برند‌‌ بوک

هر آنچه که درباره برندبوک لازم است بدانید

هر آنچه که درباره BRAND BOOK لازم است بدانید

برند بوک چیست و در چه زمینه‌هایی کاربرد دارد؟ آیا با استفاده از آن می‌توان تجارت پر رونقی را به وجود آورد؟

در این مقاله قصد داریم از صفر تا صد برند بوک(کتابچه برند)یا قوانین مربوط به هویت بصری یک برند بپردازیم. تمامی این مطالب برای صاحبان برند و نیز برای طراحان برند بوک بسیار مفید است، و توصیه ما به صاحبان مشاغل، استفاده از طراحان و افراد متخصص برای طراحی کتابچه برندشان است، زیرا تدوین و نیز ایجاد قواعد طراحی و تبلیغات پایه بنیانی اساسی برای یک تجارت موفق است.

برند بوک‌ها انواع مختلفی دارند، برخی از آن‌ها تنها عناصر گرافیکی را پوشش می‌دهند، درحالیکه برندهای دیگر اطلاعات گسترده تری را با خود به همراه دارند، که می‌توان از جمله آن‌ها به جینگل یا همان موزیک(صوت)کوتاه تبلیغاتی، مانیفست و اهداف آینده و نیز ماموریت برند آن اشاره کرد.

از آنجایی‌که این عناصر نحوه ارتباط نام تجاری با مشتریان را شرح می‌دهد، بسیار مهم و حایز اهمیت هستند. برای اینکه این عناصر به‌درستی رعایت شود، یاری گرفتن از آژانس دیجیتال مارکتینگ بسیار موثر خواهد بود.

علامت تجاری چیست؟

برند یا علامت تجاری، نامی است که آفرینندگان و تولید گنندگان محصولات یا خدمات، می‌توانند از طریق آن اجناس، کالا یا خدمات مدنظر خود را به سایر افراد بشناسانند و به نمایش بگذارند. برند به محصول هویتی مستقل می‌بخشد و همچنین می‌تواند باعث ارزش و اعتبار آن شود. از این رو بسیار مهم است که تولید کنندگان در هر عرصه، برند یا نام تجاری مخصوص و زیبنده‌ای داشته باشند تا به وسیله آن بتوانند خود و محصولات‌شان را به مخاطبان هدف بشناسانند. برای انتخاب یک برند جذاب، که پیام برند را به مشتریان برساند، آژانس دیجیتال مارکتینگ نادین ایده می‌تواند به شما کمک کند.

ایجاد و ثبت برند علاوه بر شناخته شدن مزیت‌های دیگری نیز در بر دارد :

 • نشان تجاری به منزله ثروت و دارایی
 • به رسمیت شناخته شدن در برابر قانون
 • امکان ثبت قانونی شرکت
 • سهولت در بازاریابی
 • امکان دریافت وام از موسسات و بانک‌ها
 • درآمدزایی از طریق اعطای نمایندگی
 • و …
 • طراحی چیست؟

اگر بخواهیم به صورت کلی به آن بپردازیم، این عمل فرآیند پیش بینی و برنامه ریزی برای ایجاد اشیاء، سیستم‌های تعاملی، ساختمان‌ها، وسایل نقلیه و … است. کاربر محور آن قرار دارد و به نوعی در قلب این رویکرد قرار می‌گیرد. این مقوله در مورد ایجاد راه حل‌هایی برای افراد، موارد فیزیکی یا سیستم‌های انتزاعی تر برای رفع یک نیاز یا یک مشکل است.

باید در نظر داشته باشید که این مفهوم بسیار گسترده است و معنای آن می‌تواند از یک زمینه به حوزه دیگر متفاوت باشد. این امر جنبه‌های مختلف زندگی و شاخه‌های مختلف را در بر می‌گیرد. از طراحی محصول، صدا، واقعیت مجازی و تعامل گرفته تا طراحی اتومبیل، بازی‌های ویدیویی، رابط‌های نم افزاری، فضای داخلی منازل ، دفاتر و …

برای اینکه طراحی برند‌ بوک به‌شیوه اصولی و حرفه‌ای انجام شود، حتما باید از یک آژانس دیجیتال مارکتینگ درخواست همکاری کنید.

 • تصورات غلط رایج در مورد طراحی
 • طراحی به معنای ساخت فقط چیزهای زیبا نیست

در عرصه هنر و تکنولوژی امروزه، طراحی را می‌توان به عنوان یک کلمه یا صدایی فانتزی طبقه بندی کرد. به نظر می‌رسد افراد زیادی درباره آن تصورات غلطی را در نظر می‌گیرند، اما واقعیت آن چیست؟

آیا طراحی تنها یک فرآیند زیبا سازی است؟ خیر

این امر صرفا بر روی زیبا سازی متمرکز نشده است و همچنین در مورد زیبا سازی یک مورد خاص نیست. بهترین چیز در این باره این است که طراحی می‌تواند تعامل کاربر با محیط را طبیعی تر و کامل تر به نمایش بگذارد.

 • مفاهیم کلیدی طراحی
 • هنر یا علم؟

شما چطور فکر می‌کنید؟

 

برند بوکاگرچه طراحی به صورت دقیق یک هنر و یک علم نیست، اما هر دو عنصر را به خود اختصاص داده است. هنر در خلق بیانگر دیدگاه، ایده‌ها و احساسات نویسنده است. در حالی که طراحان می‌توانند احساسات خود را ابراز کنند و از طریق آن بر روی کار خود تاثیر بگذارند. اما انجام این کار هدف اصلی آن‌ها نیست. برای اینکه تمامی اهداف ساخت برند بوک به مرحله اجرا دربیاید، می‌توانید از خدمات آژانس دیجیتال مارکتینگ نادین ایده بهره بگیرید.

