دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

 دیجیتال مارکتینگ

اصطلاح بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing) از دو دهه پیش تا کنون به عنوان زیر مجموعه‌ای از مدیریت بازاریابی و مدیریت تبلیغات شناخته شده است. اما با توجه به تغییراتی که در حوزه‌های دیجیتالی صورت گرفته و افراد بسیاری به طور روزانه از موبایل و فضای دیجیتال استفاده می­کنند، این رشته به یک تخصص تبدیل شده و افراد زیادی به این تخصص روی آورده‌اند.

تعریف بازاریابی دیجیتال

HubSpot یکی از سایت‌های معتبری است که در حوزه بازاریابی دیجیتال و استراتژی محتوا فعالیت دارد. این سایت به تعریفه بازار یابی دیجیتال پرداخته است که در آن این عبارت را یک چتر مفهومی تلقی و به حساب آورده است. به عبارتی دیگر برای این کلمه تعریف مستقیمی ارائه نکرده و بهتر است که تکنیک‌ها و ابزارهای معرفی شده در این زمینه را که زیر عنوان دیجیتال مارکتینگ قرار دارند بهتر بشناسیم.

با توجه به این موضوع که تعریف واحدی از بازار یابی دیجیتال صورت نگرفت است اما می­توان از تعریف زیر به عنوان فصل مشترک توضیحات رایج در زمینه بازاریابی دیجیتال استفاده کرد:

بازاریابی دیجیتال شامل مجموعه همه ابزارها و فعالیت‌هایی است که برای بازاریابی محصولات و خدمات در بستر دیجیتال (وب، اینترنت، موبایل یا سایر ابزارهای دیجیتال) مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ابزارهای دیجیتال مارکتینگ

همانطور که در بالا ذکر کردیم برای بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ ابزارهایی وجود دارد که در زیر به برخی از آن‌ها خواهیم پرداخت:

 

 • بازاریابی توسط موتورهای جستجو) (SEM) شامل ترافیک ارگانیک و خریداری شده(
 • بهینه سازی برای موتورهای جستجو (سئو)
 • بازاریابی محتوا (Content Marketing)
 • بازاریابی درونگرا (Inbound Marketing)
 • بازاریابی شبکه‌های اجتماعی (Social Media Marketing)
 • استراتژی محتوا (Content Strategy)
 • تبلیغات بر اساس کلیک (PPC)
 • اینفلوئنسر مارکتینگ (Influencer Marketing)
 • تبلیغات بنری (Banner Advertising)
 • ایمیل مارکتینگ
 • بازاریابی موبایلی یا موبایل مارکتینگ (یا اصطلاح قدیمی آن: تبلیغات موبایلی)
 • بازاریابی از طریق همکاری در فروش (Affiliate Marketing)
 • تولید محتوا
 • بازاریابی ویروسی دیجیتال (Digital Viral Marketing)

در برخی موارد در فهرست ابزارهای دیجیتال مارکتینگ به مواردی از قبیل تبلیغات هدفمند و سفارشی شده (Targeted Advertising) و نیز تبلیغ مستقیم (Native Advertising) اشاره‌ای شده است.

اما با توجه به فراگیرتر بودن این دومورد و هم رده نبودن با سایر موارد این دو را در فهرست بالا قرار ندادیم. توجه داشته باشید که در فهرست بالا هم گوشانی هایی موجود است. اما به این دلیل که در بسیای از کتاب‌ها این فهرست به همین صورت نگاشته شده است ماهم برای شما به همان صورت ذکر کردیم.

 کتاب‌هایی برای آموزش دیجیتال مارکتینگ

با توجه به این موضوع که دیجیتال مارکتینگ زمان کمی است که در ایران رواج یافته کتاب‌های زیادی در این زمینه تالیو و تولید نشده است. اما در زبان‌های دیگر به خصوص زبان انگلیسی کتاب‌های بسیاری تولید شده‌اند. (مثلاً کتابهای موبایل مارکتینگ یا کتابهای بازاریابی محتوا و استراتژی محتوا، خود دنیای بزرگی دارند).

بنابر صحبت‌های انجام شده در اینجام چند کتاب از شناخته شده ترین کتاب هارا برای شما معرفی خواهیم کرد که معتبر نیز هستند.

 

The New Rules of Marketing and PR

کتاب دیجیتال مارکتینگ دیوید اسکات :  قوانین جدید بازاریابی در دوران دیجیتال کتاب دیوید اسکات با عنوان قوانین جدید بازاریابی و روابط عمومی را می‌توان یک کتاب مرجع کلاسیک در زمینه‌ی بازاریابی دیجیتال دانست.

