تبلیغات کلیکی

تعریف تبلیغات کلیکی و ۴ دلیل مهم شکست تبلیغات کلیکی گوگل را بشناسید.

PPC یا تبلیغات کلیکی یکی از مدل‌های تبلیغات اینترنتی است که هزینه‌اش بر اساس تعداد کلیک‌ها محاسبه می‌شود. افراد زیادی فکر می‌کنند تبلیغات کلیکی بسیار مؤثر است اما می‌تواند همیشه این‌طور نباشد و سایت شما در این زمینه با شکست مواجه شود.

 

تعریف تبلیغات کلیکی یا Pay Per Click (تبلیغات کلیکی گوگل)

تبلیغات کلیکی یا PPC مخفف Pay Per Click به معنی (پرداخت به ازای هر کلیک) به مدلی از تبلیغات کلیکی گفته می‌شود که هزینه تبلیغات آن بر طبق قیمت هر کلیک محاسبه می‌شود. به این مدل تبلیغات CPC یا Cost Per Click هم گفته می‌شود. برای این نوع از تبلیغات نیز مانند تمام‌کارهای دیگر نرخی در نظر گرفته‌شده است و به ازای هر کلیک مبلغی تعیین‌شده است.

به‌عنوان‌مثال فکر کنید می‌خواهید در یک وب‌سایت تبلیغات کنید و مدیر آن وب‌سایت به شما می‌گوید قیمت هر کلیک ۵۰ تومان است. حال اگر شما بخواهید ۵۰۰۰ عدد کلیک بر روی آگهی‌تان انجام شود باید ۵۰۰۰*۵۰ یعنی ۲۵۰،۰۰۰ تومان پرداخت کنید. به زبانی ساده‌تر فرمول تبلیغات کلیکی به‌صورت زیر محاسبه می‌شود:

 

  • قیمت هر کلیک * تعداد کلیک درخواستی = هزینه تبلیغات کلیکی

 

دلایل شکست در تبلیغات کلیکی

تجارت‌های بسیاری به علت اشتباهت رایج در تبلیغات کلیکی نمی‌توانند سود قابل‌توجهی به دست آورند. این امر علت‌های ساده‌ای دارد که به‌آسانی می‌توان آن‌ها را رفع کرد. با شناخت این دلایل می‌توانید سهم واقعی خود را از بازار به دست آورید. در اینجا باهم پنج تا از این اشتباهات را بررسی می‌کنیم.

 

از کلمات کلیدی عجیب‌وغریب استفاده می‌کنید.

بهتر است بدانید که فقط تعداد کمی از کلمات کلیدی باعث فروش بالا خواهند شد. بر این اساس، کلمات کلیدی‌ای که کاربران را تبدیل به مشتری نمی‌کنند، تنها باعث افزایش مصرف بودجه تبلیغات کلیکی شما می‌شود.

جالب است بدانید که وب‌سایتی به اسم Disruptive Advertising در طی تحقیقاتی بر روی ۲۰۰۰ کمپین تبلیغات کلیکی گوگل ادوردز متوجه شد که تنها فقط ۱۲ درصد از کلمات کلیدی استفاده‌شده، عامل فروش حاصل از این کمپین‌ها هستند.

 

بر اساس این تحقیقات نشان داده شده که اگر اکانت متوسطی در گوگل ادوردز دارید، بیشتر کلمات کلیدی‌تان در حال از بین بردن بودجه و امتیاز تبلیغتان هستند.
متن تبلیغات کلیکی گوگل به‌خوبی نوشته‌نشده و با صفحه فرود هماهنگ نیست.

 

سایت‌ها باید این توانایی را داشته باشند که در طول چند ثانیه با یک پیشنهاد عالی، مشتری را به سمت خود جذب کنید. اگر نتوانید این کار را انجام دهید تبلیغ شما درزمینهٔ رقابت با دیگر سایت‌ها و رقبایتان محو خواهد شد.

محتوای رقابتی شما حتماً باید در ۲۵ کاراکتری که در سر تیتر قرار دارند، جای‌داده شود.

و همچنین باید آنچه کاربران می‌خواهند و نیت آن‌ها از جستجو موردبررسی قرار گیرد. شما باید راه حل قابل‌توجهی را در نظر داشته باشید.