 • طراحی در خدمت مردم است

از طرف دیگر، جنبه‌های حل مسیله علم را در بر می‌گیرد. در درجه اول برای رفع نیازهای خاص وجود خواهد داشت. به نقل قول از استیو جابز : طراحی فقط آن چیزی نیست که به نظر می‌رسد و احساس می‌شود. چیزی که در طراحی مهم است این مسیله می‌باشد که چگونه بکار گرفته میشود.

 • فرآیند طراحی خلاق

هنگام دستیابی به فرآیند طراحی خلاق و به دست آوردن روشی جامع، مشکلات پیش آمده به بهترین روش حل می‌شود. هدف از این فرآیند خلاق، هدایت و سازماندهی کار شما برای تبدیل ایده‌ها به راه حل‌های مشخص است.

طراحان به این شیوه عمل می‌کنند که ابتدا اطلاعاتی را درباره مشکلی که پیش آمده جمع می‌کنند و سپس برای خود سوالات کلیدی را مطرح می‌کنند. به عنوان مثال اینکه :

-چه کسانی با این مشکل روبرو هستند؟ چرا؟

-افراد دیگر چگونه سعی در حل آن دارند؟

در نهایت امر از این چنین تحقیقاتی، آن‌ها یک فرضیه کلی تهیه می‌کنند که مشخص کردن ویژگی‌های اصلی، باید بخشی از پاسخ آن باشد. سپس با در نظر گرفتن این جنبه‌های کلیدی، زمان آن رسیده است که راه حل‌های مختلفی را امتحان  کرده تا به نتیجه نهایی برسند. رعایت تمامی این جزئیات در گرو علم، آگاهی و تخصص است، که آژانس دیجیتال مارکتینگ می‌تواند در به اجرا در‌آوردن آن به شما کمک کند.

 • برخی از طراحی‌های عالی، نامرئی هستند

این ویژگی در مورد برخی از طراحی‌ها زمانی حاصل می‌شود که کاربر حتی متوجه حضور آن نیز نشود. این اصل به ویژه در طراحی‌های تعامل گونه صادق تر است.

وجود یک رابطه کاربردی باید طبیعی و بدون هیچ مانعی صورت بگیرد. کاربر باید تقریبا بصورت سریع قوانین و معنای عناصر خود را بفهمد و بتواند با آن‌ها ارتباط برقرار کند. برای اینکه این رابطه صحیح و کاربردی باشد، آژانس دیجیتال مارکتینگ نادین ایده در به‌کار‌گیری تمامی جزئیات با شما همکاری خواهد کرد.

 • طراحی و هویت

به زبانی ساده، برند رابطه بین یک تجارت و مخاطبان آن است. هویت تجارت در دنیای امروزه حرف اول را می‌زند، به این صورت که در هویت تجاری اشخاص با لحن، ذات، شخصیت، خاطرات، احساسات و تجربیات آن ارتباط برقرار می‌کند. طراحی گرافیکی هویت بصری، بصورتی عمل می‌کند که چهره برند را از طریق تصاویر، اشکال، رنگ،  صدا و … مشهود می‌سازد. طراحان در این زمینه با سهامداران برندهای مختلف همکاری می‌کنند تا دارایی‌هایی مانند : آرم، تایپوگرافی، پالت‌های رنگی و … که نمایانگر شخصیت یک برند هستند را ایجاد می‌کنند.

آن‌ها تلاش می‌کنند مجموعه‌ای از دستورالعمل‌های برند(راهنمای سبک) را به تصویر بکشند تا بهترین شیوه توصیف مارک‌های تجاری بصری را در رسانه‌های مختلف اعمال کنند.

در نهایت این دستورالعمل‌ها با اطمینان موفقیت برندها را در مسیر پیشرو تضمین می‌کنند. لازم است که این دستور‌العمل‌ها، به‌شیوه‌ای اصولی و تخصصی به‌کار گرفته شود. لذا لازم است در این زمینه از خدمات آژانس دیجیتال مارکتینگ بهره بگیرید.

زمانی که افراد به طراحی گرافیکی فکر می‌کنند، در واقع به بازاریابی و تبلیغات می‌اندیشند. تلاش شرکت‌های مختلف در بازاریابی در جهت نشانه گرفتن مخاطبان هدف است، زیرا بازاریابی مناسب افراد را بر اساس خواسته‌ها، نیازها، آگاهی و رضایت خود از محصول، خدمات یا مارک درگیر می‌کند.  

 • برند سازی چیست و چرا برای تجارت مهم است؟

به تعبیری جدید، برند سازی یک روش بازاریابی است که در آن یک شرکت، نام، نماد یا طرحی را ایجاد می‌کند که متعلق به شرکت است. این عمل به شناسایی یک محصول و نیز تمایز آن از سایر محصولات و خدمات کمک می‌کند.

برند سازی در دنیای امروزی بسیار مهم است، زیرا نه تنها این امر باعث می‌شود تا در ذهن مصرف کنندگان به یاد ماندنی باشید، بلکه به مشتریان شما این امکان را می‌دهد تا بدانند از شرکت شما چه انتظاراتی خواهند داشت. این عمل نمونه راهی است تا بین خود و رقبا تمایز ایجاد کنید و همچنین شفاف سازی ارایه شده باعث می‌شود شما از دید مشتری گزینه و انتخاب بهتری باشید.

