برند‌‌ بوک

همه آنچه که باید درباره برند‌‌ بوک بدانید!

برند‌ بوک چیست؟ 

 

برند‌ بوک چیست؟ در چه مواردی کاربرد دارد؟ طراحی برند ‌بوک چگونه است؟ طراحی برند‌ بوک چه مزیت‌هایی دارد؟ چه زمانی برای طراحی برند‌ بوک مناسب‌تر است؟ چرا طراحی و تهیه برند بوک مهم است؟ طراحی برند بوک جزو چه تخصصی محسوب می‌شود؟ قبل از طراحی برند‌ بوک به چه مواردی باید توجه کرد؟ آژانس دیجیتال مارکتینگ کجاست؟ برای طراحی برند‌بوک به کدام آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ باید مراجعه کرد؟

یک برند‌ بوک، از چه ساختاری تشکیل شده است؟ برند‌ بوک که به کتابچه برند و راهنمای برند نیز معروف است، در واقع یک سندی  است که با به کارگیری عناصر متفاوت، یک برند را به طور کامل توضیح می‌دهد. برند‌ بوک، ویژگی‌های متفاوتی دارد و از عناصر خاصی تشکیل شده است. طراحی برند‌ بوک نیز باید توسط افراد متخصص انجام شود. از آنجا که طراحی برند‌بوک به تخصص و اطلاعات نیاز دارد، شما می‌توانید از خدمات آژانس دیجیتال مارکتینگ نادین ایده بهره‌مند شوید. اگر می‌خواهید که تمامی سوالات‌تان درباره برند بوک برطرف شود، کافیست در این مقاله با ما همراه باشید. در این مطلب، قصد داریم به طور کامل همه آن چیزی که به طراحی برند بوک مربوط است را بررسی کنیم و به سوالات شما پاسخ دهیم. با ما همراه باشید.

برند‌ بوک چیست؟

برند ‌بوک شامل همه آن چیزی است که نشان می‌دهد، برند شما متحد و یکپارچه است. در Brand Book یا همان کتابچه برند از همه چیز صحبت به میان آمده است. از طراحی لوگو برند شما و نحوه استفاده و بکارگیری از آن، تا اوراق اداری مربوط به برند، از ظاهر وب سایت تا ارتباط افراد مجموعه با مخاطبین. در واقع هدف از طراحی برند‌ بوک این است که اهداف برند، کادر آن، فلسفه تشکیل برند و همه آن چیز که مربوط به آن برند است را توضیح داده شود.

در برند‌ بوک به سوالات کلیدی نظیر، نحوه نگارش درست برند چگونه است؟ فلسفه نام برند چیست؟ این برند شامل چه پیامی است؟ چه هنر‌های تصویری در تولید خطوط برند و ارتباط با برند مناسب‌تر هستند؟ لوگوی شرکت، باید چگونه باشد؟ کدام یک از استراتژی‌های بازاریابی مناسب‌تر هستند؟ از کدام استراتژی‌های بازاریابی باید صرف نظر کرد؟ پاسخ داده می‌شود. آژانس‌ دیجیتال مارکتینگ، جایی است که به تمامی این سوالات پاسخ می‌دهد.

طراحی برند‌ بوک چیست؟

طراحی برند بوک که به گاید‌لاین طراحی و یا کتاب قوانین طراحی برند نیز معروف است، ممکن است برای طراحان تازه کار نامی غریبه و برای افراد حرفه‌ای نامی آشنا باشد. آژانس دیجیتال مارکتینگ نادین ایده، کادری حرفه‌ای در طراحی برند‌بوک به‌شمار می‌رود که می‌توانید از خدمات این آژانس بهره‌مند شوید.

اکثر کمپانی‌ها، موسسات، بانک‌ها، برند‌ها، سازمان‌های خاص و شرکت‌های بزرگ در کشورهای توسعه یافته و پیشرفته دارای برند‌ بوک مخصوص به خود هستند. در ایران نیز برخی از شرکت‌های معتبر دارای برند‌ بوک‌های اصولی و حرفه‌ای هستند یا در حال طراحی و ارتقا برند‌ بوک خود می‌باشند.

می‌توان گفت برند‌ بوک، معرفی‌کننده قوانین مشخص و از پیش تعیین شده‌ای است که مجموعه‌ای از موارد مرتبط با هویت بصری برند مربوطه است. این اطلاعات و دیتا‌ها در اختیار مجری طراحی و تبلیغات برند قرار می‌گیرد.

این اطلاعات شامل رنگ سازمانی شرکت، محل قرار گیری و اندازه لوگو در طراحی، فونت‌های مجاز، چیدمان کاتالوگ‌ها، تابلوهای نمایندگی، استاندارد‌های لوگو در فضاهای مثبت و منفی، چگونگی طراحی تبلیغات محیطی، تبلیغات مربوط به رسانه‌های کاغذی و آنلاین و همه باید‌ها ونباید‌های لازم در طراحی و صدها نکته مهم دیگر.

برخی از برند‌ بوک‌ها به صورت فایل قابل دانلود و دسترسی هستند و برخی دیگر از انواع برند ‌بوک‌ها به صورت فیزیکی وجود دارند. اینکه برند‌ بوک‌ها آنلاین یا فیزیکی باشند، تفاوتی در ساختار آن‌ها ایجاد نخواهد کرد و تقریباً همه برند‌ بوک‌های خوب دارای یک ساختار هماهنگ، مشابه و اساسی هستند و از استانداردهای تعیین‌شده خاصی پیروی می‌کنند.

