پرسونال برندینگ ورزشی

 

آیا تا کنون به فکر داشتن یک مجموعه پردرآمد ورزشی،تجاری بوده اید؟ آیا تا به حال به دنبال شخصی‌سازی یک برند ورزشی بر اساس معیار و ملاک‌های استاندارد بین المللی بوده اید؟ یک برند ورزشی شخصی سازی شده، از هر لحاظ می‌تواند در پیشرفت کاری، تجاری و حرفه ای یک ورزشکار، بسیار بسیار مؤثر باشد.

ما در این مقاله به بررسی صفر تا صد این پروسه پردرآمد، خواهیم پرداخت و شما را در این مسیر راهنمایی خواهیم کرد.

 

ورزش

ورزش عبارت ‌است‌ از مجموعه فعالیت‌های فیزیکی، هوازی و عضلانی که با درگیر کردن تمام عضلات، سیستم عصب-عضله، سیستم تنفسی، قلب و عروق و سایر بافت‌های بدن، باعث بالا رفتن فاکتور‌های سلامتی و آمادگی جسمانی می‌شود.

حال این ورزش می‌تواند در سطوح مختلف و بر اساس هدف مد نظر برنامه ریزی شود. برای مثال شدت تمرین در ورزشکاران حرفه ای باید بالای صد ساعت در سال باشد، حال اینکه این مدت زمان در ورزشکاران معمولی به زیر پنجاه ساعت می‌رسد.

 

الگوهای ورزشی

در تمام رشته‌ها، همواره قهرمانان ورزشی قادرند مخاطب بیشتری را پای مسابقات ورزشی بکشند. حال این ورزشکاران قادرند طرفداران خود را تحت تاثیر قرار داده تا زندگی شخصی خودر را بر اساس سلایق آنها تنظیم کنند. برا مثال می‌توان به کریستیانو رونالدو اشاره کرد. این بازیکن بزرگ فوتبال، قادر است با استفاده از تبلیغات درآمدی بالاتر از بخش ورزشی خود حاصل کند. به چرا و چگونگی این فرآیند در ادامه خواهیم پرداخت.

 

برند، نمانام یا نام تجاری

برند بر اساس فاکتور‌های مختلف نزد مخاطبان، اعتبار خاص و معنوی ویژه‌ای دارد. برند در واقع می‌تواند یک نام یا یک لوگو خاص از یک شرکت با محصولات باکیفیت باشد. یا می‌تواند یک الگو خاص از یک رفتار باشد که مخاطبان ویژه‌ای داشته و صاحبان آن را به سوی مسیر اقتصادی و درآمد تجاری سوق دهد.

سال‌ها پیش انجمن بازاریابی آمریکا برند را اینگونه تعریف کرد: برند یعنی یک نام، عبارت، نشانه یا علامت یا ترکیبی از این‌ها که با هدف متمایز کردن یک کالا یا خدمت از سایر کالاها و خدمات یک فروشنده یا برای ایجاد تمایز میان کالا و خدمت یک فروشنده با کالا و خدمات سایر فروشندگان به کار گرفته شود.

برند بر اساس بیان رییس مجمع بازاریابان شرکت اپل، تعریفی کلی نیز دارد که عبارتست از: همان چیزی که مخاطب یا مشتری با دیدن، شنیدن، حس کردن و یا هرگونه ارتباطی با آن بصورت ذهنی (Conceptual)، دیداری (Visual) یا شنیداری (Verbal)   ویژگی‌های آن را در ذهن و قلب خود تداعی می‌کند.

 

معماری برند

عبارتست از مجموعه تصمیماتی که باعث می‌شود تمامی محصولات با یک برند یا لوگو تولید شوند یا برند و لوگو‌های مختلف داشته باشند، اما برای یک مجموعه باشند.

البته معماری برند به این دو مدل محدود نشده و نخواهد شد. برای مثال می‌توان به نمونه‌های تولیدی تحت لیسانس اشاره کرد. مثلا لباس‌های لوتو که در تیم‌های بزرگ فوتبال مورد استفاده قرار می‌گیرند، اغلب در کشور ایتالیا تولید شده، حال کشور چین قادر است با خریدن امتیاز، تولید این پیراهن را شروع کند، منتها تحت لیسانس کارخانه مادر.

 

طراحی برند

طراحی برند همواره باید حامل یک پیام متمایز کننده برای مشتریان باشد تا ویژگی خاصی از محصول شما را در ذهن خود یادآوری کند.

 

برندسازی یا برندینگ

برندسازی، روش هوشمندانه تجارت و تولید ثروت است. این روش بر اساس تعاملات اجتماعی صورت گرفته که همواره در یک طرف این معامله یک شخص محبوب قرار دارد. این شخص برند مد نظر خود را معرفی کرده و با استقبال مخاطبان روبرو می‌شود.

مخاطبانی که بر اساس الگو‌های رفتاری، اخلاقی، پوششی و … اسطوره خود، رفتار و برنامه‌های زندگی‌شان را می‌چینند.