اگر بخواهیم به صورت کلی بیان کنیم، نام تجاری شما ساخته شده است تا یک نماینده واقعی از کسی باشد که شما به عنوان یک تجارت ایجاد کرده‌اید.

در یک بازار رقابتی سالم، داشتن یک برند مناسب و خوب می‌تواند تفاوت‌های بزرگی را ایجاد کند. این تفاوت‌ها به اندازه‌ای بزرگ است که می‌تواند به شکست یا موفقیت منجر شوند. در دنیای کسب و کار امروزه شاهد نوآوری‌های مختلفی از طرف شرکت‌های بزرگ جهانی هستیم که با وجود آن باعث حرکت‌های فوق العاده‌ای شده‌اند. اگر می‌خواهید در بازار رقابت برنده میدان باشید، آژانس دیجیتال مارکتینگ نادین ایده، در انتخاب نام تجاری به شما کمک خواهد کرد.

 • چرا برندسازی مهم است؟

برند سازی به دلیل ایجاد تاثیرات کلی در شرکت شما، بسیار مهم است. برند سازی نحوه درک مارک و شرکت شما را تغییر می‌دهد که این امر باعث ایجاد مشاغل جدید و همچنین افزایش آگاهی از برند شما می‌شود.

 • برند سازی به رسمیت شناخته می‌شود

یکی از مهم‌ترین دلایل ایجاد برند سازی برای داشتن یک تجارت موفق، دلیل به رسمیت شناخته شدن آن از طرف مصرف کنندگان است. آرم یک شرکت مهم‌ترین عنصر برند سازی است، به ویژه در مورد این عامل، زیرا در واقع اصل چهره و ظاهر بیرونی شرکت را تشکیل می‌دهد.

درست به همین دلیل است که یک طراحی حرفه‌ای لوگو باید بگونه‌ای باشد تا به راحتی در ذهن مخاطب بماند و اثر قدرتمندش در نگاه اول بر اشخاص تاثیر بگذارد. در این امر محصولات تبلیغاتی و چاپی راهی برای دستیابی به این ایده هستند. طراحی لوگو به تخصص و علم نیاز دارد؛ بنابراین در این زمینه باید از یک آژانس دیجیتال مارکتینگ استفاده کنید.

 • برند سازی ارزش تجارت شما را افزایش می‌دهد

سیستم برندینگ قوی به این معنی است که می‌تواند تصور مثبتی از طرف شرکت در بین مصرف کنندگان به وجود آورد، زیرا آن‌ها به دلیل آشنایی با نام برند و فرض قابل اعتماد بودن با شما تجارت می‌کنند.

 • باعث افزایش غرور و رضایت کارمندان می‌شود

زمانی که یک کارمند برای یک شرکت با مارک و برندی قوی کار می‌کند، واقعا پشت نام تجاری آن می‌ایستد و به نوعی از کار خود راضی‌تر خواهد بود و همچنین با افتخار از کارهایی که انجام می‌دهد، حمایت می‌کند. حس داشتن یک برند تجاری با اعتبار بالا که در بین مردم بسیار مورد توجه قرار گرفته است، کار را برای آن شرکت لذت بخش‌تر و عملی‌تر می‌سازد.

داشتن یک دفتر برند، اغلب می‌تواند به کارکنان کمک کند، احساس رضایت بیشتری داشته باشند و به آن‌ها احساس تعلق خاطر می‌دهد تا بتوانند کار خود را به نحوه احسنت انجام دهند.

 • در بازار اعتبار بیشتری ایجاد می‌کند

ظاهر حرفه‌ای و مارک‌های خوب استراتژیک به شرکت کمک می‌کند تا اعتماد به نفس بالقوه‌ای را در مشتریان ایجاد کند. مناسب بودن مارک و برند از هر جهت این احساس را به وجود می‌آورد که از هر نظر قابل اعتماد هستید. برای اینکه در این زمینه حرفه‌ای عمل کنید، خدمات یک آژانس دیجیتال مارکتینگ به شما کمک‌های ارزنده‌ای خواهد کرد.

 • برندینگ از تبلیغات پشتیبانی می‌کند

تبلیغات یکی دیگر از مولفه‌های برند سازی است و استراتژی‌های تبلیغاتی مستقیما برند و تصویر مورد نظر آن را منعکس می‌کند. تکتیک‌های تبلیغاتی مختلف مانند استفاده ازمحصولات تبلیغاتی از طرف شرکت‌های معتبر همانند برندهای برجسته، ایجاد استراتژی تبلیغاتی منسجم و جذاب،همگی در اهداف برند سازی شما نقش بسزایی دارند.

محتوای اصلی در یک کتابچه برند شامل اطلاعات زیادی از جمله راهنمایی‌هایی در مورد عادات ارتباطی یک شرکت است. این کتابچه‌ها با تحقیق در مورد تاریخچه شرکت و رقبا شروع می‌شود. از آنجاییکه شما می‌توانید از این طریق درک درستی در مارک کسب کنید، لازم است بستر تجاری مناسبی را برای آن ایجاد کنید. شما موفق می‌شوید طوفان مغزی راه بیندازید تا بتوانید به موفقیت را به سمت خود جذب کنید. شاید در جمع‌آوری و دسته‌بندی داده‌ها و اطلاعات به مشکل بر‌خورد کنید، در همین راستا خدمات عالی آژانس دیجیتال مارکتینگ نادین ایده به کمک شما خواهد شتافت.

 • حفظ قوام

کتابچه‌های تجاری باید به گونه‌ای باشند که در سراسر شرکت و همچنین با شرکا به اشتراک گذاشته شوند تا همه افراد بتوانند تحول مداوم برند را حفظ کنند.