 

آیا طراحی‌ برند‌ بوک به تخصص نیاز دارد؟

Brand Book از آن دسته تخصص‌هایی است که افراد زیادی در آن ادعای کاربلدی می‌کنند. این در صورتی است که برای طراحی یک برند‌ بوک اساسی، فرد باید در زمینه بازاریابی، برندینگ و تبلیغات دارای دانش و تجربه باشد.  برند‌ بوک در واقع شناسنامه یک برند است. بنابراین طراحی آن باید به شکل اصولی انجام شود. برند‌بوک را می‌توان به عنوان هویت یک برند معرفی کرد. بنابراین، طراحی آن باید توسط یک فرد متخصص و ‌با‌تجربه انجام شود؛ تا این‌گونه هویت برند شما تا حد قابل قبولی حفظ شود. برای اینکه طراحی مناسب و جذابی برای برند‌بوک کمپانی خود انتخاب کنید، نیازمند متخصصان آژانس دیجیتال مارکتینگ هستید.

چه کسانی در طراحی و تهیه یک برند بوک نقش دارند؟

یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی که در طراحی و تهیه یک برند بوک نقش دارد، دپارتمان‌های بازاریابی و برندینگ هستند. آن‌ها با فعالیت اعضای مدیریت به طراحی در زمینه تولید و طراحی برند بوک یا همان کتابچه برند فعالیت می‌کنند. همچنین، ممکن است برای توسعه و ارتقاء برند بوک از مشاوران بازاریابی نیز دعوت به کار شود. این افراد با تجربه بالایی که در زمینه بازاریابی و برندینگ دارند، می‌توانند نکات بسیار ارزشمندی را در طراحی یک برند بوک پیشنهاد دهند. به هر حال هر چه تیمی که برای طراحی و تهیه یک برند بوک دور هم جمع شده‌اند قوی‌تر و حرفه‌ای‌تر باشند، برند بوک مورد‌نظر از اصالت و قدرت بیشتری برخوردار است. کادر حرفه‌ای و کارآزموده آژانس دیجیتال مارکتینگ نادین ایده، درصدد طراحی برند‌بوک‌های منحصر به فردی هستند که شما می‌توانید برای طراحی تخصصی برند‌بوک از خدمات این آژانس بهره‌مند شوید.

 

قبل از طراحی‌ برند‌ بوک لازم است چه چیز‌هایی را بدانیم؟

 قبل از طراحی برند‌ بوک لازم است همه چیز درباره آن برند را به طور کامل بدانید. با همه باید‌ها و نباید‌ها  آشنا باشید و با بکارگیری اطلاعاتی که دارید و با بهره گیری از خلاقیت به طراحی اقدام کنید.

طراحی برند‌ بوک باید توسط یک گروه که شامل افراد متخصص می‌باشد انجام شوند. این تیم حرفه‌ای باید شامل مدیران، طراحان و کپی‌رایتندرها باشد. شرکت‌ها و گروه‌های تبلیغاتی در این زمینه می‌توانند بسیار کارآمد و مثبت عمل کند و یک برند ‌بوک کامل به مشتریان خود ارائه دهند. یکی از فعالان این حوزه، شرکت دیجیتال مارکتینگ نادین ایده است. یک برند‌ بوک خوب، باید از هویت برند شما دفاع کند و فقط نام کتابچه راهنمای برند را یدک نکشد.

مطالب و محتوای برند بوک را چگونه می‌توان آماده کرد؟

بهتر است پیش از تهیه و طراحی برند بوک مطالب، محتوا و تمامی عناصر مورد نیاز را جمع آوری و طبقه بندی کنید.این گونه کار شما ساده‌تر خواهد شد. زمانی که طراحان و گرافیست‌ها برند بوک شما را تحویل دادند، مطالب جمع آوری شده را به سادگی می‌توانید در جایگاه مشخص شده هر یک قرار دهید.

 این کار علاوه بر اینکه زمان کمتری می‌گیرد، حرفه‌ای‌تر نیز است. اگر همزمان با طراحی برند بوک لوگوی خود را نیز آماده کنید، احتمالا در بازار رقابت یکی از قدرتمندترین رقبا خواهید شد؛ چرا که طراحی لوگو در ابتدای کار و همزمان با طراحی برند بوک  از اهمیت زیادی برخوردار است و از اصالت برند شما حمایت می‌کند. شما می‌توانید برای جمع‌آوری و دسته‌بندی اطلاعات برند‌بوک‌، از آژانس دیجیتال مارکتینگ کمک بگیرید.

 

بخش‌های اصلی برند‌ بوک چیست؟

 اغلب برند‌ بوک‌ها به دلیل رعایت کردن یک‌سری از استاندارد‌ها از سه بخش اصلی تشکیل شده‌اند. دفترچه‌های راهنمای برندهای معتبر و معروف، تقریباً یک ساختار مشابه دارند. هر برند‌ بوکی متناسب با گستردگی فعالیت شرکت مورد‌نظر، تعداد صفحات‌اش از ۱۰ تا ۱۰۰ صفحه متفاوت است. در ادامه به توضیح سه بخش اصلی ساختار برند‌ بوک می‌پردازیم. برای اینکه به‌طور کامل و تخصصی، تمامی بخش‌های یک برند‌بوک خوب را رعایت کنید، آژانس دیجیتال مارکتینگ نادین ایده، انتخاب فوق‌العاده‌ای خواهد بود.

بخش اول- درباره نام برند:

این بخش معرفی‌کننده‌ ماموریت برند، ارزش‌های آن، مخاطبان و بازار هدف است. این بخش می‌تواند بسته به اهداف کوتاه مدت یا بلند مدت بازاریابی شما، کوتاه یا طولانی باشد. این بخش متناسب با جزئیاتی که قصد دارید درباره‌ی برند خود معرفی کنید می‌تواند طولانی یا مختصر باشد. طراحی این بخش از برند‌ بوک، از اهمیت بالایی برخوردار است. این بخش همواره باید در حال به‌روز‌رسانی و تغییرات باشد.

بخش دوم- دستور‌العمل‌های بصری و گرافیکی:

این بخش شامل لوگو، Brand Mark، رنگ‌ها، تایپو‌گرافی، عکاسی، دستور‌العمل بروشور و… است.