این کتاب بارها به چاپ مجدد رسیده است، همچنین نویسنده این کتاب آن را بر اساس شرایط و نیازهای هر مقطع زمانی،‌ ‌به‌روز کرده است. در این کتاب اسکات، به ابعاد مدیریتی بازاریابی دیجیتال بیشتر پرداخته شده است . اما از یاد نبرید که این کتاب برای افرادی که علاقه مند به دیجیتال مارکتینگ هستند می­تواند مفید باشد.

تبلیغات اینترنتی، بازاریابی مستقیم با استفاده از ابزارهای دیجیتال، وبلاگ نویسی، نشر دیجیتال اخبار کسب و کار، سئو، شبکه‌های اجتماعی، پادکست‌ها و سایر روش‌های تولید محتوا، از جمله بحث‌هایی هستند که در این کتاب مطرح شده‌اند. البته این نکته را به یاد داشته باشید که خواندن این کتاب لزوماً شمارا شگفت زده نخواهد کرد و در هر صفحه آن نکته‌ای جدید پیدا نخواهید کرد. یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد این کتاب منظم بودن آن است که باعث نظم دادن به ذهن خواننده شده و در زمینه دیجیتال مارکتینگ نظمی را به وجود آورده است.

 

Epic Content Marketing

کتاب بازاریابی محتوا که توسط جوپولیتزیجوپولیتزی یکی از کتاب هایی است که توسط آن نوشته شده است. این کتاب در زمینه استراتژی محتوا و بازاریابی محتوا است که بسیار مفید بوده و طرفداران بسیاری را برای خود جمع کرده است.

کتاب Epic Content Marketing را می‌توان فراتر از بازاریابی محتوا دانست. زیرا در آن، بسیاری از حوزه‌های بازاریابی دیجیتال را مورد توجه و نقش محتوا در هر یک از این حوزه‌ها را مورد بحث قرار داده است.

مقدمه‌ی این کتاب توسط یکی از مدیران SAP نوشته شده و پولیتزی به این شیوه، به مخاطب اعلام می‌کند که قرار است با مجموعه‌ای از تجربیات و نکات کاربردی در زمینه بازاریابی دیجیتال روبرو شود. از بحث هایی که در این کتاب به آن ها پرداخته است می­توان به هدف گذاری برای بازاریابی محتوا، مدل کسب و کار بر اساس محتوا، تقویم محتوا و استفاده از پلتفرم‌ها و ابزارهای مختلف برای بازاریابی دیجیتال اشاره کرد.

پرسش و پاسخ هایی در این باره

بازاریابی اینترنتی چیست و آیا با دیجیتال مارکتینگ تفاوت دارد؟

اصطلاح بازاریابی اینترنتی،‌ اصطلاحی قدیمی‌تر است و بیشتر در دهه‌ی نود میلادی رواج داشت. با گذر زمان و گسترش و تنوع ابزارهای بازاریابی دیجیتال، به تدریج اصطلاح دیجیتال مارکتینگ جایگزین آن شد .

 آیا اصطلاح بازاریابی دیجیتال و تبلیغات دیجیتال مترادف هستند؟

این دو اصطلاح، قطعاً با یکدیگر تفاوت دارند و تفاوت این دو حوزه، شبیه همان تفاوت تبلیغات و بازاریابی است.

وقتی از بازاریابی دیجیتال حرف می‌زنیم، منظورمان شناخت بازار با استفاده از ابزارهای دیجیتال، حل مشکلات و نیازهای بازار از طریق طراحی و عرضه‌ی محصول است. در حالی که وقتی از تبلیغات دیجیتال حرف می‌زنیم، فرض بر این است که محصول مشخصی داریم و صرفاً می‌خواهیم با استفاده از ابزارهای دیجیتالی، پیام خود را به مخاطب برسانیم.

گوش دادن به پادکست آموزش دیجیتال مارکتینگ را از کجا شروع کنیم؟

قاعدتاً جستجو و یافتن پادکست های دیجیتال مارکتینگ دشوار نیست (چون تعداد آن‌ها هم محدود است). اما اگر بخواهید پادکست های دیجیتال مارکتینگ را به زبان انگلیسی گوش بدهید، انتخاب پادکست های مناسب برای آموزش دیجیتال مارکتینگ چندان ساده نخواهد بود.