 

تفکیک بین کالا و خدمات

یکی از مهم‌ترین نکاتی که می‌توان در بحث ارائه برندینگ به آن اشاره کرد، تفکیک بین کالا و خدمات است. برخی برند‌ها اعتبارشان بر اساس خدماتی است که بعد از فروش محصول به مشتریان می‌دهند.

برخی کارخانه‌ها نیز اعتبارشان به تولید محصولاتی با کیفیت تمام است، منتها این محصولات، بعد ارائه به مشتری، خدمات خاصی به همراه ندارند.

 

برند برای برندسازی شخصی

پل بایدرمن، برند را چنین تعریف می‌کند: برند، ماهیتِ داستان منحصربه‌فردِ خود شخص است. این موضوع هم برای برندینگ شخصی و هم برای برندینگ کسب‌و‌کار صدق می‌کند. مهم، یافتن «خودِ» منحصربه‌فرد و اصیل‌تان است و اگر آن را پیدا نکنید، برند شما فقط یک ظاهرِ ساختگی خواهد داشت.

قدرت یک لوگوی قوی در هویت برند به این است که یک تصویر ساده بتواند بی‌درنگ بیانگر پیام یک برند و موضوع آن باشد. برخی از برندهای بزرگ قادرند این کار را بدون کلمات و فقط با نماد انجام بدهند و این آرزوی همه‌ی برندها است.

این ویژگی، درست نمایانگر ماهیت پیام به ابتدایی‌ترین شکل آن است. عده‌ کمی از عهده‌ این کار برمی‌آیند. لوگوها بسیار مهم هستند، اما تنها جزئی از چیزی هستند که یک برند قوی را خلق می‌کند. لوگوها باید از استراتژی کلی‌تر برند پشتیبانی کنند که آن نیز از یک داستان برند بزرگ‌تر پشتیبانی می‌کند.

 

برند و ذهن مشتری

ال رایز برندینگ را چنین معرفی می‌کند: برند یک ایده‌ یا مفهوم شگفت در ذهن یک مشتری است که شما صاحب آن هستید. حال برای مثال به شرکت اپل اشاره می‌کنیم. در تحقیقی که در سال گذشته در کشور‌های مختلف اروپایی و امریکایی صورت گرفت، بیش از نود درصد از مردم با شنیدن نام اپل اولین چیزی که به ذهنشان خطور کرد، موبایل‌های با کیفیت این شرکت است.

درواقع چنین تفکری  در ذهن مشتریان و جامعه در تصاحب مالک اصلی گروه تجاری اپل است. و این ویژگی بارز محصولاتی است که پیشرو در تکنولوژی و کیفیت هستند.

 

 

برندینگ موفق حاصل چیست؟

جیم سیگل: برندینگ موفق کاری است که انجام می‌دهید، نه چیزی که می‌گویید یا نشان می‌دهید. برای داشتن یک برندینگ موفق باید دائما برای مشتریانتان تجربیات مثبت بسازید.

برندینگ، حاصل عمل‌کردن به وعده‌هایتان است؛ حاصل جلب اعتماد مشتریان به اینکه برند شما نهایت تلاشش را می‌کند تا آنچه را که آنها می‌خواهند یا از شما انتظار دارند، برآورده کنید. این اعتماد منجر به انتخاب دوباره‌ی برند شما از سوی آنها می‌شود.

برندهای موفق هرگز وجود مشتریان خود را مسلم فرض نمی‌کنند. آنها هرگز فراموش نمی‌کنند که مهم‌ترین چیز برای مشتریان، محصول یا خدمتی است که برند برای عرضه به آنها دارد. فراموش نمی‌کنند که مشتریان دچار تردید می‌شوند و باید توجه و اعتماد آنها را جلب کنند.

مشتریان بسته به محصول یا خدمت شما شامل یکی از گروه‌های زیر می‌شوند:‌

مصرف‌کنندگان، مسئولان تدارکات، کارمندان، شرکا، همکاران، سرمایه‌گذاران، تحلیل‌گران، منتقدان، اتحادیه‌ها، رسانه‌ها، رأی‌دهندگان و غیره. لوگو و طرح موضوع، برند نیستند.

لوگو مظهرِ برند است. طرح موضوع، اگر ارزشی داشته باشد، به‌صورت منحصربه‌فرد و به‌یاد ماندنی وعده‌ برند را بیان می‌کند.

 

پرسونال برندینگ

پرسونال برندینگ راهکاری‌ است برای تبدیل انسان، شیوه زندگی و افکار او به یک برند محبوب.

به این ترتیب افرادی همچون ورزشکاران، کارشناسان، کار آفرینان و هنرمندان می‌توانند در زمینه‌های کاری خود صاحب اعتبار، شهرت، شخصیت و ارزشی قابل ارائه همچون یک نام تجاری یا برند شوند.

پرسونال برندینگ، در واقع یک مسئولیت جدید است که  می‌تواند از تمام ابزارهای تجاری و انسانی کمک بگیرد تا فردی را به اوج شهرت، ثروت و موفقیت برساند. نقش رسانه‌های ارتباط جمعی و به‌خصوص فضای مجازی، در رسیدن به این مقصود، بسیار مهم و چشمگیر است.