بخش سوم- دستور‌العمل‌های ارتباطی:

این بخش شامل موارد زیر است؛

  • زبان: معرفی زبان بازاریابی شما برای ارتباط با مشتری و مخاطبان چیست؟ زبان برند‌تان چگونه است؟
  • دستور زبان و قالب‌بندی: زمان‌ها، عناوین، اختصارات، اعداد، حروف بزرگ و…
  • قابلیت خواندن: جملات ساده و کوتاه یا ثقیل و پیچیده
  • سبک: فنی/ غیر‌فنی، رسمی/ گاه به گاه/ عامیانه
  • تن صدا: منطقی، احساسی، صمیمی، جدی، طنز، عامیانه و…
  • ایمیل: آدرس و امضای ایمیل
  • راهنمای سبک ویرایشگری: دستور‌العمل، ساختار و قالب‌بندی برای پست‌های وبلاگ
  • معرفی رسانه‌های اجتماعی: هدف، نوع پست و ارسال زمان برای هر کانال اجتماعی

به جز مواردی که در بالا توضیح دادیم، یک برند‌ بوک خوب شامل باید‌ها و نباید‌های دیگری نیز است. مثل لباس فرم کارکنان متناسب با رده شغلی، یکپارچه سازی لباس‌های فرم کارمندان قسمت ‌پخش و اتومبیل شرکت یا برند و نکات دیگر.

عناصر برند‌ بوک یا همان کتابچه برند چیست؟

 همانطور که در این مطلب توضیح دادیم، Brand Book یا کتابچه برند با بکارگیری تمامی عناصر، یک برند را به‌طور دقیق معرفی می‌کند. برند‌ بوک راهنمای بسیار مناسبی برای گرافیست‌های برند شما است. طراحان با به کارگیری عناصری که در برند‌ بوک به کار گرفته شده، می‌توانند به بهترین شکل ممکن، طراحی‌های لازم را انجام دهند. در یک برند بوک خوب همه آن چیزی که برای طراحی نیاز است مشخص شده است. در ادامه مهم‌ترین عناصر برند‌ بوک یا کتابچه برند را به شما معرفی خواهیم کرد. عناصری که در برند‌بوک به‌کار گرفته می‌شود، نیازمند شناخت و اطلاعات است؛ که در این زمینه آژانس‌ دیجیتال مارکتینگ کمک شایانی به شما خواهد کرد.

لوگو

زمانی که طراحان، لوگوی برند شما را آماده کردند؛ تناسب آن برای استفاده در موارد متفاوت باید مشخص شود. این موضوع، همه موارد در مورد لوگو از جمله؛ اندازه لوگو، محل قرارگیری لوگو در طراحی‌ها، انتخاب‌های قابل قبول درباره لوگو و همچنین استانداردهای مربوط به لوگو را در بر می‌گیرد.

مهم‌ترین نکته‌ای که درباره لوگو باید به آن دقت کنید این است که لوگو اولین، ساده‌ترین و راحت‌ترین راهی است که مردم می‌توانند برند شما را بشناسند، پیام آن را دریافت کنند و با آن ارتباط برقرار کنند. پس علاوه بر اینکه در طراحی لوگو باید دقت زیادی بکنید؛ در رعایت استانداردها و تناسب‌های لوگو در طراحی‌ها نیز باید حرفه‌ای عمل کنید. برای اینکه لوگوی منحصر به‌ فردی برای برند خود برگزینید، می‌توانید از خدمات آژانس دیجیتال مارکتینگ نادین ایده استفاده کنید.

فونت‌ها و تایپو‌گرافی

فونت‌ها و تایپوگرافی، یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید در تمامی متن‌هایی که برای تبلیغات و طراحی چه به صورت دیجیتال چه به صورت چاپی انجام می‌شود؛ رعایت گردد. استفاده از فونت‌های مناسب، علاقه و توجه مخاطبین، برای مطالعه تبلیغات شما را بیشتر می‌کند.

فونت‌ها و تایپوگرافی‌های مورد استفاده در تمامی متن‌های تبلیغات و طراحی‌های برند شما باید دقیقا در برند‌ بوک مشخص شود. قوانین تایپوگرافی که در برند‌ بوک مطرح می‌شود، شامل طرح حروف استفاده شده، نحوه استفاده آن، راهنما برای فرم‌ها و فونت‌های اضافی، ابعاد و رنگ‌های مورد استفاده شده در آن است.

طرح، نوع و فونت حروف استفاده شده در طراحی و تبلیغات چاپی و دیجیتال یک برند، ممکن است متفاوت باشد.این مورد به هیچ وجه اشکال ندارد؛ اما همانطور که گفتیم همه آن‌ها باید در برند‌ بوک مشخص شده باشد و به نوعی با یکدیگر ارتباط داشته باشند. اکثر برندهای معتبر، یک یا دو نوع فونت مشخص شده دارند؛ اما به‌طور کلی تعداد فونت‌های مورد استفاده در طراحی و تبلیغات چاپی و دیجیتال یک برند، نباید از ۵ فونت بیشتر شود.

رنگ‌ها

پالت رنگ‌ها، یکی از مهم‌ترین عناصر یک برند‌بوک محسوب می‌شود. در برند‌ بوک، باید همه رنگ‌ها با کد مخصوص‌ و کاربردشان مشخص و تعیین شود. در برند‌ بوک، درباره نحوه کاربرد و جایگاه هر رنگ باید توضیحی داده شود.

 این توضیحات شامل رنگ‌های استفاده شده در لوگو، رنگ‌هایی که به عنوان پس زمینه تبلیغات مورد استفاده قرار می‌گیرد و به‌طور کلی، رنگ‌هایی که برای توضیح برند لازم است، می‌باشد. تعداد رنگ‌ها مانند تعداد فونت‌ها و تایپوگرافی‌ها باید محدود باشد. ایده‌آل‌ترین شکل ممکن برای پالت‌ رنگ‌ها، یک پالت ۵ رنگی است.