با مراجعه به این کتاب افراد مختلف می‌توانند سوالات مربوط به بخش‌های مختلف را پاسخ دهند و بصورت هر چه تمام تر در ایجاد و حفظ قوام شرکت اثرگذار باشند.

 • علاوه بر اینکه زمینه ساز اعتبار است، آن را نیز افزایش می‌دهد

زمانی که شما یک کتابچه برند در دسترس افراد قرار می‌دهید، علاوه بر اینکه قوام برند خود را حفظ کرده‌اید، اعتبار جدیدی را نیز برای خود و مشتریان به ارمغان می‌آورید. اعتبار منجر به وفاداری است و می‌تواند برای تجارت‌تان مفید باشد.

 • زمینه ساز سود بیشتر است

در نتیجه آنچه که گفته شد، شخصیت برند، در واقع بازتاب و طنین شرکت برای مشتریان است، زیرا یک مدیریت برند ایده آل همیشه در تلاش است تا کارها را به گونه‌ای پیش ببرد تا نتایج کاملا قابل لمس باشند.

 • چرا رهنمودهای برند مهم هستند؟

مهم‌ترین دلیل اصلی برای داشتن یک مارک تجاری ثبات است. تصور کنید هنگامی که شما قوانینی برای ارائه نداشته باشید، هر طراح و هر بازاریابی ایده‌های خود را به هر شکلی که مناسب می‌بینید، ارائه می‌دهد.

آن‌ها ممکن است به گونه‌ای کار کنند که شخصیت خود را به جای ارائه هویت برند بیان کنند. در صورت ادامه چنین مشکلی در ایجاد طرح و رویکردهای ارتباطی باعث سردرگمی برند شده و علاوه بر اینکه هویت برند را رقیق می‌کند، موجب کاهش باور پذیری آن نیز می‌شود. ضروری است برای دفاع و حفظ هویت برند‌تان از دانش و تجربیات یک آژانس دیجیتال مارکتینگ بهره‌مند شوید.

داشتن یک راهنمای برند مناسب و مطلوب می‌تواند برای کارمندان جدید مفید باشد و به عنوان یک جهت گیری جدید برای آن‌ها عمل کند. مطالعه کتابچه راهنما به آن‌ها کمک می‌کند که خیلی سریعتر پیش بروند و دچار آزمون و خطاهای معمول نشوند.

 • قبل از ساخت برند بوک چه چیزهایی باید بدانیم؟

توجه داشته باشید در این قسمت تعادل را رعایت کنید. نه بیش از اندازه سفت و سخت باشید که مانعی برای خلاقیت و نوآوری باشد و نه سست و بی‌ فایده عمل کنید. برقراری تعادل در طراحی برند بوک بسیار مهم است؛ لذا برای تحقق این مهم می‌توانید از خدمات آژانس دیجیتال مارکتینگ نادین ایده بهره بگیرید.

ساخت brandbook باید گروهی انجام گیرد و مدیران، طراحان و کپی رایترها هر یک تا حدودی درگیر باشند و در کنار آن‌ها شخصی با اقتدار کافی برای تصمیم گیری، هماهنگی و شکل دادن به آن را بر عهده داشته باشد.

توجه کنید اگر کارمندان در مورد کتابچه راهنما آگاهی‌های لازم را نداشته باشند یا به آن احترام نگذارند، کل کتابچه راهنما و نام تجاری، بی معنا خواهد بود.

 • نحوه طراحی یک کتابچه برند
 • تنظیم کردن قواعد و بخش‌هایی که می‌خواهیم در برند بوک بیان شود
 • طراحی و صفحه بندی برند بوک
 • خروجی PDF
 • انتشار و اشتراک گذاری

موارد بسیار زیادی وجود دارد که شما باید در مورد طراحی brandbook در نظر بگیرید. توصیه می‌کنیم قبل از انجام هر عملیاتی، با برنامه ریزی کامل، پیش نویسی اولیه از آن تهیه کنید. ممکن است در حین انجام این کار و یا بعد از مراحل طراحی تغییراتی در آن ایجاد شود.

شما باید با فرد مسئول پروژه صحبت کنید تا مطمئن شوید دیدگاه یکدیگر را درک می‌کنید. معمولا طراحان حرفه‌ای از مسیول پروژه می‌خواهند تا کتابچه‌های برندی که مورد پسندشان است را نشان دهند و در مورد آن توضیح دهند تا کارها با روال بهتری پیش رود. در نهایت بعد از آماده شدن فرم و شکل نهایی باید آن را به صورت PDF منتشر کنید.

باید به جزییات و کلیات توجه ویژه‌ای شود، به عنوان مثال : طرح‌ها، رنگ بندی‌ها،پاراگراف‌های کوتاه و بلند و نماهای کلی بسیار مهم هستند.

این نوع کتابچه‌ها باید از نظر بصری جذاب باشند تا مخاطبان را به خود جذب کنند، در  اینگونه سندها نباید ترجیحات شخصی خود را دخیل کنید، زیرا این کتاب نشانگر برند تجاری شما است. ایجاد جذابیت بصری نیازمند تجربه و تخصص است که آژانس دیجیتال مارکتینگ نادین ایده در این زمینه در حال فعالیت است.

 • برای برند خود داستان بسازید

وجود یک داستان مناسب برای همیشه زمینه مناسبی را برای برند در ذهن مشتری تثبیت می‌کند، زیرا مشتری با خواندن و دانستن داستانی که شما تعریف می‌کنید، هدف و مسیر شما را برای مخاطبان به نمایش می‌گذارد.