باید توجه داشت پرسونال برندینگ، خود نیز تحت تاثیر عوامل مختلف قرار می‌گیرد تا بتواند موفقیت بیشتری داشته باشد.

برای برند شخصی‌تان، شما الزاما به راه‌اندازی کمپین‌ها یا شعارهایی برای کل زندگی و تصمیمات‌تان نیاز ندارید. در واقع، پرسونال برندینگ به مجموعه رفتارها، علایق، سلیقه، باورها و ارزش‌های شما (از دید دیگران) گفته می‌شود. نقطه تمایز بین شما و دیگران، برند شماست. برای شروع کار به چند نکته‌ی زیر توجه کنید.

  1. برند شخصی خود را در فضای مجازی معرفی کنید

تنها کاری که باید به این منظور انجام دهید این است که خودتان و ویژگی‌ها و اخلاقیاتی را که می‌خواهید با آن شناخته شوید در خودتان پیدا کنید یا آرام آرام به وجود بیاورید. سپس به مناسبت‌ها و بهانه های مختلف آنها را در فضای مجازی به اشتراک بگذارید.

البته این کار کمی زمان می‌برد و گاهی نیاز به صرف هزینه دارد.  برای رشد بیشتر، شفاف‌سازی را در برنامه کاری قرار دهید و سراغ بافت حقیقت‌ محور خود بروید و کارهایی که مقادیر با سلیقه و اخلاقتان است را انجام نداده و یا تظاهر به یک رفتار خاص نکنید.

 

  1. شناخت هدف

در این مرحله باید هدف را بررسی کرده و روی آن متمرکز شوید. اکنون که متوجه شده‌اید ویژگی‌های شما و برندتان چیست؛ وقت آن است که هدف‌گذاری کنید. قرار است با این برند شما به چه قشری از مخاطبان و بازار دسترسی پیدا کنید؟ قرار است شما و برندتان به چه هدفی دست پیدا کنید؟

الف: مشخص کردن بازار هدف

بازار هدف خود را بیابید. چه قشری از افراد هستند که شما باید خودتان را به آن‌ها ثابت کنید؟ اول از همه به روی جامعه هدف تمرکز کنید.

ب: شناسایی و بررسی حریفان

رقیبان خود را پیدا کنید و آن‌ها را کاملا بررسی کنید. چه تفاوت‌هایی با آن‌ها دارید؟ مزیت‌های شما نسبت به آن‌ها در چه مواردی‌ست؟ بر روی آن تفاوت‌ها کار کنید؛ تفاوت بین شما و رقبایتان است که می‌تواند شما را به پیروزی برساند.

ج: عهد و پیمان برند

دوست دارید شما را به چه چیزی بشناسند؟ اولین ویژگی که با شنیدن اسمتان می‌خواهید به ذهن افراد برسد کدام است؟ صداقت؟ کار حرفه‌ای؟ نظم؟ جذابیت؟ جسارت؟ خلاقیت؟ انسانیت؟

 

  1. یک راه ارتباطی ویژه و مستقیم برای خود در نظر بگیرید

به لطف پیشرفت اینترنت و به خصوص شبکه‌های اجتماعی و انواع و اقسام پلتفرم‌هایی که به شما در ارتباط با دیگران کمک می‌کند، می‌توانید ارتباطاتی قوی را برای خودتان در این بسترها بپرورانید.

این موارد را در شبکه‌های اجتماعی رعایت کنید:

الف: انتخاب رسانه اصلی جهت ارتباط

مناسب‌ترین رسانه‌ها را که مطابق با پیمان برندتان است، انتخاب کنید. برای بعضی‌ها ممکن است لینکدین (linked in) بهترین رسانه باشد و برای برخی دیگر توییتر.

ب: استراتژی محتوایی هر رسانه

اصول فعالیت در هر یک از این شبکه‌ها را مطالعه کنید. منظورمان کارکرد دکمه‌های آن نیست؛ هر کدام از رسانه‌های اجتماعی، استراتژی محتوایی خودشان را دارند. یعنی در اینستاگرام یک جور باید محتوا تولید کرد و در توییتر جور دیگر.

ج: پایبندی و وفاداری به برند

هرگز محتوایی را در این شبکه‌ها منتشر نکنید که ناقض پیمان برندتان باشد. نمی‌گوییم همیشه و دقیقا از عکس‌ها و متن‌های تخصصی کارتان استفاده کنید، خیر. فقط کافی‌ است پیمان برندتان را نقض نکنید.

د: تعامل با مخاطبان

یک وب‌سایت وردپرسی با قالبی مناسب راه بیندازید و یا اگر نمی‌توانید، یک وبلاگ خوب با قالبی مناسب برای خودتان درست کنید و در آن به تولید محتوا در راستای حوزه‌ای که در آن فعالیت می‌کنید داشته باشید. شما باید بتوانید رابطه خود را با مخاطبان‌تان به بهترین نحو ممکن حفظ کنید.