همچنین در برند بوک، ارزش هر رنگ در پروژه‌های تبلیغاتی و بازاریابی متفاوت، مشخص می‌شود. تعیین رنگ‌های اولیه، ثانویه، رنگ‌های اصلی و رنگ‌های کمکی در برند‌ بوک یک اصل اساسی به حساب می‌آید.

رنگ‌ها در جذب مخاطب بسیار موثر است؛ بنابراین برای اینکه بتوانید بر اساس روانشناسی رنگ‌ها، انتخاب درستی داشته باشید، آژانس دیجیتال مارکتینگ می‌تواند به شما کمک کند.

تصاویر

 در یک برند‌ بوک خوب، به‌طور دقیق مشخص می‌شود که تصاویر به چه ترتیبی در کنار یکدیگر قرار بگیرند؟ ایده‌آل‌ترین حالت ممکن برای ادیت تصاویر، چه حالتی است؟ به چه صورتی از تصاویر استفاده می‌شود؟ در راهنمای تصاویر یک برند‌ بوک خوب، مشخص می‌شود که در چه مواردی باید از عکاسی و یا تصویربرداری استفاده شود.

آیکون‌ها

آیکون‌های مورد استفاده در یک برند، باید کاملاً مشخص شده و تمایز یافته از دیگر برند‌ها باشد. این آیکون‌ها باید بر اساس طرح کلی برند طراحی شود. آیکون‌ها، نحوه استفاده، محل استفاده و رنگ هر یک باید به‌طور کامل در برند ‌بوک یا همان کتابچه برند مشخص شود.

متن و لحن

همانطور که پیش از این اشاره کردیم، متن و لحن یکی دیگر از عناصر اصلی یک Brand Book محسوب می‌شود. متن و لحن و نوع زبان استفاده شده باید با دیگر عناصر همخوانی داشته باشد. در انتخاب متن و لحن، نکات بسیاری را باید در نظر گرفت. اینکه اکثر مخاطبین از چه قشری هستند؟ متن باید سنگین باشد یا سبک؟ کدام متن اثر بیشتری بر روی مخاطب می‌گذارد؟ استفاده از کدام لحن در جذب مخاطب اثر گذار‌تر است؟  تمامی این موارد باید به‌طور کامل در برند‌ بوک مشخص شود.

موارد دیگر

یک برند بوک خوب فقط به توضیح و مشخص کردن عناصر که در بالا مطرح کردیم محدود نمی شود یک بند بود کامل و اساسی شامل سایر موارد نیز می شود از جمله طرح سایت اپلیکیشن نحوه پوشش و غیره در برند بوک باید توضیح داده شود.

در طراحی عناصر یک برند‌ بوک یا همان کتابچه برند می‌توانید بر اساس نیازها و خواسته هایتان حداقل‌ها و حداکثر‌هایی را تعیین کنید. این موضوع بستگی به برنامه‌ریزی شما برای برند‌تان دارد.

در برند بوک شرکت‌های معتبر دنیا، عناصر بسیار زیادی مطرح می‌شود، تا با استفاده از این توضیحات، یکپارچگی و وحدت برند حفظ شود. یک برند ‌بوک ضعیف، بسیاری از این عناصر را فاکتور می‌گیرد و سخنی از آن به میان نمی‌آورد.

 بدیهی است که این برند، در کار بازاریابی و تبلیغات به مشکلات زیادی، بر می‌خورد. بنابراین؛ عناصر به کار رفته در برند‌بوک یا کتابچه برند، باید پاسخگوی تمام نیازهای تبلیغاتی و طراحی یک برند باشد.

پس باید در نظر بگیرید که هر چه عناصر به کار رفته در برند‌ بوک بیشتر باشد، برند‌سازی شما کامل‌تر و حرفه‌ای‌تر خواهد بود. برای اینکه در بازار رقابت قوی عمل کنید، آژانس دیجیتال مارکتینگ نادین ایده، می‌تواند در به‌کار‌گیری عناصر، به‌شیوه‌ای تخصصی شما را همراهی کند.

در طراحی‌ برند بوک، رعایت چه جزئیاتی ضروری است؟

رعایت برخی جزئیات و نکات، به تخصص و آگاهی نیاز دارد. بنابراین؛ افراد عادی قادر نیستند در این زمینه موفق عمل کنند. اما آژانس دیجیتال مارکتینگ قادر است با به‌کارگیری تکنیک و تخصص، تمامی این نکات ضروری را به‌کار گیرد. آژانس دیجیتال مارکتینگ نادین ایده، یکی از قوی‌ترین آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ در این زمینه است.

۱- نام برند:

ابتدایی‌ترین و آسان‌ترین راه ارتباط مشتریان و مخاطبین با برند شما، نام آن است. نام برند باید به اندازه کافی صریح و گویا باشد و به سادگی تلفظ و بیان شود.

۲- واژه شناسی برند:

 شما می‌توانید از طریق واژه شناسی برند، علت نامگذاری برند‌تان را به مخاطب نشان دهید. با استفاده از ریشه یابی کلمه یا کلمات برندتان  می‌‌توانید به مشتریان نوع خدمات و یا محصولاتی که ارائه می‌دهید را نیز معرفی کنید. شما می‌توانید در برند بوک با انجام واژه شناسی برند ارتباط بین مشتری و برند را قوی‌تر کنید.

۳- معرفی برند:

 در این بخش شما باید تمامی امکانات، خدمات و محصولات برند‌تان را در اختیار مشتریان قرار دهید. آن‌ها با مطالعه این بخش از هدف شما در طراحی و تهیه برند بوک آشنا می‌شوند. همچنین، در این بخش بازار هدف و نیازهایشان نیز معرفی می‌شود.

۴- پیام برند:

پیام برند معرفی‌کننده اهداف و خدمات برند است. پس هر چه این پیام کوتاه‌تر و درست‌تر انتخاب شود، در بازار رقابت قوی‌تر عمل خواهد کرد. پیام برند در واقع همان شعار برد است که مخاطب باید با خواندن آن به اصالت برند و اهداف آن پی می‌ببرد. همچنین، در این بخش از برند‌ بوک علائم اختصاری و بصری نیز توضیح داده می‌شود.

