پادکست

پادکست چیست و چه تأثیری بر روی کسب‌وکار دارد؟

پادکست واژه‌ای است که از طرف لغت‌نامه آمریکایی به‌عنوان واژه سال انتخاب‌شده است. تعریفی که این لغت‌نامه از پادکست بیان می‌کند این‌گونه است «برنامه‌ای رادیویی که دیجیتالی ضبط می‌شود و برای دانلود و پخش در دستگاه‌های شخصی پخش صدا در سایت‌ها آپلود می‌شود.

«برای کلمه پادکست در لغتنامه اینترنتی ویکی‌پدیا نیز تعریفی در نظر گرفته‌شده است و پاسخ این سوال که پادکست چیست ؟ این‌گونه بیان می‌شود: «پادکست یا پاد پخش یکی از روش‌های انتشار پرونده بر روی اینترنت و نام عمومی نوعی برنامه آوایی است که از طریق کاربران بر روی یک پخش‌کننده موسیقی دیجیتال و عموماً یک آی پد به شکل یک فایل صوتی ساخته‌شده، با استفاده از اینترنت روی رایانه‌های خانگی و یا پخش‌کننده‌های دیجیتال پیاده می‌شود.»

پادکست روشی است که با استفاده از محبوبیتی که دستگاه‌های پخش‌کننده موسیقی دیجیتالی به‌عنوان روشی ساده برای به اشتراک گذاشتن فایل‌های صوتی از طریق اینترنت به وجود آمد.

با توجه به تعریف‌های بالا می‌توان نتیجه گرفت پادکست جدیدترین فناوری درزمینهٔ انتشار صوت بر روی شبکه‌های اجتماعی است. با استفاده از این تکنولوژی افراد می‌توانند صدایی که در نظر دارند را ضبط کنند و ساخته‌های صوتی خود را در اینترنت آپلود کنند. با کمک این قالب کاربران بسیاری صوت شما را دانلود کرده، گوش می‌کنند و به سمت شما و کسب‌وکارتان جذب می‌شوند.

پادکست‌ها قابلیت خواندن بر روی موبایل و بر روی شبکه‌های کامپیوتری را دارند. تولید محتوا به روش ضبط صدا شیوه‌ای الکترونیکی است که بر مبنای فایل‌های صوتی صورت می‌گیرد. این روش تولید محتوا در سال ۲۰۰۴ شروع به کارکرد و به‌عنوان روشی مؤثر در انتشار اخبار رسانه‌های دیجیتال یا آموزش مجازی استفاده می‌شود.

 

حال که فهمیدیم پادکست چیست باید بدانیم که چرا باید پادکست یا فایل صوتی تولید کنیم و تولید پادکست چه مزایایی دارد؟

پادکست روشی قدرتمند برای به اشتراک گذاشتن صدا است. در حیطه کاری هر فعالیتی که مشغول به آن هستید، امکان تولید پادکست و یا تولید فایل صوتی وجود دارد. کاربران می‌توانند محصول و یا خدمات خودشان را تبلیغ کنند. با کمک فایل صوتی این امکان وجود دارد که به‌عنوان یک متخصص درزمینهٔ کاریتان درباره سرگرمی شناخته شوید و اطلاعاتی که در اختیاردارید را با کاربران به اشتراک بگذارید.

اگر واقعا به این موضوع که پادکست چیست و چه اندازه مهم است پی ببرید می‌توانید یک کتاب صوتی تهیه کنید و داستان‌ها و اشعارتان را در قالب فایلی صوتی انتشار دهید، با این روش می‌توانید احساسات خود را نیز بهتر انتقال دهید و مخاطبان بسیاری را جذب کنید.

 

کاربردهای مهم تولید پادکست

  1. ایجاد ایستگاه‌های رادیویی اینترنتی شخصی با کمترین هزینه و با کمک یک دستگاه رایانه خانگی.
  2. آموزش الکترونیکی و غیرحضوری در مسائلی که احتیاج به توضیح شفاهی دارند.
  3. می‌تواند کاربرد سرگرمی داشته باشد مثلاً: کتاب‌خوانی، شعر و شاعری، پخش موسیقی، تبلیغ خدمات و محصولات، ارتباط مردمی و روابط عمومی، رپورتاژ و گزارشگری، تولید برنامه‌های تفریحی و سرگرمی مانند جوک و لطیفه، فال، قصه‌گویی و آموزش برای کودکان.
  4. ساخت وبلاگ‌های صوتی که در آن وبلاگ‌ها به‌جای نوشتن مطالب شخصی در اینترنت با مخاطبان خود حرف می‌زنند و صدای ضبط‌شده خود را در وبلاگ آپلود می‌کنند.