امروزه پرسونال برندینگ همراه با برخی اصطلاحات خاص و چشمگیر همراه شده است. حال تصور کنید بعد از اینکه شما در فضای مد نظرتان به شهرت و توانایی بالایی رسیدید، قادرید برخی فاکتور‌های شاخص ساز را به مخاطبان خود معرفی کنید.

برای مثال لاکچری بودن نیز ویژگی‌های خاص خود را دارد.

برند های لاکچری ویژگی های زیر را دارند:

  • طرفداران زیاد اما دست نیافتنی

اغلب طرفداران زیادی دارند اما تعداد انگشت شماری هستند که صاحب آن برند هستند.

  • جلال و شکوه همیشگی

برندهای لاکچری به‌تدریج و با گذشت زمان تکامل پیدا می‌کنند و هرگز دستخوش تغییر ناگهانی نمی‌شوند. «روش ساخت محرمانه»، طراحی متمایز و نمادپردازی‌های مرتبط با برندهای لاکچری، با گذشت زمان ارزش خود را از دست‌ نمی‌دهد و نیازی به پیروی از روندهای دنیای مدرن ندارد. این برند‌ها اغلب تعیین کننده هستند و به عبارتی برای الگوهای دیگر سرمشق محسوب می‌شوند.

  • درگیر کردن احساسات طرفداران

وقتی صحبت از کالای لاکچری در میان باشد، منحصربه‌فردبودن حرف اول را می‌زند و هیچ‌گونه مقایسه‌ای با رقبا انجام نمی‌شود. لاکچری یعنی بیان یک سلیقه، یک هویت خلاقانه و شوروشوق ذاتی خالق آن. برند لاکچری موجب می‌شود که با جسارت بگوییم «این همان چیزی است که من هستم».

  • داستان منحصر ‌به‌ فرد و افسانه‌ای

برندهای لاکچری براساس داستان قانع‌کننده‌ای ایجاد می‌شوند که نمی‌توان آن را دوباره ساخت یا تکرار کرد. معمولا همه چیز با شخصیت و توانایی‌های متمایز مالک و بنیانگذار آن برند شروع می‌شود. برندهایی مانند پورشه، فراری یا مرسدس‌بنز، برپایه‌ی نبوغ و استعداد مکانیکی بنیانگذاران خود ساخته شده‌اند و رولز‌رویس نیز برندی است که پیوندی قوی با اعضای خانواده‌های سلطنتی دارد.

  • اختلاف زیاد محصول لاکچری با میزان کاربرد محصول

برای نمونه، کدام ویژگی کاربردی می‌تواند قیمت چهارصد هزار دلاری ساعت ریچارد میل را توجیه کند؟ در بازار محصولات لاکچری، قیمت به‌عنوان ابزار انتخابی عمل می‌کند که موجب جداشدن علاقه‌مندان به آن برند از گروه کوچک مالکان آن می‌شود.

  • خدمات شخصی سازی و خاص محصولات لاکچری

در دنیای محصولات لاکچری به هر یک از اعضای باشگاه مشتریان برگزیده، خدمات شاهانه‌ای ارائه می‌شود. ارائه‌ محصول و خدمات بسیار شخصی‌‌سازی شده، ویژگی مهمی است که موجب می‌شود مشتری حس کند فرد بسیار ویژه‌ای است و بر لذت بسیار بالای ناشی از مالکیت محصول لاکچری می‌افزاید.

 

پرسونال برندینگ ورزشی

ورزش از زمان‌های قدیم در قالب‌های رقابتی شدید رایج بود و حال نیز ادامه دارد. عواطف و احساسات نقطه‌ مشترک بین مخاطبان ورزش ماست که گروهی را جذب یک تیم و یا گروهی را متنفر از یک تیم می‌کند.

گاهی این تنفر به حدی است که طرفداران یک تیم از باخت تیم حریف خوشحال‌تر می‌شوند تا برد تیم خود. با گذشت زمان، سرمایه گذاری‌هایی که بر روی ورزش شد، این پدیده تمام تفریحی و سلامت‌ساز را تبدیل به یکی از بزرگترین مقوله‌های تجاری کرد.

هر تیم یا مجموعه‌ خاص برای رقابت به اسپانسر نیاز دارد که این اسپانسر نهایتا برای حمایت، لوگو یا مارک یا برند خود را به تیم مد‌نظر وابسته می‌کرد تا بتواند مشتریان خود را جذب کند.

اغلب وقتی که حرف از برند به میان می‌آید، همه فکرشان به طرف یک لوگو می‌رود. اما باید گفت یک برند تنها لوگو نیست بلکه، شامل دی ان ای، شخصیت، صفات و … نیز هست. برند جوهر محصول است و آرم، بخش کوچکی از این عناصر پیچیده است.

در ادامه به بررسی برندسازی  برخی ورزشکاران اشاره خواهیم کرد. باید توجه داشت که آنچه مردم یا مخاطبان از ورزشکاران در محیط ورزشی می‌بینند، کاملا مجزا از زندگی فردی آنهاست. اما باید توجه داشت که ورزشکاران و سلبریتی‌ها دنیایی مجزا از محیط حرفه‌ای دارند که چه بسا بسیار جذاب‌تر و قابل توجه تر از زندگی حرفه‌ای آنها است.