۵- تاریخچه برند:

در این بخش از برند بوک یا دفترچه برند می‌توانید تاریخ ثبت برند و تمامی اتفاقات مهم و سرنوشت‌سازی که از ابتدای ساخت برند برای شرکت شما رخ داده است را تا زمان حال شرح دهید. در این بخش، مشتریان می‌توانند با موفقیت‌ها و دستاوردهای برند شما در طول تاریخ آشنا شوند. تاریخچه برند شامل تاریخ ثبت برند، نام مالک حقیقی یا حقوقی، زمینهٔ فعالیت برند، نحوه حضور در بازاریابی و هر نکته مهم و قابل ذکر دیگری می‌شود.

۶- چشم انداز و اهداف برند:

 این بخش از برند بوک به بررسی اهداف، چشم انداز‌ها و ارزش‌های برند پرداخت می‌شود.  با تعیین اهداف کوتاه مدت و بلند مدت توسط مدیر برند تعامل در بازار هدف موثرتر خواهد شد. علاوه بر این، آشنایی کارکنان با این ارزش‌ها آن‌ها را برای رسیدن به هدف نهایی بسیج و متحد می‌کند. مشتریان نیز با مطالعه این بخش از اصالت برند اطمینان حاصل می‌کنند.

۷- سبد محصولات برند:

یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی که در برند بوک طراحی می‌شود سبد محصولات برند است. گرافیک این بخش از اهمیت بالایی برخوردار است؛ چرا که که باعث جذب مخاطب و ایجاد انگیزه در مطالعه آن می‌شود. در بخش سبد محصولات برند، لیستی کامل از تمامی محصولات و خدماتی که توسط شرکت به مشتریان ارائه داده می‌شود، فراهم شده است.

این بخش در جذب بازار هدف بسیار موثر است. لازم است که در طراحی این بخش بسیار تخصصی و حرفه‌ای عمل شود. اکثر مشتریان به دنبال این هستند که برند مورد‌نظرشان، شامل چه محصولاتی می‌شود و ممکن است از مطالعه دیگر بخش‌ها صرف نظر کرده و مستقیم به سراغ این بخش بروند. اینجاست که اهمیت طراحی برند بوک توسط متخصصان و افراد حرفه‌ای مشخص می‌شود.

۸- ساختار برند

این بخش از Brand Book یا کتابچه راهنمای برند مربوط به برند‌هایی است که دارای برند‌های زیر مجموعه هستند. برخی از شرکت‌ها و یا برندها وجود دارند که با دیگر برندها همکاری می‌کنند یا معاملات دیگری با یکدیگر دارند. در هر صورت این ارتباط باید در بخش ساختار برند برای مخاطب توضیح داده شود. اگر برند شما یک برند مستقل است، لازم نیست این بخش را در راهنمای برند مطرح کنید.

۹- معرفی مزیت‌های برند خود، نسبت به دیگر برند‌ها:

در این بخش می‌توانید با بررسی کارایی‌ها و عملکردهای برندتان، مزیت‌های آن را در برابر برند‌های دیگر در بازار رقابت به رخ مخاطبین بکشید. در این بخش، مشتریان می‌توانند با ساختار برند شما و اینکه چه برتری نسبت به دیگر برندها دارند، آشنا شوند.

 افراد با مطالعه این بخش توجیه می‌شوند که از خدمات و محصولات شما استفاده کنند. این بخش از برند بوک، بسیار حیاتی و مهم است و در جذب بازار هدف بسیار موثر عمل می‌کند.

برای اینکه این بخش موثر واقع شود، می‌توانید از متخصصان بازاریابی و برندینگ کمک بگیرید. تبلیغات درست در بخش مزیت‌های برند می‌تواند یک استراتژی مثبت برای جذب مشتریان باشد.

همچنین لازم است که در این بخش، متن و لحن درستی را برای جلب توجه مشتریان انتخاب کنید. بسته به ساختار برند بوک و دیگر عناصری که در آن توضیح داده‌اید، می‌‌توانید  متن و لحن درست را برگزینید‌.

۱۰- برقراری تعامل کارآمد با مخاطب:

یکی از مهم‌ترین ارکان و عناصر یک برند بوک استفاده از لحن و متن‌هایی برای برقراری یک تعامل کارآمد با مشتریان است. برای اینکه تعامل بهتری بین برند و مخاطب برقرار شود، ارتباط حسی موثر، بسیار کمک.کننده خواهد بود.

شما می‌توانید با نظر و صلاح‌دید مدیر برند و متخصصان بازاریابی، چندین صفت انسانی را به برند خود نسبت دهید و اینگونه برند‌تان را توصیف کنید. شما باید در انتخاب یک ادبیات مناسب به منظور برقراری ارتباط با بازار هدف بسیار دقت کنید.

 لازم به ذکر است که با هر قشری، از طریق یک لحن و ادبیات خاصی می‌توان ارتباط برقرار کرد.  شما با شناخت بازار هدف و مخاطبین اصلی خود، می‌توانید لحن صمیمی، سرد، گرم، دوستانه، عامیانه و حتی ادبی انتخاب کنید.

شما باید نیازهای مخاطب را بررسی کنید و بر اساس این نیازها و خواسته‌ها  لحن خود را تغییر دهید. این گونه کار تبلیغات شما به نحو احسن انجام می‌شود.

تعامل درست و منطقی می‌تواند منجر به تشویق مخاطبان برای دنبال کردن برند شما شود. برای برقراری تعامل کار‌آمد، آژانس دیجیتال مارکتینگ جایی است که به شما کمک خواهد کرد تا در این زمینه موفق عمل کنید.

۱۱- از به‌روز رسانی خدمات و محصولات‌تان غافل نشوید:

تمامی شرکت‌ها و برندها در حال خدمت‌رسانی به افراد جامعه هستند. در واقع اساسی‌ترین وظیفه و هدف یک سازمان یا یک شرکت  برطرف کردن نیازهای افراد جامعه است.