شما باید نهایت سعی و تلاش خود را کنید تا داستان برندتان واضح و شفاف تعریف شود. باید این داستان جذاب و گیرا باشد تا همه بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند. به هیچ وجه نباید داستان به شکلی کسل کننده و یکنواخت تعریف شود، زیرا در این حالت مخاطب از برند روی برمی‌گردانند و این اتفاق باعث کاهش مشتریان برند شما است. برای اینکه داستان هیجان‌انگیزی برای برند خود بسازید،  تجربیات یک آژانس دیجیتال مارکتینگ می‌تواند مفید واقع شود.

 • برخی از داستان‌های برندهای معروف که همیشه رضایت مخاطب را حفظ کرده‌اند :
 • Appel

شاید برایتان جالب باشد که بدانید شرکت اپل کارش را ابتدا در یک گاراژ شروع کرده است. از طرفی دیگر مدیر شرکت اپل، استیو جابز، داستان زندگی موثر او و همچنین علایق و نوآوری‌هایش برای رسیدن به آرزوهای شخصی، همه و همه جذاب و گیرا است.

 • Microsoft

بیل گیتس مدیر شرکت مایکروسافت یکی از موفق ترین انسان‌های حال حاضر، تمام قدرت و خلاقیت خود را به کار گرفت تا هرگز تسلیم نشود و رویای مورد نظر خود را جامع عمل بپوشاند.

 • Facebook

مارک زاکربرگ ابتدا یک شبکه کوچک اجتماعی تاسیس کرد، اما با توجه به پیشرفت و اهمیت تکنولوژی در سال‌های متمادی، تصمیم به راه اندازی فیس بوک گرفت.

در حال حاضر این شبکه اجتماعی بخش مهمی از زندگی مردم را در سرتاسر جهان تشکیل می‌دهد.

 • digikala

این شرکت موفق ایرانی یکی از بزرگترین وب سایت‌های پربازدید در ایران است که توانسته به رفع نیازهای بسیاری از مردم کمک شایان توجهی کند.

 • چه کسی از راهنماهای برند استفاده می‌کند؟

همه برندهای بزرگ از دستورالعمل‌هایی برای مارک‌های تجاری برخوردار هستند که آن‌ها را با فروشندگان و توزیع کنندگان به اشتراک می‌گذارند. از این طریق اطمینان حاصل می‌شود که این برند توسط شرکای مختلف و اشخاص دیگر نادرست معرفی نشده باشد.

 • ضرورت استفاده برند بوک برای مخاطب

مخاطبین شما برای آشنایی با فعالیت‌های برند نیاز به شناخت کافی از عملکرد سازمان‌ها دارند، زیرا تنها در این صورت است که می‌توانند با اطمینان خاطر به برند مورد نظرشان اعتماد کنند و همچنین از فعالیت‌های آن برای پیشبرد اهداف خود بهره ببرند. در این حالت است که مخاطب با رجوع به برند بوک مورد نظرش نیاز خود را به محتوا و تصویر برطرف می‌کند.

در نهایت این یکپارچگی در بیان محتوا و تصویر سازی برای آشنایی با نحوه کار شرکت‌ها و سازمان‌ها، دید کلی و نگاه درستی به مشتریان می‌دهد. برای ایجاد اتحاد و یکپارچگی برند بوک، خدمات آژانس دیجیتال مارکتینگ نادین ایده بسیار موثر و کاربردی خواهد بود.

 • چه چیزی را در کتابچه راهنما مارک درج کنیم؟

در واقع هیچ دو کتاب مارک یکسان و مشابهی وجود ندارد، اما آن‌ها می‌توانند به صورت کلی ساختار یکسانی داشته باشند.

 

بخش اصلی کتابچه راهنما و نام تجاری عبارتند از :

 • درباره مارک

این قسمت معمولا شامل رسالت برند، ارزش‌ها و مخاطبان هدف است.

 • ماموریت و چشم اندازهای برند

بسته به اهداف کاری شما و اینکه چه مقدار می‌خواهید این کتابچه راهنما کاربر کامل باشد، این بخش می‌تواند کوتاه(یک مشکل کوچک و آزاردهنده را حل کند) یا بلند(می‌خواهید جهان را تغییر دهید) باشد. از نظر بسیاری، در این فصل ماموریت‌ها و ارزش‌ها معمولا به روشی بسیار کسل کننده و شرکتی ارائه می‌شوند.

 • مخاطب هدف

در این قسمت به صورت شفاف و کامل بیان کنید که مشتریان و مخاطبان هدف شما چه کسانی هستند و به چه دلیلی، آن‌ها به شما احتیاج پیدا می‌کنند.(چگونه خدمات یا محصولات شما مشکلات آن‌ها را حل می‌کند).

 • شخصیت

 در این قسمت از لیست شما می‌توانید ۳ تا ۵ ویژگی برندتان را توصیف کنید. ۳ تا ۵ ویژگی که توصیف کننده برند شما نیست هم گاهی می‌تواند مفید باشد. با تیم خود در رابطه با دیدگاه‌های مختلف مشورت کنید تا بتوانید نتایج بهتری را کسب کنید.

 • ارزش‌ها

ارزش‌ها و مسائلی که یادآور موقعیت‌ها و اقدامات مهم هستند همیشه می‌توانند قابل افتخار باشند. این نوع اتفاقات موجب ثبات در مسیر رسیدن به اهداف هستند.