 

تلاش نکنید با دروغ گفتن محصولات خود را به فروش برسانید. همچنین به‌هیچ‌عنوان تلاش نکنید تبلیغات کلیکی گوگل خود را برای یک کلمه بی‌ربط نمایش دهید. این کار مطمئناً برای شما هیچ سودی نخواهد داشت. بلکه تنها اعتبار و شهرت برند شما را زیر سؤال خواهد برد و بودجه PPC را نیز در یک مدت طولانی از بین خواهد برد.

تبلیغات کلیکی

بعدازاینکه متن تبلیغاتی گوگل خود را برگزیدید، باید مورد دیگری که باعث پیروز نشدن ۹۸% از تبلیغات گوگل می‌شود را نیز در نظر بگیرید:

 

تطبیق محتوای سایت با متن آگهی

باید اطلاع داشته باشید که ۵۵% از بازدیدکنندگان بیشتر از ۱۵ ثانیه در یک صفحه نمی‌مانند. اگر برای هدایت ترافیک به یک صفحه فرود، بر روی یک کلمه کلیدی خاص سرمایه‌گذاری کرده‌اید، بهتر است بدانید کاربر نیز انتظار شفافی از شما دارد.

 

 

بودجه کمی که شما دارید، دیده شدن تبلیغات کلیکی گوگلتان را محدود کرده است.

 

اگر در اجرای تبلیغات کلیکی گوگل حرفه‌ای نیستید، امکان دارد اطلاعاتی در مورد نرخ تبدیل نیز نداشته باشید. به همین دلیل انجام آن و سنجش نتایج برایتان کمی سخت خواهد شد. به همین خاطر است که در ابتدای کار بودجه کمی را تنظیم و نتایج را بررسی کنی.

 

فکر می‌کنید در این شرایط چه نتیجه‌ای را به دست می‌آورید؟ مهلت تبلیغ شما به‌زودی تمام خواهد شد و نمی‌توانید بازگشت سرمایه مثبتی داشته باشید. راه حل این موضوع این‌گونه است:

 

بهتر است در عوض این‌که هزینه‌های خود را کاهش دهید با ترس خود مواجه شوید و بودجه اولیه خود را مقداری زیاد کنید.

در خاطرتان بگنجانید بدون آزمایش و بررسی نمی‌توانید بهترین کلمات کلیدی، متن آگهی و صفحات فرود را بشناسید.

 

به‌هیچ‌عنوان برای این‌که تبلیغاتتان موردتوجه قرار گیرد، بودجه کمی را بودجه کمی را انتخاب نکنید تا مجبور به آن شوید که مجدداً آن را افزایش دهید. این کار فقط باعث از دست رفتن پول و سرمایه شما می‌شود. پس بهتر است سرمایه بیشتری را برای این کار در نظر بگیرید.

 

زمان کافی به مدیریت تبلیغات کلیکی گوگل و بهینه‌سازی آن اختصاص نداده‌اید.

 

اگر کسب‌وکار کوچکی دارید، احتمالاً برای چنین تبلیغاتی آمادگی نداشته‌اید. فردی به نام لری کیم، در تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۳ انجام داد متوجه شد که ۵۳% از تبلیغ‌کنندگان کسب‌وکارهای کوچک هر ۴ ماه یک‌بار تبلیغاتشان را بهینه‌سازی می‌کنند.

تبلیغات کلیکی گوگل به‌گونه‌ای تنظیم‌شده است که شما نمی‌توانید آن را به حال خود رها کنید. باید بدانید که هیچ‌یک از کانال‌های بازاریابی به این شکل نیستند. در تبلیغات کلیکی گوگل شما باید حداقل ۱۵ دقیقه در هر هفته را برای بهینه‌سازی اکانت تبلیغاتی خود زمان بگذارید.

فعال نبودن شما می‌تواند کیفیت و بازدهی کار شما را پایین بیاورد. امکان دارد استراتژی‌ها و مطالعات زیادی را در اینترنت پیدا کنید بهتر است بدانید اجرای چند مورد از آن‌ها می‌تواند تبلیغات شما را نسبت به رقیب‌هایتان بهتر نشان دهد. پس‌ازاینکه فعالیت مناسبی داشتید می‌توانید هزینه مصرف‌شده را کمتر کنید و سرمایه خود را به سمت سوددهی بالاتر سوق دهید.