 افرادی که برای این خدمات تقاضا می‌کنند، هر روز با پیشرفت علم و تکنولوژی، نیازها و خواسته‌هایشان در حال تغییر است. شما باید از این تغییرات آگاه باشید؛ با بررسی جامعه و نیازهای افراد باید خود را به‌روز رسانی کنید؛ شما باید محصولات و خدماتی را که ارائه می‌دهید باب میل مشتریان باشد و نیازهای واقعی آن‌ها را برطرف کند.

برای این کار لازم است هر چند وقت یکبار برند بوک خود را به‌روز رسانی کنید و تغییراتی در آن اعمال نمایید. با این کار به‌طور شایسته‌تری نیازهای جامعه و بازار هدف را برطرف خواهید کرد و با شکست مواجه نخواهید شد.

۱۲- انتخاب لوگوی مناسب

لوگو برند می‌تواند از هویت برند شما دفاع کند. درست مانند نام برند، لوگو نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. چرا که اگر این لوگو مبلغ و نشان‌دهنده اهداف و پیام برند شما باشد، همیشه در خاطر مخاطب ثبت خواهد شد. این ماندگاری در ایجاد حس اطمینان و برقراری رابطه درست بین مشتریان و برند بسیار موثر است.

۱۳- تگ لاین برند:

تگ لاین برند، در واقع عبارتی است که معمولاً زیر لوگو ثبت می‌شود. این عبارت کوتاه و مختصر، عملکرد اساسی و اهداف مهم برند مورد‌نظر را به‌طور موثری توضیح می‌دهد.

چه تعداد صفحه برای طراحی یک برند بوک لازم است؟

برند بوک‌های شرکت‌های متفاوت می‌تواند تعداد صفحات متفاوتی داشته باشد. اینکه تعداد صفحات شما زیاد یا کم باشد بستگی به دستورالعمل‌ها  قوانین، محتوا و عناصری دارد که در برند بوک به کار گرفته‌اید. هر چه برند بوک از پیچیدگی بیشتری برخوردار باشد، بدیهی است که تعداد صفحات آن بیشتر می‌شود. برای اینکه تعداد صفحات استاندارد باشد، آژانس دیجیتال مارکتینگ نادین ایده، شما را راهنمایی خواهد کرد.

 

چه زمانی برای طراحی برند‌ بوک، باید اقدام کرد؟

برند‌ بوک، کتابچه برند یا راهنمای برند در واقع به عنوان یک سند به حفظ اتحاد برند شما کمک می‌کند و موجب تثبیت هویت بصری برند شما می‌شود. در نتیجه کار برند‌سازی برای شما هموارتر خواهد شد.

 شاید این سوال برای شما نیز پیش بیاید که چه زمانی در مراحل برندسازی برای تولید و طراحی برند‌بوک باید اقدام کرد؟ ایده‌آل‌ترین و مناسب‌ترین زمان برای طراحی برند‌بوک، پیش از طراحی لوگو و درست در ابتدای کار برند‌سازی می‌باشد.

 در آن زمان شما می‌توانید با در دست داشتن یک برند‌ بوک کامل، تمامی آنچه که برای ساخت یک برند معتبر نیاز دارید را طراحی کنید. اینگونه تلاش‌های شما در بازاریابی مثمر ثمر واقع خواهد شد و تبلیغات به درستی انجام می‌شود.

 اما این به آن معنا نیست که اگر لوگو برند‌تان را طراحی کرده‌اید یا سال‌های زیادی از آغاز کار شما می‌گذرد، باید طراحی برند‌ بوک را کنار بگذارید.خیر! ماهی را هر وقت از آب بگیرید تازه است. شما می‌توانید حتی در میانه راه نیز با طراحی یک برند‌ بوک کامل و حرفه‌ای کار خود را ارتقا دهید و آن را بازسازی کنید.

 فراموش نکنید که طراحی برند‌ بوک بسیار مفید است و در حفظ یکپارچگی برند شما بسیار کمک‌کننده خواهد بود. اگر تا به حال از کتابچه برند یا راهنمای برند استفاده نکرده‌اید؛ همین حالا برای طراحی و ساخت یک برند‌ بوک کامل اقدام نمایید.

 قبل از اینکه به دنبال جمع‌آوری اطلاعات، عناصر، نکات و جزئیات ضروری برای طراحی برند‌ بوک باشید؛ ابتدا باید یک آژانس دیجیتال مارکتینگ مناسب را برای این کار برگزینید. آژانس دیجیتال مارکتینگ نادین ایده در این زمینه بسیار حرفه‌ای و موفق عمل می‌کند که شما می‌توانید با اطمینان به کادر آژانس دیجیتال مارکتینگ نادین ایده، یک برند بوک حرفه‌ای و جذاب داشته باشید.

برند‌ بوک چگونه هویت برند شما را تعریف می‌کند؟

برخی تصور می‌کنند که برند بوک فقط بیان‌کننده قوانین مربوط به برند، پیام برند، رنگ‌ها، لوگو و و دیگر عناصر برند است. این در حالی است که برند‌بوک را به عنوان تثبیت کننده هویت برند نیز معرفی می‌کنند.

شخصیت عمومی یک برند توسط برند‌ بوک معرفی می‌شود. از Brand Book یا همان دفترچه برند به‌عنوان مرجع برای انجام هرگونه عملیات گرافیکی در آینده در حوزه تبلیغات، رسانه‌های اجتماعی، وب سایت و… استفاده می‌شود.

هویت برند را می‌توان به‌عنوان یک جایگاه عالی برای شروع تشریح شخصیت شرکت و یا برند شما معرفی کرد.  برند‌ بوک، به‌عنوان هویت برند شما، دستورالعمل‌ها و ماموریت‌های برند را معرفی می‌کند و به بررسی تفکر اصلی برند می‌پردازد.