پادکست

فواید تولید محتوا صوتی

 

هم‌پوشانی کاربران خاص رادیو و پادکست

پس‌ازاین که تلویزیون وارد دنیای تکنولوژی شد اکثر مردم بر این باور بودند که دیگر رادیو جایی در دنیای تکنولوژی ندارد و رفته‌رفته از بین می‌رود، اما این اتفاق رخ نداد و رادیو در جایگاه خود به‌عنوان تکنولوژی محبوبی که شنونده را جذب می‌کند باقی ماند؛ اما کمی بیش از ظهور تلویزیون محبوبیت بیشتری را به خود اختصاص داده بود اما بازهم هر گروه از تکنولوژی و رسانه مخاطبان خاص خود را دارد. به‌عنوان‌مثال زمانی که می‌خواهید تلویزیون تماشا کنید باید با دیدن ارتباط برقرار کنید اما زمانی که می‌خواهید به یک محتوای صوتی گوش دهید می‌توانید همراه با آن ورزش یا رانندگی کنید و یا کارهای منزل را انجام دهید.

 

فایل صوتی و یا پادکست باعث ایجاد رابطه نزدیک‌تر با مخاطب و شنوندگان می‌شود.

در رسانه‌های مکتوب آنلاین و یا آفلاین هیچ‌گونه لحن و لهجه‌ای نمی‌تواند عواطف نویسنده را به خواننده انتقال دهد. جذابیتی که در صدای شما و یا سازمان و شرکت شما وجود دارد موجب ایجاد ارتباط نزدیک‌تری با مخاطبان می‌شود که از کسالت و دشواری خواندن کاربر را آسوده می‌کند.

 

پادکست توانایی‌های شما را جذاب‌تر می‌کند

یکی از روش‌های فروش محصولات مشاوره دادن درزمینهٔ ای است که مخاطب به آن نیاز دارد. انتشار دادن بعضی از اطلاعات مفید درزمینهٔ توانایی در کارهایتان موجب ایجاد اعتماد بیشتر برای افرادی باشد که نیاز به چنین مهارت‌هایی دارند. همچنین این امکان وجود دارد که سمینارها کنفرانس‌هایتان را به‌صورت پادکست ضبط کنید و با افرادی که امکان شرکت در آن‌ها برایشان وجود ندارد به اشتراک بگذارید. برجسته شدن توانایی‌های شما با کمک پادکست‌ها می‌تواند بازار کسب‌وکار جدیدی را برای خود تشکیل دهید.

 

پادکست و ایجاد راهی تبلیغاتی برای کسب درآمد بیشتر

اگر بعد از تولید محتوای صوتی، مخاطبان خود را جذب کردید، حتماً درزمینهٔ کسب درآمد از طریق فروش پادکست و تبلیغات داخل پادکست فعالیت کنید.

 

پاسخ به بازخوردها و ایجاد ارتباط صمیمانه با مخاطبان

جواب دادن اختصاصی به پاسخ‌های کاربران و مخاطبان از راه پادکست می‌تواند ارتباط دوستانه‌ای بین شما با مخاطبان برقرار کند که شما در این روش پاسخ مخاطب را از طریق پادکستی که تنها برای شخص ایشان ضبط کرده‌اید می‌دهید. این روش راهی ارتباطی است که ایجاد صمیمیت بسیاری میان شما و مخاطبان می‌کند.

 

فراموش نکنید پادکستی که تولید می‌کنید نباید رایگان باشد!

در دنیای امروز هیچ‌چیز رایگانی وجود ندارد، اگر پادکست و یا محتوای ارزشمندی تولید کرده‌اید رایگان در اختیار کاربران قرار ندهید، برای ارسال پادکست به مخاطبان از آن‌ها شماره تماس یا ایمیلشان را بگیرید تا با آن‌ها رابطه طولانی برقرار کنید به‌هیچ‌عنوان تعارف نکنید، محتوا صوتی‌ای که تولید می‌کنید بسیار ارزشمند است.

 

پادکست راه‌حل مناسب و ساده توزیع و انتقال محتوا

به‌طور میانگین برای همه افراد جامعه گوش دادن زمان بسیار کمتری نسبت به خواندن یک مقاله یا کتاب می‌گیرد حتی زمان‌های هدررفته افراد را می‌تواند به بهترین نحو بازگردانی کند. در حال حاضر همه تلفن‌های همراه هوشمند قابلیت نصب اپلیکیشن های پادکستی یا پخش فایل‌های پادکست را دارند.

حال اگر از شما بپرسند پادکست چیست ؟ پاسخ شما چه خواهد بود؟