 • دستوالعمل‌های تصویری

 • لوگو : رنگ، چه زمانی و کجا از آن استفاده شود، تغییرات، اندازه و نسبت، نمونه‌هایی از سوءاستفاده از لوگو
 • رنگ‌ها : رنگ‌های اصلی برند و همچنین رنگ‌های ثانویه
 • تایپوگرافی : فونت‌های شرکتی برای عناوین و متن‌ها و …
 • عکاسی : سبک عکاسی، دستوالعمل‌های تصویر
 • گرافیک‌های دیگر : نمادها، الگوها و بافت‌ها

 • دستورالعمل‌های ارتباطی
 • زبان : برند شما با چه زبان‌هایی ارتباط برقرار می‌کند؟
 • گرامر و قالب بندی : اختصارات، اعداد، سرمایه گذاری، کلمات اختصاری، زمان و عناوین
 • خوانایی : جملات پیچیده یا جمله‌های کوتاه و ساده
 • سبک : فنی، غیر فنی، رسمی، عامیانه
 • صدا : منطقی، عاطفی، صمیمی، جدی، طنز و …
 • ایمیل : ساختار ایمیل، امضای ایمیل
 • راهنمای سبک تحریریه : رهنمودها، قالب بندی و ساختار پست‌های وبلاگ
 • رسانه اجتماعی : هدف، زمان ارسال، انواع ارسال برای هر کانال اجتماعی

به غیر از این مواردی که در این ۳ بخش توضیح داده شد، نکات مهم دیگری نیز در این بخش قرار می‌گیرند که از جمله آن‌ها می‌توان به : تعیین لباس فرم کارکنان با توجه به رتبه بندی شغلی، یکپارچه سازی ظاهری کارمندان قسمت‌های مختلف و … . اما برای اینکه تمامی این نکات به‌درستی در برند بوک رعایت شود، می‌توانید در ابتدای کار با یک آژانس دیجیتال مارکتینگ همکاری کنید.

 • راهنمای تهیه کتابچه برند

تحقیق، تدوین، توسعه، در صورت لزوم بازنگری و اصلاحات از طریق تیم مدیریت انجام می‌شود. در نهایت یک چارچوب کلی در اختیار تیم بازاریابی شرکت قرار می‌گیرد. این تیم بازاریابی حرفه‌ای در واقع شامل مشاوران و شرکت‌های بازاریابی هستند که برای تدوین کتابچه راهنما به شرکت راه پیدا کرده‌اند. قالب اصلی این کتابچه راهنما شامل موارد زیر است :

 • واژه شناسی برند

در این قسمت، علت نامگذاری و یا انتخاب نام برند توضیح داده می‌شود که این بخش با ریشه یابی واژه‌ها به کار رفته در برند تکمیل می‌شود.

 • ویژگی‌های گرافیکی

یکپارچگی در طرح، ابعاد، رنگ، فونت و سایر المان‌های بصری بایستی در همه بخش‌ها لحاظ شود. عدم یکپارچگی در ویژگی‌های گرافیکی و بصری، شخصیت نام تجاری و برند را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 • تاریخچه برند

این قسمت احتمالا یکی از بهترین قسمت‌ها در کتابچه برند محسوب شود. در این بخش تاریخ شکل گیری، اتفاقات مهم و تغییرات، از ابتدای فعالیت برند تا زمان حال بیان می‌شود. برای اینکه این بخش جذاب و قابل توجه باشد، می‌توانید از خدمات آژانس دیجیتال مارکتینگ نادین ایده بهره‌مند شوید.

زمان و تاریخ ثبت برند، زمان حضور در بازار و هر موضوع و اتفاق مهم در این راه می‌تواند بخشی از تاریخچه برند را مشخص کند. پیوست اسناد تصویری شامل بریده جراید، روزنامه‌ها و یا نامه‌های رسمی، نشان دهنده قدمت و اصالت برند است.

 • تگ لاین برند

یک عبارت کوتاه و ۷ کلمه‌ای که همیشه در زیر لوگو نمایش داده می‌شود و در واقع ارزش‌های سازمانی و هویت اصلی برند را بیان می‌کند. این عبارت کوتاه “تگ لاین” نام دارد و اغلب تغییر داده نمی‌شود. این عبارت با شعار برند متفاوت است و همواره ثابت می‌ماند.

 • سبد محصولات برند

مهم‌ترین بخش برای بازار هدف، ارایه لیست محصولات موجود با برند است که در یک بخش مجزا بصورت کامل به نمایش گذاشته می‌شود.

توجه داشته باشید در صورت محرمانه بودن برخی اطلاعات موجود می‌توان اهداف، استراتژی‌ها، چشم انداز آینده و همچنین جایگاه برند را شرح داد. همانطور که قبلا نیز گفته شد، brandbook یا کتابچه راهنما یک نوع سند سازمانی است که نیازمند تغییر و اصلاح در دوره‌های زمانی مختلف است.

تنظیم دقیق و تدوین حرفه‌ای این اسناد همیشه در ایجاد موفقیت و ماندگاری بندها نقش اساسی دارند.

 • نحوه استفاده و اجرای دستورالعمل‌های برند

پس از تصویب و تدوین همه این قوانین، باید اطمینان حاصل شود که بصورت صحیح انجام می‌گیرند. اگر دستورالعمل‌های برند تجاری رعایت نشوند، خطر آسیب رسیدن به برند وجود خواهد داشت. بعلاوه اینکه تمام وقت و انرژی که برای ساخت کتابچه راهنما صرف کرده‌اید، به هدر می‌رود.