چرا برند‌بوک اهمیت دارد؟

همانطور که پیش از این اشاره کردیم، تمام دستورالعمل‌هایی که منجر به اتحاد و یکپارچگی برند می‌شود در کتابچه برند یا همان برند‌ بوک مشخص شده است. در بازار رقابت برای دستیابی به پیروزی باید با قدرت برند خود را منحصر به فرد و هماهنگ شده به پیش ببرید.

 برای اینکه از قوانین برندسازی برند خود خارج نشوید و تمامی دستورالعمل‌ها برای طراحان، گرافیست‌ها و بازاریابان شرکت شما به‌صورت هماهنگ در اختیار‌شان قرار بگیرد، پیروی از قوانین و دستورالعمل‌ها و عناصری که در برند ‌بوک آمده؛ الزامی است. اینجاست که تفاوت میان برنده و بازنده مشخص می‌شود.

افرادی که برای برند خود ارزش قائل هستند و با طراحی برند‌ بوک قواعد و قوانین را مشخص کرده‌اند به پیشرفت و پیروزی نزدیک‌تر هستند نسبت به کسانی که از طراحی برن د‌بوک صرف نظر کرده یا برند بوک‌های ضعیفی را در اختیار کارمندان خود قرار داده‌اند.

همچنین در برند ‌بوک مشخص می‌شود که بازار هدف و اصلی‌ترین مخاطبین چه کسانی هستند. این گونه کار تبلیغ و بازاریابی ساده‌تر خواهد ش. در نتیجه برند به موفقیت و اعتبار نزدیک‌تر خواهد شد. برند‌ بوک مشخص می‌کند که چگونه برای جلب توجه مخاطبین دستورالعمل‌ها را تغییر داد و آن‌ها را ارتقا بخشید.

برند‌ بوک‌های برندهای معتبر و اصیل دنیا نشان می‌دهد که این اتحاد، یکپارچگی و مشخص بودن دستورالعمل‌ها و قوانین چقدر می‌تواند در رشد و پیشرفت یک شرکت کمک کننده باشد. شما می‌توانید با الهام گرفتن از برند‌ بوک‌های معتبر دنیا از اهمیت بالای برند‌ بوک در پیشرفت برند و شرکت خود آگاه شوید. حال برای اینکه برند بوک شما به‌عنوان یک برند بوک معتبر و اصیل شناخته شود می‌توانید از خدمات آژانس دیجیتال مارکتینگ بهره‌ بگیرید.

برند‌ بوک چگونه موجب توسعه برند شما می‌شود؟

 برند بوک از طریق ارتقاء موقعیت و جایگاه برند شما، هماهنگ نگه داشتن و متحد کردن تمامی افراد تیم‌تان و همچنین از طریق عمق دادن به شان تجاری شرکت شما، منجر به توسعه برند‌تان می‌شود. آژانس دیجیتال مارکتینگ نادین ایده می‌تواند در توسعه برند شما بسیار کمک‌کننده باشد.

برند بوک علاوه بر اینکه هویت بصری یک برند محسوب می‌شود؛ به عنوان قلب و روح یک برند نیز معرفی شده است. وجود برند بوک، تبلیغات و بازاریابی شما را حرفه‌ای‌تر و کارآمد‌تر می‌کند. در واقع برند بوک رسالت، فلسفه، پیام، اهداف و ارزش‌های برندسازی شما را تحویل می‌گیرد و همه این داده‌ها را به عنوان یک طراحی محتوایی و بصری که برای همگان قابل استفاده و دسترسی باشد؛ پردازش می‌کند.

 از همه مهم‌تر کارمندان شرکت با بهره گیری از دستورالعمل‌های برند بوک یا همان کتابچه برند طبق قواعد و قوانین عمل می‌کنند. که در نتیجه آن برند شما توسعه می‌یابد و مخاطبین بیشتری جذب می‌شوند.

برند بوک چگونه می‌تواند برای شرکت‌ها و سازمان‌ها مفید واقع شود؟

همانطور که پیش از این اشاره کردیم، یکی از مهم‌ترین اهداف برند بوک پیام‌رسانی به مخاطبان و اعضای تیم است. برند بوک یا همان راهنمای برند، برای همگان قابل دسترسی است. به این ترتیب مخاطبان با دریافت دریافت برند بوک، چه به صورت دیجیتالی چه به صورت چاپی، می‌تواند با تمام جزئیات برند و پیام آن آشنا شود.

 افراد می‌توانند با مطالعه برند بوک به صورت مختصر و مفید با برند مورد نظر آشنا شوند. اینجاست که اهمیت طراحی مناسب بند بوک مطرح می‌شود. هرچه این طراحی قوی‌تر و از استانداردهای بهتری برخوردار باشد، در جذب مخاطب حرفه‌ای‌تر عمل می‌کند. برند بوک در شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف کاربرد‌های متفاوتی دارد.

 برخی از شرکت‌ها از دفترچه برند به عنوان یک منشور که تمامی دستورالعمل‌ها و قوانین در آن یاد شده استفاده می‌کنند. برخی دیگر، از برند بوک به عنوان دفترچه‌ای برای حفظ قوانین برند در تهیه تیزرهای تبلیغاتی و بازاریابی استفاده می‌کنند.

به هرحال، برند بوک به هر شکلی که طراحی شود می‌تواند برای آن برند یا شرکت مفید باشد. همه برند‌ها روزی به وجود یک برند بوک  اصولی نیاز پیدا می‌کنند. شرکت‌هایی که مدیران مدبر و آینده‌نگر دارد، همیشه در پس زمینه موفقیت آن‌ها در برندسازی، وجود برند بوک دیده شده است. برخی از شرکت‌های‌ موفق ایرانی نیز دارای برند بوک هستند.

طراحی برند بوک برای مخاطب چه ضرورتی دارد؟

مخاطب برای آشنایی با اهداف یک شرکت، نیازمند یک شناخت درست از نحوه عملکرد آن سازمان دارد. مخاطب، برای اینکه بتواند به یک برند اعتماد کند و از خدمات آن بهره‌مند شود، نیازمند دریافت یک سری اطلاعات درباره برند مورد‌نظر است. اگر برند مورد‌نظر دارای یک برند بوک حرفه‌ای و اساسی باشد، مخاطب با مراجعه به آن نیاز خود درباره محتوا و تصاویر برند را برطرف می‌کند.