معرفی ورزشکاران، بازیگران و افراد مهم و محبوب، در گذشته پروسه‌ای خاص و طولانی مدت بود. به این گونه که باید گروهی از وی مستند می‌ساختند و مراحل تولید مستند خود نیز طاقت فرسا و زمانبر بود.

حال امروزه به لطف رسانه‌های مشترک شخصی و مجازی، هر سلبریتی خود مستند ساز زندگی خود شده و زمان تولید و ارائه هر بخش از مستند زندگی خود را در کوتاه‌ترین زمان ممکن جلوی چشمان مخاطب ظاهر می‌کند.

در تحقیقی که در سال دوهزار و دوازده بر روی برند سازی شخصی دو بازیکن معروف و محبوب فوتبال به‌نام‌های دیوید بکهام و رایان گیگز صورت گرفت، نتایج جالبی حاصل شد که در ادامه بیشتر به آنها می‌پردازیم.

باید توجه داشت که ویژگی‌های هر یک از این دو بازیکن فوتبال در پروفایل‌های شخصیشان تا حد زیادی با یکدیگر در تضاد بود. بررسی برند سازی آنها در کشور خودشان و خارج از کشورشان و در واقع در سطح بین‌المللی ما را قادر می‌سازد تا درک بهتری از برند سازی شخصی ورزشی داشته باشیم و چگونگی اثر بخشی افراد مشهور بر برندینگ ورزشی را از زندگی شخصی ورزشکاران جدا کنیم.

باید توجه داشت که علاقه مخاطبان و مردم به ورزشکاران و افراد معروف باعث شده تا آنها رفتارشان را به این الگوهای خود نزدیک کنند. این مسئله می‌تواند منجر به افزایش اعتبار معنوی سلبریتی‌ها در بین مخاطبان نیز بشود.

  • اثر ورزشکاران و جنبه تجاری آنها

برخی افراد می‌توانند در دنیای ورزش، معجزه رقم بزنند. این معجزات قدرت برند شخصی ورزشکاران را افزایش داده و موفقیت آنها را تضمین می‌کند.

برای مثال هزینه انتقال نیمار از بارسلونا به پاریسن‌ژرمن بالغ بر دویست و پنجاه میلیون یورو بود که این انتقال نه تنها حساب بانکی تیم پاریسی را خالی نکرد بلکه توانست در مدت زمان کوتاهی بیش از یک و نیم برابر این مبلغ را تنها از فروش لباس شماره ده این تیم کسب کند. حال تصور کنید درآمد این تیم از درصد تبلیغات این بازیکن و دیگر فرآیند‌های پول‌ساز چقدر می‌تواند باشد؟

دیگر آنکه انتقال کریستیانو رونالدو از رئال مادرید به یوونتوس، حدود سیصدو ده میلیون یورو برای چهار سال هزینه برداشت. اما بیش از هشتاد درصد آن از فروش لباس رونادو در یک ماه اول بعد از انتقال جبران شد. جالب است بدانید که سهام باشگاه یوونتوس، پس از برد این تیم در مرحله حذفی جام باشگاه‌های اروپا در مقابل اتلتیکومادرید، بیش از چهل درصد افزایش یافت. نکته جالب در این است که سه گل پیروزی‌بخش این بازی را کریس رونالدو به ثمر رسانده است.

حال افرادی مانند رونالدو، رایان گیگز، دیوید بکهام و نمونه‌های داخلی مانند علی دایی و علی کریمی، در پروفایل‌های شخصی خود طرفدارانی دارند که فراتر از محیط ورزشی است. زیرا در فضای مجازی زندگی و شخصیت آنها نزدیک‌تر  به خود واقعی آنهاست. هر یک از این ورزشکاران قادر هستند برند شخصی خود را معرفی کنند و درآمدی بالاتر از شغل حرفه‌ای خود داشته باشند. لذا شخصی سازی برند ورزشی،  بشدت وابسته به اعتبار یک پروفایل نزد مخاطبان است.

 

معرفی برند شخصی ورزشی قبل از شهرت و بعد از شهرت

شخصی‌سازی برند ورزشی به دو شکل حاصل می‌شود.

گروهی بعد از مشهور شدن شروع به شخصی سازی می‌کنند، اما گروه دوم شخصی سازی برند را شروع می‌کنند و با توجه به راندمان تبدیل مخاطبان به مشتریان، با اقبال عمومی روبرو می‌شوند. گروه اول شخصیت فرد پیشگام است، اما در گروه دوم، برند پیشقدم است.

متودولوژی برند سازی ورزشی

متودولوژی برندسازی ورزشی درواقع مسیری است که یک ورزشکار طی می‌کند تا به هدف خود در برند سازی شخصی برسد.

برند سازی ورزشی بخشی از دنیای تجارت در دنیای مجازی نیز هست که قادر است میزان درآمد بالایی را به همراه داشته باشد.