اول از همه اطمینان حاصل کنید که تمام کارکنان از وجود چنین سندی اطلاع دارند. برای قطعیت از این موضوع، همه این قوانین را در یک خبرنامه به اشتراک بگذارید و از همه کارمندان، طراحان و نویسندگان بخواهید که این قوانین و استاندارها را مطالعه کنند، زیرا هر نفر از آن‌ها می‌توانند به نوبه خود یک سفیر برای شرکت و نام تجاری شما باشند.

مرحله بعد تعیین و تکلیف اجرای این دستورالعمل‌ها است. بهترین روش برای چنین کاری این است که شخص ناظر و شخصی که قوانین را اجرا می‌کند، یک نفر باشد.

توصیه می‌کنیم جلساتی را بعد از حدود ۱ ماه برنامه ریزی کنید تا از رعایت دستورالعمل‌ها و قوانین اطمینان حاصل کنید. از تیم کاری خود در مورد مسایلی که تجربه کرده‌اند و یا حوزه‌هایی که مشکل دارند سوال کنید تا بهترین روش برای حل آن پیدا شود.

این نکته مهم است که به یاد داشته باشید، مارک‌ها همانند همه انسان‌ها با گذشت زمان در حال تکامل هستند. پس با گذشت زمان می‌توانند تغییر کنند و دقیقا به همین دلیل است که باید هر سال یک بار کتابچه راهنمای خود را دوباره بروز کنید و همچنین اطمینان حاصل کنید که همه قوانین منعکس کننده استاندارها و دستورالعمل‌های فعلی شما هستند.

 • چه زمانی برای طراحی برند بوک مناسب‌تر است؟

بهترین زمان برای طراحی برند بوک پیش از طراحی لوگو و در ابتدای کار می‌باشد. اما این موضوع به این معنا نیست که اگر شما لوگو خودتان را طراحی کرده‌اید و یا از عمر کاری شما چندین سال گذشته است، دیگر نمی‌توانید به سراغ برند بوک بروید.

در صورتی که لوگو طراحی کرده و یا یک برند داشته باشید و به فکر بازسازی آن هستید، brandbook باز هم می‌تواند برای شما مفید باشد.

 • طراحی برند بوک

برند بوک، کتابچه برند یا راهنمای برند همه یک معنی خاص را تداعی می‌کنند. برند بوک در واقع سندی است که بکارگیری تمامی عناصر یک برند را بصورت دقیق مشخص کرده است. این سند باید توانایی حظور یکپارچه و متحد برند شما را به صورت دقیق داشته باشد.

کتابچه برند شامل همه چیز است، از جمله :

 • طراحی لوگو و چگونگی استفاده از آن
 • اوراق اداری
 • ظاهر وب سایت
 • ارتباطات افراد با مخاطبین
 • و …

از دیگر کاربردهای آن این است که افراد(کارکنان)به درستی نحوه استفاده و ارتباط پیام برند، اهداف برند و فلسفه وجودی شرکت را از آن بیاموزند.

یک برند بوک مناسب باید به گونه‌ای باشد که در پاسخ بسیاری از سوالات کلیدی از آن استفاده شود :

 • نحوه درست نوشتن نام برند چگونه است؟
 • چه تصاویری می‌توانند برای ارتباط با برند و خطوط تولید استفاده شوند؟
 • لوگوی شرکت به چه شیوه‌ای باید استفاده شود؟
 • از چه تاکتیک‌های بازاریابی استفاده و از چه تاکتیک‌هایی نباید استفاده کرد؟
 • و …

توجه داشته باشید کتابچه برند شما یک نوع راهنما برای گرافیست‌های برندتان می‌باشد. یک کتابچه برند مناسب باید تمامی جنبه‌های اساسی که برای طراحی نیاز است را مشخص کند، که از جمله آن می‌توان به :

 • فونت مجاز
 • سبک نوشته‌ها
 • پالت رنگی
 • تصاویر
 • متون و لحن
 • خدمات طراحی برند بوک

همان طور که گفته شد، خدمات طراحی برند بوک، نقطه آغاز برند سازی است. بدون داشتن یک برند بوک، برند سازی نیز اتفاق نمی‌افتد. عناصری که در کتابچه برند بکار گرفته می‌شود، بسته به مقدار اهمیت برند شما می‌تواند کم و زیاد باشند. به هر میزان که این موارد بیشتر باشند و بتوانند موارد بیشتری را شامل شوند، برند سازی کامل‌تر و بهینه‌تر اتفاق خواهد افتاد.

 • حداقل موارد استفاده شده در برند بوک
 • لوگو
 • فونت و تایپوگرافی
 • رنگ بندی و رنگ سازمانی
 • متن و لحن
 • وب سایت

علاوه بر این ۵ عنوان پایه مواردی مانند :

 • تصاویر
 • اوراق اداری
 • شبکه‌های اجتماعی
 • فرم لباس
 • دکوراسیون داخلی و خارجی
 • بنرها
 • تولید محتوا
 • ویدیو
 • انیمیشن
 • پاورپوینت
 • ابزار پرزنت
 • و …

البته باید توجه داشت که موارد مختلف بر اساس نیازهای اساسی می‌تواند به موارد بالا افزوده شود.

 • برخی از برندهای مهم بین المللی که در سطوح جهانی عملکرد مناسبی دارند :

 • McDonald’s

برند مک دونالد یکی از بزرگترین فست فودهای زنجیره‌ای در جهان است. این فست فود پرطرفدار نخستین بار در سال ۱۹۴۸ توسط برادرهایی با نام‌های ریچارد و موریس در کالیفرنیا آمریکا راه اندازی شد.