اما زمانی که برند مورد‌نظر فاقد برند بوک باشد، مخاطب ناامید می‌شود و اعتماد‌اش نسبت به آن برند سلب خواهد شد.برند بوک با یکپارچگی و محتوای کاملی که درباره برند در دل خود جای داده است، موجب جلب توجه و اطمینان خاطر مشتریان می‌شود.

وجود یک برند بوک حرفه‌ای و کامل حس اعتماد را در مشتریان به وجود می‌آورد. آن‌ها از اینکه برند  یا شرکت مورد‌نظر‌شان اینقدر حرفه‌ای و اساسی عمل کرده است به وجد می‌آیند و اینگونه اطمینان حاصل می‌کنند که با این برند رابطه خوبی خواهند داشت و برای هزینه کردن مشتاق می‌شوند.

چرا تهیه برند بوک ضروری است؟

همه آن چیزی که منجر به یکپارچه شدن و اتحاد یک برند می‌شود به‌طور اساسی در برند بوک آمده است. عناصر متفاوتی مثل لوگو، فونت و تایپوگرافی، پالت رنگ‌ها، لحن و متن و… در دل برند بوک جای گرفته است. بدیهی است که افرادی که به هر نحوی با شرکت یا برند موردنظر در ارتباط هستند، باید برند بوک مربوط به آن را تهیه کنند تا با قوانین، قواعد و هر آنچه که لازم است درباره آن برند بدانند آشنا شوند.

پس از آماده سازی برند بوک چه مراحلی را باید طی کرد؟

اولین کاری که پس از طراحی Brand Book باید انجام دهید این است که تمامی اطلاعات، داده‌ها و عناصری که برای ثبت در برند بوک جمع آوری کرده‌اید را با ساختار برند بوک تطابق دهید و مطمئن شوید که چیزی از قلم نیفتاده باشد.

مطمئن شوید، همه چیز تمام و کمال در جای خود قرار گرفته است. پس از آن باید برای اشتراک گذاری و منتشر کردن برند بوک یا همان کتابچه برند، اقدام نمایید. این کتابچه باید به صورت چاپی یا یک فایل pdf در اختیار تمامی افرادی که نیاز است از جمله کارمندان و مشتریان قرار بگیرد.

کارمندان با مطالعه برند بوک می‌توانند به‌طور کامل با وظایف و دستورالعمل‌های حوزه کاری خود آشنا شوند و مشتریان نیز با مطالعه بخش‌های متفاوت برند بوک با تمام جزئیات برند مورد‌نظر آشنا می‌شوند.

نکته مهم دیگری که باید در طراحی برند بوک به آن توجه کنید این است که نیازها و خواسته‌های افراد جامعه و بازار هدف به‌طور پیوسته و مکرر در حال تغییر است. شما باید متناسب با این تغییرات دستورالعمل‌ها و استانداردهای برند بوک خود را بازنگری کنید. بهتر است این کار را سالانه انجام دهید تا از پیشرفت و تغییرات روز دنیا عقب نیفتید.

برای اینکه تمامی مراحل و جزئیات طراحی برند بوک به‌درستی انجام شود، می‌توانید از خدمات آژانس دیجیتال مارکتینگ نادین ایده بهره بگیرید.

کلام پایانی

همانطور که در این مطلب خواندید، برند بوک، به عنوان یک سند و شناسنامه برای برند شما عمل می‌کند.این دفترچه یا کتابچه برند می‌تواند از هویت بصری برند شما دفاع کند و آن را ارتقا بخشد. همچنین برای یکپارچه شدن و اتحاد کارمندان و اعضای تیم‌تان، وجود یک برند بوک لازم و ضروری است.

 در بازار رقابت نیز، مدیران مدبری که از از ویژگی‌های برند بوک بهره گرفته‌اند، موفقیت بیشتری در تاریخ بازاریابی کسب کردند. برای اینکه برند بوک شما به‌طور کامل طراحی شود و همه عناصر در آن قرار داشته باشد، وجود یک تیم قوی بازاریابی و متخصصان برندینگ، لازم و ضروری است.

 برای اینکه برند شما در خاطر مشتریان ثبت شود وجود برند بوک بسیار مفید خواهد بود. یکی از نکات مهمی که برای کارآمدی برند بوک موثر است، این است که اطمینان حاصل کنید تمامی کارمندان و اعضای تیم، برند بوک را در اختیار دارند و آن را به درستی مطالعه کرده‌اند.

 این گونه همه افراد با قوانین و دستورالعمل‌های برند شما آشنا می‌شوند. برای اینکه مطمئن باشید افراد گروه از دستورالعمل‌های مشخص شده و وظایف خود  پیروی می‌کنند باید هر چند وقت یکبار عملکرد آن‌ها را بازنگری کنید و در صورت سرپیچی، رعایت نکات را به آن‌ها گوشزد نمایید. این گونه برند بوک کارآمد‌تر و مفید‌تر عمل خواهد کرد.

حال ضروری است، برای اینکه تمامی افراد بتوانند به‌اندازه کافی از این برند بوک طراحی شده استفاده کنند، لازم است که طراحی آن به گونه‌ای باشد که افراد به‌سادگی به اطلاعات و قوانین دسترسی پیدا کنند.

 برای اینکه این مهم محقق شود، آژانس دیجیتال مارکتینگ می‌تواند موثر عمل کند. آژانس دیجیتال مارکتینگ نادین ایده، در زمینه طراحی و حفظ هویت بصری برند شما خدمات ویژه و فوق‌العاده‌ای ارائه می‌دهد.

برای اطلاعات بیشتر می توانید با شماره ۰۲۱۸۸۵۲۷۱۵۲ تماس بگیرید.