هر ورزشکار در شبکه‌های اجتماعی یک پروفایل دارد که برآیند زندگی شخصی اوست. حال ببینیم این رسانه‌های شخصی چگونه بازتاب دهنده زندگی شخصی یک سلبریتی یا ورزشکار است.

رونالدو بعد از انتقال به یوونتوس توانست تبریکات و خوشامدگویی زیادی در اینستا گرام دریافت کند. او همچنین توانست برخی از رکوردهای لایک و کامنت را نیز بشکند. البته باید توجه داشت پس از جابجایی او از رئال مادرید به یوونتوس، خرید لباس او با شماره هفت بسیار پر سر و صدا شد و ارزش این تیم در بورس را به شدت افزایش داد.

در این بین خود کریس رونالدو نیز با هجوم بی سابقه طرفداران یووه به پیجش روبرو شد و فالورهای زیادی جذب کرد.

حال او بعد از رئال مادرید، با برندی جدید و شخصیتی، وارد دنیای مخاطبان و هواداران شد. او از این تاریخ به بعد با برندهای خاص ایتالیایی، از انواع ماشین‌ها با آخرین تکنولوژی تا ساعت‌های گران قیمت بیست میلیون یورویی روبرو بود. او همانند دیگر بازیکنان ایتالیایی در بخش مد و پوشاک قوی‌تر از قبل ظاهر شد.

کریس رونالدو از زمانی که در منچستر یونایتد بود، صاحب یک برند شد. پسر جوان خوش سیمایی که هر روز به عنوان تصویر برتر صفحات روزنامه‌ها و مجله‌ها مخاطبان خاص خود را جذب می‌کرد.

او نیز پس از این به روایت داستان زندگی خود در یک برنامه تلویزیونی پرداخت. پسری که مادرش به‌خاطر فقر و بی پولی تصمیم به از بین بردنش را داشت، به سختی به دنیا آمد و حالا به عنوان ستاره جوان روز به روز به عنوان یک برند شاخص در صنعت تبلیغات و دنیای فوتبال می‌درخشید.

شاید اکنون کریس رونالدو جزو شاخص‌ترین ورزشکارانی است که درآمدشان از تبلیغات، بیشتر از حرفه‌ اصلیشان است. تبلیغاتی که در فضای مجازی می‌تواند مشتریان و بازخورد‌های فراوانی داشته باشد.

مارکتینگ ورزشی در دنیای امروز نکات خاص و ویژه‌ای را در بر می‌گیرد که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

 

 

تفکر برند، تفکر ورزشکار

ممکن است فکر کنید که برند‌ها قابلیت فکر کردن ندارند، اما می‌توان گفت که دارند. برند‌های شخصی انسان‌هایی را در درون خود دارند، پس مانند انسان ها فکر می کنند.

برندها به چیز‌هایی فکر می‌کنند که انسان‌ها فکر می‌کنند، مانند خوردن، دوست داشتن و باور داشتن. برند شخصی نیز از این قاعده مستثنا نیست. حال که صاحبان صفحات پر‌مخاطب در شبکه‌های اجتماعی، برای مدیریت صفحات خود مشاورانی دارند که شناخت تمام از وضعیت اقتصادی و تجارت دیجیتال دارند. حال با تنش‌های تجاری و تبلیغاتی، مشاوران دست به تغییراتی می‌دهند تا شرایط همواره خوب پیش رود.

 

برند شخصی ورزشی و اهمیت به مخاطبان

برند‌های شخصی ورزشی به مخاطب‌هایی که با آنها در تعامل هستند اهمیت می‌دهند. این که این انسان‌ها خوشحال، ناراحت، راضی، خنثی، گرسنه و یا سیر باشند، برای برند مهم است. برند‌ها به نیاز‌های انسان‌ها، خواسته‌ها، مشکلات و آرزو‌هایشان اهمیت می‌دهند و با آن‌ها بر اساس ارزش‌های واقعی برخورد می‌کنند، نه بر اساس تکنیک‌های بازاریابی.

برای مثال کریس رونالدو خوشحالی خود در تمام پیروزی‌های مهم تیمش را با مخاطبانش در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارد و با آنها همراهی می‌کند.

حال زمانی که برخی اتفاقات خاص رخ می‌دهد، این برند‌ها در امور خیرخواهانه نیز اقدامات ویژه‌ای انجام می‌دهند.

برای مثال چندی پیش، رونالدو نامه‌ای دریافت کرد که طی آن نامه یک مادر  پیراهن رونالدو را از او درخواست کرده بود تا با فروش آن، بتواند هزینه درمان کودک بیمارش را بدهد. حال اینکه رونالدو، هم هزینه درمان را متقبل شد و هم پیراهنش را به آن کودک هدیه داد. بازخورد این اتفاق در جوامع بشری نتایج فوق‌العاده‌ای به همراه داشت.

 

برند‌های شخصی و انسان گرایی

در پیج  رونالدو هیچگاه تبلیغ سیگار یا مشروب‌ها را نمی‌بینید. همچنین او همواره با خالکوبی مخالف است و به دنبال ترویج ورزش و کمک به انسان‌های نیازمند است.