منوی اولیه آن‌ها شامل همبرگر، چیزبرگر، سیب زمینی سرخ شده و نوشابه بود که طرفداران خاص خودش را داشت. آن‌ها به مرور توانستند به یکی از بهترین رستوران‌ها در جهان تبدیل شوند.

لوگو اولیه مک دونالد یک همبرگر بود که روی سرش کلاه سرآشپز قرار داشت، اما بعد از چند تغییر در سال ۱۹۶۸ به شکل یک M بزرگ با نوشته McDonald’s طراحی شد که امروزه بیش از ۳۶۹۰۰ شعبه در سرتاسر جهان دارد.

 • Facebook

رسانه فیس بوک جزء یکی از مشهورترین و پربازدیدترین شبکه‌های اجتماعی مبتنی بر وب است که در سال ۲۰۰۴ میلادی فعالیت خود را با مدیریت مارک زاکربرگ آغاز نمود. این رسانه موفق در طی سال‌های متمادی فعالیت خود را گسترش داد و در این بین توانست با خرید رسانه‌های اجتماعی و شرکت‌های پیام رسان مانند : واتس آپ و اینستاگرام موفقیت خود را تضمین کند.

 • Coca-cola

نوشیدنی کوکا کولا در سال ۱۸۸۶ و توسط یک داروساز به نام جان پمبرتون، در کلمبوس آمریکا اختراع شد. این نوشیدنی در ابتدا به عنوان یک دارو عرضه می‌شد، اما در طی گذر زمان و ترکیب شدن با آب گازدار تبدیل به نوشابه شد.

در سال ۱۸۸۹ حق امتیاز برند کوکا کلا و همچنین فرمول ساخت آن توسط آسا کندلر خریداری شد و در نهایت در سال ۱۸۹۲ این شرکت به ثبت رسید. امروزه شرکت کوکا کولا به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان نوشیدنی و مواد غذایی جهان شناخته می‌شود که موفقیت‌های زیادی در این عرصه کسب کرده است.

 • Google

این شرکت بزرگ و چند ملیتی یکی از غول‌های بزرگ فناوری است که در خدمات و محصولات مرتبط با اینترنت تخصص زیادی دارد. واژه گوگل به معنی «یک عدد یک و صفر حاوی آن»هدف و مقصودش گستردگی و وسعت موتورهای جستجو و سرویس‌های آن است. این غول تکنولوژی وسعت زیادی در جهان دارد، بگونه‌ای که بزرگترین پلتفورم‌های جهان، از جمله یوتیوب نیز متعلق به این شرکت بزرگ است.

 • Toyota

این شرکت بزرگ خودروسازی، یک شرکت چند ملیتی ساخت خودرو و ماشین آلات می‌باشد که در ژاپن واقع شده است. جالب اینجاست که در ابتدا شرکت تویوتا به عنوان یک کارخانه ریسندگی شروع به فعالیت کرد، اما در طی سالیان متوالی تغییر گرایش داد و توانست به رشته مکانیک وارد شده و به عنوان یکی از بزرگترین و موفق ترین خودروسازی‌های جهان تبدیل شود.

 

چند روش کاربردی برای شناسایی رقبا

 • تحقیقات در بازار

توصیه می‌کنیم تحقیقات خود را در این زمینه گسترش دهید. به جستجو در بازار بپردازید و به کم بسنده نکنید. پرس و جو کنید تا متوجه شوید کدامیک از برندهای موجود در بازار به عنوان رقیبی بالقوه و جدی در بین مردم قرار دارد. از صحبت‌ها و نظرات هر چند کوتاه مشتریان بهره ببرید، اینگونه می‌توانید به نتایج مثبتی دست بیابید.

 • بازخورد مشتریان

هر از گاهی با مشتریان وفادار خود نظر خواهی کنید. آن‌ها سیبل هدف شما و مخاطبان خاص شما هستند و چون با محصولات شما بیشتر سر و کار دارند می‌توانند همچون کارشناسانی خبره هر آنچه که از دید شما پنهان مانده است را یادآوری کنند. از این طریق می‌توانید علاوه بر تهیه یک محصول عالی، نظرات مشتریان خود را نیز تامین کنید.

 • مکالمات آنلاین

 رسانه‌های دیجیتالی و اجتماعی نقش بسیار مهمی در بازاریابی و جلب رضایت مشتری دارند. شما می‌توانید از طریق رسانه‌های اجتماعی فعال در جامعه، با مشتریان ارتباط برقرار کنید.

فیلم‌های تبلیغاتی بگذارید و حتی مردم را به چالش و مسابقه دعوت کنید. شما باید در فضای مجازی نیز رقبای خود را بشناسید و رصد کنید تا از آن‌ها جا نمانید و به نوعی گوی سبقت را از دست ندهید، زیرا این فضا و اتفاقات درون آن در امروزه روز جامعه بسیار مورد توجه است و باعث نتایج مفیدی در ارایه محصولات می‌شود.

نتیجه گیری …

شما برای موفقیت و تثبیت شدن در این راه احتیاج به یک برند معتبر و همچنین یک brandbook یا کتابچه راهنما دارید.

در دنیای تجارت امروزه، همه شرکت‌ها و سازمان‌ها با علوم و فنون تجارتی قوی وارد می‌شوند. آن‌ها با کمک مشاوران و طراحان حرفه‌ای، شیوه‌ای را در پیش می‌گیرند تا بتوانند از هر طریقی که می‌شود، ارتباط خود را با مشتریان گسترش دهند.

برای دستیابی به این امر، سعی می‌کنند توسط برند بوک در ذهن‌ها باقی بمانند و این چنین مسیر پیشرفت خود را هموار می‌کنند.