Long tail چیست و به چه دلیل اهمیت دارد؟

واژه long tail در حیطه بازاریابی اینترنتی زیاد به گوش می‌خورد. عبارت فارسی long tail، “دنباله کشیده ” است. این عبارت تأثیر فوق‌العاده‌ای بر بازاریابی و کسب‌وکارهای اینترنتی داشته است. مقاله‌ای به نام کلی شیرکی این عبارت را نخستین بار در سال ۲۰۰۳ بیان کرد و پس‌ازآن کریس اندرسون این مفهوم را به‌طور رسمی معرفی کرد و این سوال را بیان کرد که long tail چیست؟

 

Long tail چیست؟

اولین بار شخصی انگلیسی که البته امروزه در آمریکا زندگی می‌کند و نام او تام کریس آندرسون است بیان کرد که long tail چیست؟ کریس آندرسون کتابی به نام long tail (دم‌دراز و کشیده) نیز نوشته است. این کتاب باعث شد که نام آندرسون در فهرست متفکران برتر تکنولوژی قرار بگیرد و نظرات و تحلیل‌های وی از جایگاه و اهمیت ویژه برخوردار است.

چیزی که کریس آندرسون در این کتاب به آن تأکید می‌کند این است که ما نمی‌توانیم با ذهنیت فروش انبوه و تجارت انبوه که در کسب‌وکار فیزیکی داریم وارد کسب‌وکار دیجیتالی بشویم.

Long tail چیست؟ long tail یا کلمه کلیدی طولانی به عبارتی میگویند که کاربر برای دست‌یابی به پاسخ سؤالات خود آن را در گوگل جستجو می‌کند. این عبارت ارزش سرچ بالایی ندارد اما با استفاده از آن می‌توان کاربران زیادی را جذب سایت کرد. کلمات کلیدی طولانی یا long tail دارای ویژگی‌هایی مانند رتبه‌بندی آسان‌تر، کسب کلیک بیشتر و نرخ تبدیل بالای کاربران می‌باشند.

Long tail روشی است که کلمات کلیدی طولانی یعنی عبارات کلیدی که از سه کلمه و یا بیشتر تشکیل‌شده‌اند را مورد هدف قرار می‌دهد. عبارت‌های کلیدی یا long tail در مقایسه با کلمات کلیدی اصلی یا head keyword که از کلمات کمتری مثلاً یک یا دو کلمه تشکیل‌شده است، کم‌تر مورد جستجو قرار می‌گیرند اما به علت این‌که به بیان موضوع خاصی می‌پردازد، در اکثر اوقات نرخ تبدیل بیشتری دارد و کسب رتبه سئو برای آن‌ها آسان‌تر خواهد بود

 

چرا long tail یا کلمات کلیدی طولانی برای سئو اهمیت دارند؟

هر فردی که یک کسب‌وکار آنلاین ایجاد می‌کند در هنگام ره اندازی سایت خود باید هدف خود را برای شرکت در دنیای آنلاین و کسب رتبه سئو مشخص کند.

یکی از موارد مهم در تعیین هدف، تعیین کلمات کلیدی هدف برای سایت و ایجاد محتوا بر اساس آن می‌باشد.

بسیاری از مدیران کسب‌وکارهای آنلاین در زمان انتخاب کلمات کلیدی برای سایت از یک یا دو کلمه استفاده می‌کنند که این کلمات کوتاه و پررقابت هستند، این کار اشتباهی است. این کلمات از ترافیک جستجو بالایی برخوردارند و در صورت موفقیت در به دست آوردن رتبه سئو برای این کلمات کسب‌وکار اینترنتی شما پیشرفت خواهد کرد؛ اما به دلیل این‌که در حیطه این کلمات، رقابت از شدت بسیار بالایی برخوردار است، کسب رتبه سئو مناسب بسیار دشوار و پرهزینه خواهد بود.

به دلیل این‌که به دست آوردن موفقیت در کلمات کلیدی کوتاه و پررقابت نیاز به صبر و حوصله زیادی دارد و هزینه زیادی را در برمی‌گیرد در اکثر مواقع افرادی که این روش را برگزیدند با شکست مواجه می‌شوند.

 

در برابر کلمات کلیدی کوتاه، کلمات کلیدی بلند یا long tail قرار دارند. این عبارت به معنی دم‌دراز است. Long tail خیلی ویژه و هدفمند است و به همین دلیل از اهمیت زیادی در کسب‌وکارهای آنلاین برخوردار است. استفاده خلاقانه از کلمات کلیدی طولانی موجب زیادشدن ترافیک ورودی وب‌سایت و نرخ کلیک وب‌سایت شما می‌شود.