برند شخصی به مردم بیشتر از پول اهمیت می‌دهد. این برند‌ها حاضر نیستند به خاطر پول روابط انسانی خود را تحت الشعاع قرار دهند. آن‌ها می‌دانند که سرمایه گذاری روی افراد تنها راهِ پیش رو است و این که ارتباطات خوب، هم قالب و هم چاشنی کسب و کار، عامل موفقیت شخصی و موفقیت حرفه ای است.

شما هرگز یک برند شخصی را در حال خرید فالوور فیک اینستاگرام یا ممبر فیک تلگرام نخواهید دید. زیرا یک برند شخصی به انسان‌های واقعی بها می‌دهد تا ارتباطات انسانی و تعاملات معتبر به دست بیاورد.

 

توجه به نظرات مخاطبان

در طی چند سال اخیر که اسطوره‌ها صاحب صفحات اجتماعی شده‌اند، رفتار آنها با مخاطبان همواره جالب توجه بوده است. آنها به مخاطبان گوش می‌دهند و با آنها تعامل دارند.

یک برند‌ شخصی، بیشتر از آن که حرف بزند، گوش می‌کند. وقتی که لازم باشد صحبت کند، حرف می‌زند، اما همیشه یک گوش برای شنیدن این که مخاطبان، مشتریان، شرکا و ذی‌نفعانش چه می‌گویند، دارد. برند شخصی می‌داند که تحلیل گوگل آنالیز و تجزیه و تحلیل داده‌های وب‌سایتش معدن طلا هستند، و از این داده‌ها استفاده می‌کند تا در مورد مخاطبانش یاد بگیرد و آن‌ها را بشناسد.

 

برند شخصی، ربات یا انسان

برند شخصی مانند ربات ها صحبت نمی کند. بلکه به زبانی صحبت می‌کند که انسان‌های دیگر به آن زبان می‌خوانند، گوش می‌دهند و درک می‌کنند. برند‌های ورزشی برای افزایش درآمد باید صاحب روح باشند.

 

شخصیت منحصر به فرد برند

شخصیت برند ورزشی شما خاص شماست. آیا هدفی جدی دارد؟ آیا سرگرم کننده است؟ آیا با زندگی مردم درگیر می‌شود؟ آیا الهام بخش دیگران است؟ و یا همه‌ی موارد بالا را در بر می‌گیرد؟

پرسونال برند شما هویت منحصر به فرد خود را دارد که الهام بخش مخاطبانش است و با آن‌ها از این طریق ارتباط برقرار می‌کند. برای مثال می‌توان خاص بودن شخصیت رونالدو را چنین دانست که او پسری است که در فقر به دنیا آمده است اما خالق زیباترین صحنه های فوتبال در جهان است. او حتی شاید جزو بی‌نظیر ترین‌های تاریخ فوتبال جهان باشد. او هیچگاه خالکوبی نمی‌کند، زیرا دیگر نمی‌تواند با خون دادن به دیگران کمک کند. او مشروب نمی‌خورد زیرا پدرش در اثر مصرف زیاد مشروب از بین رفته است.

 

صاحب برند ورزشی، زمینی یا فرازمینی

شاید رونالدو در ورزش فوتبال خالق صحنه‌های خاص و خارق‌العاده‌ باشد، صحنه‌هایی که برای او لقب فرازمینی را به ارمغان آورده اند، اما او همیشه در شبکه‌های اجتماعی خود را در کنار خانواده و زندگی خانوادگی به  نمایش می‌گذارد تا زمینی بودن خود را بنمایاند.

برند شخصی از این نمی‌ترسد که شخصیت خود را نشان دهد. او می‌خندد، آواز می خواند، حرف می‌زند و حتی ممکن است بعضی وقت‌ها ناامید و دلسرد شود. برندهای شخصی اجازه می‌دهند که مخاطبان آن‌ها شخصیت واقعی و طبیعی پشت تصاویر پروفایلشان را ببینند چون این گونه قابل اعتمادتر به نظر می‌رسند.

 

صاحبان برند‌های ورزشی و اشتباهات رایج انسانی

همانطور که می‌دانید، هیچ انسانی کامل نیست. لذا هیچ برند شخصی و نهایتا هیچ برند ورزشی بی اشتباه نخواهد بود. برند‌های ورزشی که پرسونالیتی دارند، همواره رفتار فروتنانه خود را نیز حفظ می‌کنند.

زیرا می‌دانند که اگر فروتنانه رفتار نکنند با هر اشتباهی مورد مواخذه مخاطبان خود قرار می‌گیرند. سپس مخاطبان خود را از دست داده و شهرت‌شان نیز در معرض خطر قرار می‌گیرد.

 

شناخت خود و مخاطبان

برند شخصی می‌داند که چه چیزی است و برای مشتریان، شرکا، جامعه آنلاین و دوستان خود چه پیشنهادی ارائه می‌دهد. نقاط قوت و ضعف خود را می‌داند. او می‌داند که چگونه صحبت کند و گوش کند و چه چیزی باعث درخشش او می‌شود. برند شخصی در مورد این که چه چیزی را به اشتراک بگذارد و معرفی کند، حدس و گمان نمی‌زند، بلکه با اعتماد به نفس عمل می‌کند.

