکه‌های اجتماعی اشتراک‌گذاری می‌شود و کاربران را بیشتر درگیر خود می‌کند. Snapchat امکانی را فراهم کرده است که با آن کاربران می‌توانند زمان و مکان خود را مشخص کنند و در کارهایی که حساس به زمان و مکان است به بازاریابی برند شما کمک کند.
محتوا کوتاه‌مدت یا داستان (Story) شامل داستان‌هایی می‌شود که توسط شخص یا اشخاص با جزئیاتش به اشتراک گذاشته می‌شود. محتوای story صمیمیت خاصی بین کاربران و شما و سازمانتان ایجاد می‌کند. با استفاده از محتوای کوتاه‌مدت شما می‌توانید داستان‌های مختلف از زندگی روزانه خود را با کاربران برای مدت کوتاهی به اشتراک بگذارید.

از این دسته از محتوا (محتوا کوتاه‌مدت) به دو منظور استفاده می‌شود؛ به‌منظور جلب‌توجه بیشتر مخاطب و جذب آن‌ها و برای داشتن سادگی و ارتباط مستقیم با کاربران.

بازاریابی محتوا کوتاه‌مدت.

نکاتی که رعایت آن برای ایجاد محتوا کوتاه‌مدت ضروری است.

بهتر است محتوایی که قرار است تولید کنید با استفاده از نرم‌افزارهای مخصوص ویرایش، ثبت و ضبط کنید و آن را در instagram و یا snapchat و فیس‌بوک خود انتشار دهید.

چند فیلم و تصویر برای اشتراک‌گذاری و بیان بهتر Story خود بسازید. اگر داستانی که می‌خواهید به اشتراک بگذارید بسیار طولانی است می‌توانید برای بیان بهتر آن از چند فیلم، عکس و استوری کوتاه استفاده کنید. فردی که محتوا را تولید می‌کند باید به این امر توجه داشته باشد که محتوایی که تولید می‌کند باید جذاب و سرگرم‌کننده باشد، مشکلی را رفع کند و یا به کاربران چیز جدیدی را آموزش دهد.

مطمئن باشید که راه ارتباطی بین شما و کاربران وجود دارد تا آن‌ها بتوانند پیشنهادها و انتقادات خود را در پایان هر داستان بیان کنند. رسانه‌های اجتماعی به‌منظور ایجاد ارتباط دوطرفه تشکیل‌شده‌اند.

این نکته را فراموش نکنید که برای استفاده از هر ابزار و وسیله‌ای می‌بایست، آگاهی کافی از فضا، شناخت مخاطب و اهمیت به علاقه‌های کاربران را کاملاً مدنظر داشت و همچنین شما نسبت به هر مقدار از اینترنت مصرفی کاربر خود مسئول هستید پس از اطلاعات هرزه و زیاده‌گویی پرهیز کنید.

چگونه در اینستاگرام استوری بگذاریم؟

برای این‌که کمی بیشتر با اشتراک‌گذاری محتوا کوتاه‌مدت آشنا شوید در ادامه به نحوه گذاشتن استوری در اینستاگرام می‌پردازیم:

برای شروع کافی است بر روی عکس پروفایل خودتان که در نواری که در بالای صفحه خانه اینستاگرامتان قرار دارد کلیک کنید و یا صفحه را به سمت چپ بکشید. راه‌حل دیگری نیز وجود دارد، آیکون دوربین در بالای صفحه، سمت چپ را لمس کنید.
به همین راحتی می‌توانید یک استوری برای شبکه اجتماعی اینستاگرام خود منتشر کنید.

حال می‌توانید در صفحه جدیدی که باز می‌شود عکس یا ویدئو تازه‌ای بگیرید تا استوری شما آغاز شود. فراموش نکنید که تنها تا ۲۴ ساعت این محتوا قابل‌مشاهده است.