یکی از امتیازهای استفاده از این نوع کلمات کلیدی این است که افرادی که وارد سایت می‌شوند دقیقاً در جستجو همان چیزی هستند که در سایت شما وجود دارد و همین امر باعث افزایش جذب کاربر به سایت شما می‌شود.

 

Long tailنحوه دست‌یابی به کلمات کلیدی طولانی با کمک ابزارهای رایگان

به دلیل این‌که این عبارات کلیدی در میان مشاغل آنلاین کم رقابت هستند دست‌یابی به آن‌ها نیاز به کمی فکر کردن دارد. اصلی‌ترین روش برای پیدا کردن این عبارت، فکر کردن به‌جای کاربران است. برای یافتن بهترین کلمات، کافی است به‌جای کاربران فکر کنید و خود را به‌جای آن‌ها قرار دهید سپس به این نکته فکر کنید که یک فرد در حیطه خدمات ارائه‌شده توسط شما امکان دارد چه سؤالی بپرسد و چه مشکلی داشته باشد.

 

ابزارهای رایگانی برای این کار وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توان کلمات کلیدی طولانی یا long tail مناسبی را یافت و برای سایت از آن استفاده کرد:
  • در گوگل قابلیتی به نام auto complete وجود دارد که عبارت اصلی موردنظر خود را در جعبه جستجوی گوگل وارد کنید و به‌طور خودکار عبارت طولانی مرتبط با این کلمه را نمایش می‌دهد.
  • نمایش پیشنهادهای گوگل: عبارت کوتاه موردنظر خود را جستجو کنید و در قسمت ” جستجوهای مرتبط ” عبارت مناسب را پیدا کنید. این قسمت مکان مناسبی برای یافتن عبارت مناسب و پرکاربرد می‌باشد.
  • ابزارهای پیشرفته گوگل: گوگل دارای ابزارهای پیشرفته‌ای مانند کنسول جستجوی گوگل یا google search console، گوگل آنالیتیکس و گوگل ادورز است که بسیار برای یافتن عبارت کلیدی یا long tail مناسب هستند.
  • استفاده از سایت‌های انجمن‌های بحث و گفتگو: در این سایت‌ها اکثر مواقع کاربران مشکلات و موارد موردنظر خود را به شکل سؤال‌های متنوعی بیان می‌کنند که می‌توان مناسب‌ترین آن را به‌عنوان کلمات کلیدی طولانی یا long tail برای سایت انتخاب و استفاده کرد.

 

چطور از کلمات کلیدی‌ای که پیداکرده‌ایم می‌توانیم استفاده کنیم؟

با کمک ابزارهای که در بالا معرفی شد، فهرستی از کلمات کلیدی طولانی یا long tail ایجاد کنید. برای انتخاب مناسب‌ترین مورد به این موضوع دقت کنید که خدمات ارائه‌شده توسط شما در سایتتان و محتوای سایت شما به پاسخ کدام‌یک از این سؤالات مربوط است و می‌تواند به‌عنوان منبعی جامع، پاسخی مناسب و مفید و جذاب برای کاربر باشد.

در حالتی که بتوانید محتوا جذابی تولید کنید این امکان برای شما وجود دارد که با توجه به اینکه کدام‌یک از این عبارت‌های طولانی یا long tail ها ارزش جستجو بالایی دارند تولید محتوا عالی و مرتبط با این عبارات کنید.

 

کلام آخر

اگر سایتی دارید که به‌تازگی آن را راه‌اندازی کرده‌اید با دشواری می‌توانید با کلمات کلیدی کوتاه سئوی آن را بالا ببرید زیرا این کلمات رقیبان زیادی دارند. در بعضی مواقع ماه‌ها زمان می‌گذارید و با دقت بسیار به آن می‌پردازید اما بازهم در انتها جایی در دنیای آنلاین کسب نمی‌کنید و نهایتاً سایت شما را می‌توان در صفحات دوم و سوم موتور جستجو یافت.

حتی اگر یک سایت قدیمی با سئو عالی دارید بازهم به شما توصیه می‌کنیم که از کلمات کلیدی طولانی یا long tail استفاده کنید زیرا رقیب‌های شما با کمک آن‌ها در حال پیشرفت هستند اگر می‌خواهید به‌عنوان یک مرجع شناسایی شوید باید از ترکیب کلمات کلیدی کوتاه و بلند استفاده کنید به‌نحوی‌که با این روش کاربران زیادی را جذب سایت خود کنید.