برند شخصی، همان طور که خود را می‌شناسد، مخاطبان خود را هم می‌شناسد. او می داند که مخاطبانش چه می‌خواهند و باید چگونه آن را فراهم کرد. او می‌داند که چگونه الهام بخش مخاطبانش باشد، با آن‌ها ارتباط برقرار کند و در رسیدن به اهدافشان به آن‌ها کمک کند. او می‌داند که اگر با مخاطبانش ارتباط برقرار کند، الهام بخش آن‌ها باشد و در رسیدن اهدافشان به آن‌ها کمک کند، خودش هم به طور پیش فرض به اهدافش خواهد رسید.

 

برند‌های شخصی ورزشی، چابک و هوشمند

برند شخصی آرام و ساکت نمی‌نشیند، بلکه تکامل می‌یابد. چون که همیشه در حال یاد گرفتن و گوش دادن حتی خیلی بیشتر از صحبت کردن است. پس می‌تواند با چابکی حرکت کند.

او مجبور نیست که روی هر موضوع پرطرفدار و جدیدی بپرد، چون که قادر است در زمان درست و با اعتماد به نفس به سمت آن حرکت کند. این موضوع به برند شخصی سطح بالایی از تفاوت رقابتی را ارائه می‌دهد. چون برند‌هایی که با مخاطبان خود در ارتباط نیستند، برند‌هایی که در حال گوش دادن نیستند و بر هدف‌ها و تمایلات مخاطبان خود تمرکز نمی‌کنند، هنگام نه گفتن به موضوعات جدید و پرطرفدار دچار مشکل می‌شوند. زیرا همیشه به دنبال بهترین موضوعی هستند که به طور جادویی برای آن‌ها موفقیت به همراه بیاورد. برندینگ شخصی با ترکیب اعتماد به نفس و چابکی همراه است.

 

سرمایهگذاری برند‌های شخصی ورزشی در موقعیت‌های اقتصادی مناسب

برند شخصی می‌داند که سرمایه‌گذاری بر روی آدم‌ها بهترین کار ممکن است. او روی  گوش دادن، یاد گرفتن، آموزش دادن، توانمندسازی، تیم‌سازی و فرهنگ‌سازی سرمایه‌گذاری می‌کند زیرا این مسائل باعث می‌شود برند از درون و بیرون به چشم بیاید و از برند های دیگر متمایز شود.

برای مثال رونالدو، در دوران ورزشی خود لباس‌ها و کفش‌های گوناگون و بی نظیری را استفاده کرده است. حال یک تولید‌کننده گمنام، محصول خود را به رونالدو معرفی می‌کند. محصولی که شاید دارای کیفیت منحصر به فرد بوده، اما شناخته شده نیست. فردی مانند رونالدو با توجه به درک و شناخت موقعیت با صاحبان این محصول وارد مذاکره می‌شود و دست به شراکت تحت شرایط اقتصادی خاص می‌زند. اکنون رونالدو هم در تولید سهیم است و هم در بخش فروش. این موقعیت همواره به هوش و زکاوت او نیز وابسته است.

 

پذیرش تبلیغات

شاید آخرین ویژگی یک پیج شخصی ورزشی پذیرش تبلیغات است. تبلیغاتی با راندمان تبدیل و بازخورد بالا می‌تواند درآمد بالایی برای ورزشکاران داشته باشد. برای مثال تنها برای تبلیغات در پست‌ها شاید بالغ بر ده‌ها میلیون به حساب صاحبان صفحات اجتماعی سرازیر می‌شود.

برای مثال، سودابه صبور، مربی بدن سازی بانوان، هدی جراح قهرمان بدن‌سازی بانوان جهان، مریم محبی قهرمان دو و میدانی، زوج ورزشکار ایرانی به نام های پیکاسو معین و شبنم شاهرخی، از نمونه‌های موفق پرسونال برندینگ ورزشی چه در زمینه استراژی‌های برندسازی و چه در زمینه تبلیغات هستند.

 

نتیجه گیری

شخصی سازی برند ورزشی در ایران همواره نیازمند چند بخش ویژه برای رشد و توسعه است. در وهله اول شما باید مشهور باشید یا باید به طریق خاصی خود را در جامعه هدفتان معرفی کنید. برای مثال شما نیازمند یک گروه از مدیران فضای مجازی برای تیم کاری خود هستید تا بتوانید تصمیمات مهم و کلیدی را بگیرند.

مدیریت صفحات شخصیتان در صفحات اجتماعی بخش دیگر این مسیر است. باید توجه داشته باشید که مجموعه نادین ایده قادر است تمام این مسیر را برای شما هموار کند. آنچه شما می‌خواهید اعتماد است. نادین ایده، سازنده تخصصی برند های ورزشی شخصی است که با کادری مجرب و توانمند قادر است شما را در دنیای تجارت الکترونیک سربلند کند.